Jazda konna dla dzieci – kiedy warto zapisać pociechę na zajęcia jeździeckie?
Dla dzieciDla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda konna dla dzieci – kiedy warto zapisać pociechę na zajęcia jeździeckie?

Jazda konna to popularny sport, który z powodzeniem uprawiać mogą już kilkuletnie dzieci. Kiedy warto zapisać swoją pociechę na tego typu zajęcia? Jakie są główne zalety jazdy konnej?

W jakim wieku dziecko może zacząć jeździć konno?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic, którego dziecko wykazuje chęć spróbowania swoich sił w jeździe konnej. 4-5 lat to minimalny wiek, w którym pociecha może odbyć pierwsze lekcje z koniem. Najczęściej są to krótkie spacery w siodle, na prowadzonym przez instruktora kucyku. Aby urozmaicić nieco takie zajęcia, wprowadza się różnego rodzaju elementy gier i zabaw. Dodatkowo dzieci pomagają w czyszczeniu i siodłaniu konia, uczą się jak trzymać wodze i stopy w strzemionach oraz poznają nazwy poszczególnych szczotek. Zajęcia mogą obejmować także elementy woltyżerki czy wyczuwania rytmu konia. Dzieci w takim wieku nie mogą jeszcze samodzielnie kierować koniem. Związane jest to z tym, że ich koordynacja i uwaga są jeszcze zbyt małe.

Naukę podstaw jazdy na kucykach opanowywać mogą maluchy, które mają około 6-7 lat. Dzieci uczą się wówczas, jak przejechać tor przeszkód, obejmujący elementy, takie jak slalom, koperta czy labirynt, a także jak jechać stępem i kłusem. Dodatkowo wykonują zadania, takie jak wrzucanie piłki do wiadra czy jazda z kółkiem w jednej ręce. Pociechy w tym wieku posiadają przeważnie fizyczną oraz mentalną zdolność do podążania za instrukcjami nauczyciela oraz samodzielnej jazdy. Oczywiście wiele zależy tutaj od stopnia rozwoju dziecka – równowagi, koordynacji czy koncentracji. Nieco starsze dzieci zapisać można na obóz jeździecki. To doskonały sposób na udoskonalenie umiejętności i poznanie nowych osób.

Jak poznać, czy dziecko jest gotowe na jazdę konną?

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedni czas na rozpoczęcie jazdy konnej jest nie tylko kwestią wieku dziecka. Równie istotna jest tutaj gotowość fizyczna i psychiczna, chęć do jazdy oraz stan zdrowia. Jeżeli chodzi o gotowość psychiczną, obejmuje ona między innymi umiejętność koncentracji, zrozumienia instrukcji oraz wykonywania poleceń. Należy upewnić się, że dziecko jest świadome, że nie należy podchodzić do koni z tyłu oraz wykonywać przy nich gwałtownych ruchów i dźwięków. Co do gotowości fizycznej, jest to równowaga, wzrost oraz koordynacja. Maluch musi posiadać na tyle mocne mięśnie, aby być w stanie utrzymać prawidłową pozycję w siodle. Niemniej istotne są mięśnie szyi wytrzymałe na tyle, by mogły utrzymać kask. Lepiej zapisać dziecko na jazdę konną nieco później, niż zbyt wcześnie. Każde z nich rozwija się bowiem w nieco innym tempie.

Główne zalety płynące z jazdy konnej dla dzieci

Dlaczego warto rozważyć zapisanie dziecka na lekcje jazdy konnej? Aktywność tego typu skutecznie rozwija równowagę i koordynację ciała. W czasie jazdy na koniu pracują mięśnie nóg, ramion, pleców oraz brzucha. Obustronny wysiłek ciała przekłada się na koordynację działania półkul mózgowych. Tego typu aktywność to sprawdzony sposób na poprawę przemiany materii oraz poprawę funkcjonowania wątroby. Konie bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, takich jak mózgowe porażenie dziecięce, cukrzyca czy opóźnienia psychoruchowe. Dzieci jeżdżące konno podczas każdych zajęć zmagają się z różnego rodzaju wyzwaniami, których pokonywanie wymaga od nich wysiłku i systematycznej pracy. W ten sposób rozwijają one wiarę w siebie i we własne możliwości. Dodatkowo uczą się wytrwałości, co może okazać się niezwykle pomocne w dorosłym życiu. Konie są zwierzętami, które pozwalają kształtować charakter dziecka. Mowa tutaj o takich cechach, jak opiekuńczość, troska, szacunek czy dążenie do wyznaczonego sobie celu.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością? Odkryj skuteczne strategie i rolę żłobka Montessori.
Czujniki zbliżeniowe indukcyjne w układach – jakie są ich największe zalety?
Czujniki zbliżeniowe indukcyjne w układach – jakie są ich największe zalety?
Czujniki zbliżeniowe indukcyjne są niezwykle użytecznymi urządzeniami wykorzystywanymi w różnych układach i aplikacjach.
Trening we dwoje – ćwiczenia, które możecie wykonywać wspólnie
Trening we dwoje – ćwiczenia, które możecie wykonywać wspólnie
Trening dla par to znakomita propozycja dla osób, którym trudno się zmobilizować do samodzielnych ćwiczeń.
Ostatnie wpisy