5 patentów, jak wplatać aktywność fizyczną w codzienne obowiązki rodzicielskie
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

5 patentów, jak wplatać aktywność fizyczną w codzienne obowiązki rodzicielskie

Najczęściej, kiedy mówimy o aktywności fizycznej, widzimy osoby regularnie trenujące. Tymczasem warto pamiętać, że nasza codzienność jest usiana przeróżnymi rodzajami aktywności, z których często nie zdajemy sobie nawet sprawy. Jak tę aktywność fizyczną utrzymać i poszerzyć? 

Nie każdy ma czas, aby kilka razy w tygodniu porzucić obowiązki i udać się na siłownię. Dotyczy to zwłaszcza osób, które posiadają potomstwo. Dzieci wymagają od nas wielkich nakładów energii i czasu. Warto zatem uświadomić sobie, w jaki sposób możemy łączyć obowiązki rodzicielskie z codzienną aktywnością fizyczną.

Nieuświadomiona (niekontrolowana) aktywność fizyczna

Na początek warto przyjrzeć się swojej ogólnej aktywności. Ktoś, kto pracuje za biurkiem, większość wolnego czasu spędza w domu z rodziną, mógłby pomyśleć, że jego aktywność jest niemal zerowa. Zapewniamy jednak, że nie jest to prawda. Każdy ruch naszego ciała przyczynia się m.in. do spalenia kalorii, podtrzymywania kondycji itd. Do takich zachowań należą m.in.: śmiech, intensywna gestykulacja, chodzenie po mieszkaniu – niektórzy ze szczególnym uwielbieniem krążą z kąta w kąt, nie mogąc usiedzieć na miejscu i nawet filmy oglądają na stojąco. Jak więc widać, aktywność fizyczna to nie tylko trening. 

Spacery i kroki

Ostatnimi czasy zauważono, jak ważny dla naszego organizmu jest codzienny ruch. Naukowcy podkreślają, że wystarczy zrobić około ośmiu tysięcy kroków w przeciągu dnia, aby polepszyć swoje samopoczucie, poprawić kondycję, uregulować system nerwowy, a nawet pozwala to np. ochronić serce przed różnymi chorobami.

Z kolei trenerzy personalni podkreślają, że spacer (czy marsz) to świetny trening kardio i powinien być traktowany jako równoważny zamiennik dla treningu na siłowni. Taki spacer natomiast można spokojnie odbyć z dziećmi. Co więcej, dietetycy i trenerzy podkreślają, że osiągnięcie około 15 tysięcy kroków dziennie (czyli około dwugodzinny spacer) to trening, który przy odpowiedniej diecie pozwoli pożegnać się z nadwagą bez konieczności wykupywania karnetu w klubach fitness. 

Winda, samochód i komunikacja miejska 

Często porusza się temat rezygnowania z windy (zwłaszcza jeżeli wjeżdżamy na pierwsze czy drugie piętro), przerzucenia się na rower zamiast samochodu, a czasem – jeśli istnieje ku temu sposobność – zaleca się spacer, zamiast pakowania się do przepełnionej komunikacji. Czynności te w skali dnia zabiorą nam niewiele więcej czasu, ale w dłuższej perspektywie przyczynią się do znacznego poprawienia naszej kondycji. W przypadku odbierania dzieci z przedszkola czy szkoły jest to też doskonała okazja do rozmowy ze swoimi pociechami.

Poranna rozgrzewka

Trudno nie docenić porannego ruchu. Warto jeszcze w łóżku, przed wstaniem, wykonać kilka ćwiczeń rozciągających, a po stanięciu na nogi wykonać kilka przysiadów, pajacyków, skrętoskłonów. Ćwiczenia te pobudzają organizm, dotleniają go i orzeźwiają wciąż senne powieki. Jest to ponadto zdrowy nawyk, którego warto uczyć dzieci. 

Zabawa z dziećmi

Ostatnią propozycją jest wspólna zabawa z dziećmi. Oddanie ich pod opiekę technologii nie służy ani najmłodszym, ani rodzicom. To świetna metoda na zacieśnianie więzi, właściwy rozwój fizyczny i emocjonalny najmłodszych oraz aktywnie spędzony czas, którego i tak każde dziecko się domaga.

Zdj. główne: Alberto Casetta/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze miejsca do nauki jazdy na nartach dla młodych adeptów białego szaleństwa
Najlepsze miejsca do nauki jazdy na nartach dla młodych adeptów białego szaleństwa
Narty są sportem, który bez obaw uprawiać mogą już kilkuletnie dzieci. Jakie są godne polecenia stoki dla najmłodszych w naszym kraju?
Jak wybrać odpowiednie elementy do budowy swojego pierwszego robota?
Jak wybrać odpowiednie elementy do budowy swojego pierwszego robota?
Chcesz zbudować swojego pierwszego robota, ale nie wiesz, jakie elementy wybrać? Poznaj praktyczne wskazówki na temat komponentów, technologii i narzędzi niezbędnych do stworzenia autonomicznego robota.
Senior + 2021: Kluby seniora wspierają aktywizację osób starszych
Senior + 2021: Kluby seniora wspierają aktywizację osób starszych
Ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu to nie tylko domena dzieci oraz ich rodziców. Seniorzy również potrzebują w codziennym życiu […]
Ostatnie wpisy