Zasady bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zasady bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku

Wyjeżdżając na wakacje z rodziną bezwzględnie pamiętaj o tym, by beztroski czas upłynął pod znakiem bezpieczeństwa. Podpowiadamy, na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby wypoczynek był bezpieczny.

O czym pamiętać organizując wypoczynek z rodziną?

Na rodzinne wakacje czeka się cały rok. Jest to czas wyjątkowy, bo codzienny pośpiech odchodzi w niepamięć. Wreszcie można przysłowiowo wrzucić na luz i zatroszczyć się o zacieśnianie rodzinnych relacji.

Na wyjeździe nie można jednak zapomnieć o bezpieczeństwie. Nieważne, czy spędzasz z rodziną urlop nad morzem, czy w górach. Niebezpieczeństwa kryją się na każdym kroku i dobrze jest wiedzieć, co zrobić, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

1. Wybierz miejsce, które będzie odpowiadało wszystkim uczestnikom podróży

Niemal w każdym polskim domu tuż przed wakacjami zaczynają się zaciekłe negocjacje dotyczące kierunku wakacyjnej podróży. Zanim zarezerwujesz nocleg w hotelu, upewnij się, że kompromis, jaki udało się wcześniej wypracować, odpowiada wszystkim uczestnikom wakacyjnego wypoczynku.

Zastanawiasz się, jaki ma to związek z bezpieczeństwem? Jeśli Twoje nastoletnie dzieci są obrażone, że jedziecie nad morze zamiast w góry, to mogą im przyjść do głowy różne, nie do końca bezpieczne pomysły na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Wszystko po to, aby zrobić rodzicom na złość.

2. Sprawdź prognozę pogody na kilka kolejnych dni

Prognoza, jak to prognoza, sprawdzić się nie musi. Pozwoli jednak nieco zorientować się w sytuacji, jaką możesz spotkać na miejscu. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i osób starszych unikaj dalekich podróży w środku lata. Wycieczka do Izraela to nie najlepszy pomysł w miesiącach wakacyjnych, gdy słupek rtęci w termometrze osiąga zawrotne wartości.

3. Zabierz ze sobą leki i środki medyczne, które mogą okazać się przydatne

Ktoś z Twojej rodziny regularnie przyjmuje leki? Nie licz na to, że w pobliżu będzie apteka. Nawet jeśli faktycznie będzie, to niekoniecznie musi mieć zapas wszystkich medykamentów. Na wszelki wypadek weź opakowanie leków więcej. Nie waży ono wiele, a sytuacje losowe mogą sprawić, że np. zgubisz plecak, w którym miałeś określoną dawkę leku.

4. Zapoznaj się z lokalnymi warunkami, zwłaszcza jeżeli podróżujesz za granicę

To wskazówka, z której powinny skorzystać przede wszystkim osoby myślące o zagranicznych podróżach. Im bardziej na wschód podróżujesz, tym przyjaźniejszych ludzi możesz spotkać na swej drodze.

Ludzka otwartość jest jednak w tym przypadku odwrotnie proporcjonalna do zaufania, jakim możesz obdarzyć wodę w kranie. Jeszcze przed wyjazdem dowiedz się nie tylko tego, jakie zwyczaje panują w danym kraju, lecz sprawdź również, czy picie wody (nawet tej przegotowanej) jest bezpieczne dla Twojego zdrowia.

5. Rób przerwy w podróży tak często, jak to możliwe

Wybierasz się w długą podróż samochodem? Pamiętaj o przerwach. Może wydaje Ci się, że jesteś w doskonałej kondycji, jednak kilka godzin spędzonych za kółkiem znacznie obniża koncentrację. Przerwa w drodze na smaczną kawę lub herbatę przyda się nie tylko kierowcy. Skorzystają na niej również dzieci, które będą miały okazję do tego, aby nieco rozprostować nogi.

Lista zaleceń odnośnie bezpieczeństwa podczas rodzinnego wypoczynku oczywiście nie kończy się na tych kilku punktach. Pamiętaj również o tym, aby zawsze korzystać z kremów z filtrem i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeżeli wybieracie się na wycieczkę do lasu, to dopilnuj, aby wszyscy mieli długie spodnie i nakrycie głowy – to dodatkowe zabezpieczenie przed kleszczami.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chorwacja z dzieckiem – gdzie warto zatrzymać się na Bałkanach?
Chorwacja z dzieckiem – gdzie warto zatrzymać się na Bałkanach?
Wybierasz się na wakacje z dzieckiem i chcesz odwiedzić Chorwację? Sprawdź, które lokalizacje są przyjazne dla najmłodszych podróżników i jak zaplanować taką wyprawę!
Jeszcze więcej aktywności dla najmłodszych. Program „Sport Wszystkich Dzieci” z dodatkowymi środkami!
Jeszcze więcej aktywności dla najmłodszych. Program „Sport Wszystkich Dzieci” z dodatkowymi środkami!
Doskonałe wieści dla rodziców i ich pociech – program „Sport Wszystkich Dzieci” w 2021 roku zostanie wsparty dodatkowymi środkami! Kwota […]
Lato na górskim szlaku – co zabrać?
Lato na górskim szlaku – co zabrać?
Jeśli wybierasz się na letnie wakacje w góry, sprawdź, jak się ubrać i co ze sobą zabrać!
Tagi
Ostatnie wpisy