Sportowa pasja prędzej czy później każdego popchnie w stronę siłowni lub jej domowego substytutu. Wtedy zaczynamy poszukiwać m.in. hantli. Które jednak będą najlepsze dla naszych pociech? Pomagamy znaleźć odpowiedź!
Naukowcy już jakiś czas temu zauważyli, że dzieci uprawiające sport odh 6 roku życia rozwijają się znacznie lepiej, niż ich rówieśnicy spędzający całe dnie w domach. W efekcie rutynowych treningów następuje: wzmocnienie kości, stawów, rozrost masy mięśniowej, co bezpośrednio wspiera rozwój młodego organizmu.
Połączenie treningów siłowych z typowymi dla młodzieży aktywnościami fizycznymi, jak na przykład piłka nożna, siatkówka, pływanie itp. okazuje się mieć wyjątkowo dobry wpływ na rozwój dzieci. Ćwiczenia na specjalnie dostosowanych hantlach pozwalają rozbudować każdą partię mięśni, a ponadto ich obsługa jest bardzo prosta, one same zaś nie muszą być ciężkie.
Jak zaznaczyliśmy powyżej, obciążenie nie powinno być zbyt duże; ma wspomagać rozwój młodego organizmu, nie zaś go przeciążać. Na początek hantle powinny oscylować w przedziale kilograma, półtora. Jeżeli dobrze przeszukamy strony internetowe, znajdziemy taki asortyment w niejednym sklepie sportowym. Jeżeli natomiast byłby problem z odszukaniem produktu, można także wykorzystać butelkę z wodą, ponieważ 1 litr odpowiada 1 kilogramowi obciążenia. Hantle to jednak dopiero pierwszy krok, drugim są odpowiednie ćwiczenia i właściwa technika.
Istotne są tutaj przede wszystkim dwa elementy: oddychanie oraz postawa. W pierwszym przypadku dziecko musi nauczyć się, że wdech następuje podczas opuszczania hantli, natomiast wydech w momencie podnoszenia ciężarów. Drugą kwestią jest wyprostowana, stabilna postawa ciała. Warto, żeby nasza pociecha, zanim chwyci za hantle, przećwiczyła technikę na sucho, wyrobiła w sobie nawyk poprawnego oddychania i postawy bez obciążeń. W kwestii dodatkowych kilogramów należy być niezwykle ostrożnym, pod żadnym pozorem nie wolno ryzykować u dziecka przeciążenia kręgosłupa.
Następnym dylematem jest częstotliwość ćwiczeń – jak często dziecko może właściwie trenować? Ile powtórzeń wykonywać? Zacznijmy od pierwszego pytania – kilkulatki nie powinny ćwiczyć częściej niż dwa dni w tygodniu. W odniesieniu do ilości powtórzeń – niech nie przekraczają na początek sześciu na serię. Ich liczba powinna być niewielka, ale dostosowana do możliwości młodego sportowca. Należy pamiętać, że organizm będzie potrzebował przynajmniej jednego, dwóch pełnych dni regeneracji.
Wyróżnić można kilka ćwiczeń, z którymi mogą sobie na początek poradzić najmłodsi.
Loki – najbardziej typowy trening, który polega na unoszeniu ciężarów. Najlepiej wykonywać to ćwiczenie z hantlami w obu dłoniach, podnosimy je do ramion i powoli opuszczamy.
Prasy – należy położyć się na ławeczce plecami, hantle natomiast unosić równolegle do siebie powoli do góry i lekko skracać ich odległość między sobą. Zalecane jest delikatne spięcie pośladków, co pozwoli łatwiej unieść ciężar.
Przysiady – na początek wystarczą zwykłe przysiady, ważne jednak jest odpowiednie rozstawienie nóg; lekki rozkrok i stopy skierowane do zewnątrz. Następnie, gdy zauważymy postępy, można dołożyć ciężar, który trzyma się w wyprostowanych rękach przed sobą.
Zdj. główne: VD Photography/unsplash.com