Zakaz wychodzenia dzieci z domu bez opieki zostanie cofnięty? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wkracza do akcji!
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakaz wychodzenia dzieci z domu bez opieki zostanie cofnięty? Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wkracza do akcji!

Tegoroczne ferie zimowe będą należeć do nietypowych, bowiem mają odbyć się w jednakowym dla wszystkich terminie. Jednak to nie ta decyzja, a zakaz przemieszczania się dzieci oraz młodzieży poniżej 16. roku życia bez opieki osoby dorosłej w godzinach 8:00-16:00 spotkał się z największą dezaprobatą. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zamierza wystosować w tej sprawie odpowiednią petycję.

Obecna sytuacja nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a wśród najbardziej pokrzywdzonych grup znajdują się również (a może przede wszystkim) dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Wiadomo już, że tej zimy będzie trzeba zrezygnować z planowanych na czas ferii rodzinnych wyjazdów, gdyż ostatecznie zamknięto stoki narciarskie i hotele. Dodatkowo przerwę w nauce komplikuje fakt, że podczas jej trwania osoby do lat 16 będą mogły samodzielnie przebywać na zewnątrz dopiero po zmroku. Wszystko przez wprowadzone w naszym kraju środki bezpieczeństwa mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„Dzieci są obywatelami. Wprowadzenie zakazu opuszczenia domu dla osób poniżej 16 r.ż. przedmiotowo traktuje i dyskryminuje tę grupę” – czytamy w petycji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, którą podpisało już ponad 8 tysięcy osób. Psychologowie i socjologowie od dawna alarmują o negatywnym piętnie, jakie na psychice najmłodszych odciska brak kontaktu z rówieśnikami i zamknięcie w czterech ścianach. Mając to na uwadze, przedstawiciele FDDS-u zamierzają wystąpić z postulatem o zapewnienie uczniom możliwości spędzenia przynajmniej kilku godzin dziennie na dworze, szczególnie wtedy, gdy jest jeszcze widno. Specjaliści zapewniają, że może to okazać się zbawienne dla samopoczucia oraz ogólnej kondycji psychicznej dzieci.

Ambitna inicjatywa podjęta przez członków Fundacji to iskierka nadziei dla dzieci i ich rodziców na normalne ferie. Nie wiadomo jednak, czy wystosowane żądania zostaną zaakceptowane przez rząd. W zaistniałej sytuacji niektórzy z rodziców postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce i nieoficjalnie przedłużyć swoim pociechom zimowy wypoczynek – wszak odpowiednia regeneracja to coś znacznie więcej niż tylko dwutygodniowa przerwa w edukacji. Pewnym natomiast pozostaje, że niezależnie od skuteczności wspomnianej petycji, walka o prawa najmłodszych w najbliższym czasie nie dobiegnie końca.Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*