Beskidy – góry przyjazne dzieciom
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Beskidy – góry przyjazne dzieciom

W góry z dzieckiem chodzić można, a nawet trzeba! Proponujemy kilka tras, które możesz przebyć ze swoją pociechą. Beskidy to bez wątpienia góry, które są przyjazne dzieciom!

Dlaczego warto zabrać malucha w góry?

Powodów, dla których warto zabierać dzieci w góry już wiele. Maluch podczas spacerów (tych krótszych i dłuższych) dotlenia organizm. Nie trzeba być ekspertem, aby dojść do wniosku, że w górach powietrze jest zdrowsze, niż w centrum dużego miasta. Kolejna sprawa, to miłość do natury. Dziecko, które od najmłodszych lat przebywa dużo czasu na łonie natury, ma większą szansę wyrosnąć na osobę szanującą przyrodę. Pasja do gór i podróżowania – to kolejna zaleta takich rodzinnych wypadów. Wielu słynnych zdobywców najwyższych górskich szczytów wyssało miłość do gór z mlekiem matki. Dzieci lubią naśladować dorosłych. Jeżeli zabierasz malucha w góry, to niewykluczone, że za kilka czy kilkanaście lat, to dorastający nastolatek będzie namawiać Cię na weekendowe wypady.

Jak przygotować się do wycieczki w góry z dzieckiem?

Czy młodzi rodzice powinni rezygnować ze swojej dotychczasowej pasji, jaką były górskie wędrówki? Absolutnie nie! Jest jednak spora różnica pomiędzy beztroskim szwendaniem się po górskich szlakach (lub poza nimi) a wycieczkami z małym dzieckiem. W tym drugim przypadku liczy się dobry plan. Z maluchem nie pójdziesz w Tatry wysokie – pora znów odwiedzić szlaki w Beskidach. Zaczynaj od łatwych tras, a więc takich, które będą odpowiednie do wieku dziecka. Jeżeli korzystasz z nosidełka turystycznego, możesz planować trasy o nieco większym zasięgu, niż gdy maluch musi całą trasę przebyć na własnych nóżkach. Dobrym pomysłem będzie takie zaplanowanie trasy wędrówki, aby po drodze odwiedzić schronisko. Pyszne ciacho to najlepszy sposób na przyspieszenie regeneracji dziecięcych sił i świetna motywacja do dalszej wędrówki!

Gdzie w góry warto pojechać z dzieckiem?

Beskidy – od Beskidu Śląskiego, aż po Beskid Niski – to wręcz wymarzone tereny do niespiesznych wędrówek z pociechami. Niezależnie od tego, czy nosisz dziecko w chuście, w nosidełku, korzystasz z wózka lub Twój maluch stawia już kroki samodzielnie – w Beskidach znajdziesz bez problemu trasy, które Wam się spodobają!

Kolejką prosto do celu

Wchodzenie z nosidełkiem pod górę to wysiłek, który może być poza zasięgiem niektórych rodziców. Jeżeli jednak chcesz cieszyć się pięknymi widokami, to są miejsca, w których praktycznie na sam szczyt dojedziesz kolejką gondolową – jest ona na tyle bezpieczna, że bez obaw wsiądziesz do niej nawet z malutkim dzieckiem! Taka atrakcja dostępna jest np. na Jaworzynę Krynicką (stacja początkowa znajduje się w Krynicy-Zdrój). Kolejka działa zarówno w miesiącach letnich, jak i zimowych. Jeżeli mieszkasz na Śląsku i wycieczka w Beskid Sądecki to zbyt daleka droga, możesz wybrać się kolejką gondolową na Szyndzielnię – stacja początkowa zlokalizowana jest w Bielsku-Białej.

Szlakiem do schroniska

Chcesz wybrać się na spacer z dzieckiem górskim szlakiem? Czeka na Ciebie Dolina Białej Wisełki (szlak z Wisły) lub wycieczka na Równicę (start w Ustroniu). Propozycji jest jednak znacznie więcej. Beskid Żywiecki to Hala Miziowa z przepięknymi widokami i doskonale zaopatrzonym schroniskiem, w którym znajdziesz wszystko, czego dusza zapragnie. Gdy już dziecko nieco podrośnie i nabierze wprawy w górskich wędrówkach, możecie razem zdobyć królową Beskidów – Babią Górę!

Trasy bez schroniska

Wędrując beskidzkimi szlakami, możesz dotrzeć także w Beskid Wyspowy. To stosunkowo niskie pagórki, w sam raz na pierwsze wycieczki z kilkuletnim dzieckiem. Pewnym utrudnieniem może być fakt, że nie spotkasz tu zbyt wielu schronisk. Ciekawą propozycją wycieczki w Beskidzie Wyspowym będzie trasa na Mogielicę z Przełęczy Rydza-Śmigłego. Szlak jest stosunkowo krótki, a na szczycie znajduje się wieża widokowa (panorama na Tatry zapiera dech!).

Zdjęcie wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdrowe tłuszcze w zimowej diecie – naturalne źródło energii dla całej rodziny
Zdrowe tłuszcze w zimowej diecie – naturalne źródło energii dla całej rodziny
Tłuszcze nie cieszą się najlepszą sławą, ale to właśnie one najbardziej przysłużą się zdrowiu naszej rodziny w okresie zimowym. Jakie korzyści płyną z ich spożywania?
Wprowadzenie do zarządzania dostępem za pomocą inteligentnych zamków – praktyczny przewodnik
Wprowadzenie do zarządzania dostępem za pomocą inteligentnych zamków – praktyczny przewodnik
Odkryj praktyczny przewodnik zarządzania dostępem przez inteligentne zamki. Dowiedz się, jak technologia ta może usprawnić Twoją codzienność i zwiększyć bezpieczeństwo.
Jakie zalety ma EMS?
Jakie zalety ma EMS?
Dowiedz się, na czym dokładnie polega trening EMS oraz jakie są jego największe zalety.
Ostatnie wpisy