Trekking w rodzinnym gronie – jak się do niego przygotować?
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Trekking w rodzinnym gronie – jak się do niego przygotować?

Artykuł sponsorowany

Rodzina zaproponowała chodzenie po górach i nie wiesz, co ze sobą zabrać? Zastanawiasz się, w jaki sposób dopasować strój? Skorzystaj z naszych wskazówek!

Odpowiedni ubiór

Nigdy nie wiesz, na jaką pogodę trafisz, dlatego tak ważne jest, aby wszyscy członkowie rodziny mieli dobrze przystosowany ubiór. Zwróć uwagę, że warunki atmosferyczne mogą zmienić się w ciągu kilku godzin, więc zabierz ze sobą kurtkę, bluzę oraz spodnie na zmianę. Dodatkowe ubrania dadzą Ci gwarancję dobrego przygotowania na każdą możliwość.

W trekkingu najważniejsze są jednak wygodne buty, ponieważ dadzą Ci komfort podczas chodzenia i wspinania się. Obuwie powinno być stworzone ze skórzanego materiału oraz wodoodporne, co uchroni stopy przed zmoczeniem i pozwoli oddychać skórze. Ponadto dobrze jest, aby miało solidne sznurowanie unieruchamiające kostki. Duży wybór można znaleźć na butomaniak.pl. Ważnym elementem butów jest piankowa podeszwa, która amortyzuje np. nieoczekiwane poślizgnięcie się. Należy wybierać taki materiał, który nie uwiera lub nie ociera skóry. Dodatkowo warto zaopatrzyć się wkładkę antybakteryjną chronią stopy np. przed grzybicą. Podczas dłuższych wędrówek trzeba zainwestować w specjalne skarpety zapewniające komfort cieplny i nie powodujące obtarć, odparzeń lub powstawania pęcherzy.

Jeśli wybierasz się na trekking w okresie jesienno-zimowym, zabierz ze sobą kurtkę chroniącą przed wiatrem i deszczem. Podczas wspinania się, możesz się spocić, a okrycie da Ci gwarancje tego, że unikniesz przewiania. Pamiętaj, żeby materiał nie był za gruby, ponieważ będziesz bardziej się męczył, a Twoja skóra nie będzie oddychać. Nie zakładaj płaszczy bawełnianych lub wełnianych, gdyż są ciężkie i zmęczysz się znacznie szybciej. Warto również zadbać o głowę, dlatego zaopatrz się w opaski lub czapki, aby chroniły uszy przed wiatrem oraz słońcem (jeżeli planujesz wyprawę latem).

Oprócz kurtek ważne jest to, abyś miał też miękką, ciepłą bluzę, dzięki której utrzymasz prawidłową temperaturę ciała. Dostosuj ją do warunków pogodowych np. polar na zimę, a stretch latem.

Zadbaj o grube i elastyczne spodnie, jeśli wybierasz się zimą lub jesienią w góry. Natomiast latem mogą być one nieco lżejsze. Wygodny materiał z włókien syntetycznych da gwarancję komfortu podczas wspinania się lub wchodzenia na stromy szlak. Poliester nie tylko zapewni Ci wygodę, ale w sposób naturalny będzie przepuszczać wilgoć i pozwoli skórze oddychać.

Dodatkowa pomoc

Podczas dłuższego chodzenia przydadzą się kijki, które pomogą Ci podeprzeć się na stromych powierzchniach. Dobrym wyborem będzie sprzęt o małej wadze oraz z funkcją składania, które schowasz do plecaka, ponieważ nie zawsze będziesz z nich korzystał podczas docierania na jakiś szlak. Gadżet ten nie jest konieczny, ale jeśli zdecydujesz się na jego kupno, to zwróć uwagę, czy produkt jest wyprodukowany z aluminium, dzięki któremu wyposażenie przetrwa kilka dodatkowych lat. Sprawdź też, czy na zakończeniach drążków są widiowe końcówki – zapewniają stabilność. Nie zapomnij o prawidłowym wyborze uchwytów, które powinny by w kształcie gumowych rączek, ponieważ poprawia to użytkowanie kijów. Przed wyruszeniem na szlak zaktualizuj mapę Google w aplikacji mobilnej oraz sprawdź, czy działa GPS na wypadek zgubienia się. Warto profilaktycznie zmienić również baterię w latarce, która rozświetli drogę w wieczornych godzinach oraz wziąć mapę w wersji papierowej.

Zabierz niezbędny prowiant

Godzinne wędrówki po górach lub po większych wzniesieniach mogą zmęczyć, dlatego pamiętaj o zabraniu jedzenia. Plecaki, które weźmiesz ze sobą to świetne miejsce, do przechowywania posiłku. Smakołyki możesz zapakować do plastikowych opakowań, a wodę nalać do bidonu. Ważne jest, aby regularnie dostarczać organizmowi niezbędnych witamin, które poprawią wydolność oraz dodadzą energii, dlatego weź ze sobą banany, jabłka, bakalie lub batoniki – będziesz je mógł swobodnie spożywać podczas marszu.

Rzeczy na nagły wypadek

Oprócz dodatkowego ubioru oraz żywności zadbaj o środki pierwszej pomocy. Jeśli zdarzy Wam się wypadek, to w bardzo szybki sposób zareagujesz, ponieważ będziesz mieć takie rzeczy, jak: woda utleniona, plastry, maści na stłuczenia, tabletki. Nagłe sytuacje wymagają natychmiastowej reakcji, a Ty będziesz dobrze przygotowany.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy warto udać się z nastolatkiem do psychologa?
Kiedy warto udać się z nastolatkiem do psychologa?
Kiedy warto zabrać nastolatka do psychologa? Oto sytuacje, które mogą wskazywać na konieczność wsparcia specjalisty.
Ruch najlepszym lekarstwem bez recepty. Które choroby można zwalczyć dzięki regularnej aktywności fizycznej?
Ruch najlepszym lekarstwem bez recepty. Które choroby można zwalczyć dzięki regularnej aktywności fizycznej?
Regularny trening to najlepszy sposób na to, by ustrzec się przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nadwaga czy cukrzyca.
Jakie spodnie outdoorowe będą najlepsze na różne pory roku?
Jakie spodnie outdoorowe będą najlepsze na różne pory roku?
W przypadku pieszych wędrówek spodnie będą bardzo ważnym elementem ubioru, który pozwoli na wygodne maszerowanie.
Ostatnie wpisy