Ringo – koedukacyjny sport i dobra zabawa z przyjaciółmi
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ringo – koedukacyjny sport i dobra zabawa z przyjaciółmi

Szukasz ciekawej formy aktywnego spędzania czasu wolnego? Co powiesz na ringo? Na czym polega ten sport? Jaka jest jego historia? 

Krótka historia ringo

Ringo to sport, którego historia sięga lat 50. XX wieku. Za jego twórcę uznaje się dziennikarza i szpadzistę – Włodzimierza Strzyżewskiego, który w 1959 roku postanowił wybrać się na obóz treningowy. Niestety, nie udało mu się uzyskać z zakładu pracy zgody na urlop. Postanowił więc poszukać sposobu na potrenowanie szermierki w swoim rodzinnym mieście – Warszawie. Do ćwiczeń użył on wykonanego z gumy kółka, a wymyśloną przez siebie grę nazwał “grą w kółko”. 5 lat później jej przepisy zostały opublikowane w polskich czasopismach.

W 1968 roku ringo zadebiutowało na igrzyskach olimpijskich w Meksyku. Nazwa sportu wzięła się od angielskiego słowa “ring” oznaczającego “koło”. Z roku na rok gra zyskiwała coraz większą popularność – zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 1973 roku zostały zorganizowane pierwsze Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w grę w ringo. Sport ten był również prezentowany na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku, w Moskwie w 1980 roku oraz w Atlancie w 1996 roku. Od 1993 roku odbywają się Mistrzostwa Europy w ringo, a od 1997 roku – Mistrzostwa Świata. W 1989 roku zostało założone Polskie Towarzystwo Ringo, a w 1993 roku – Międzynarodowa Federacja Ringo.

Czym kierować się przy wyborze ringo?

Jak wygląda klasyczne ringo? Jest ono wykonane z gumy, ma średnicę 17 centymetrów i waży około 160-165 gramów. Tym, co je wyróżnia, jest otwór dekompresyjny oraz ryflowanie na górnej i dolnej powierzchni. Na sklepowych półkach spotkać można się również z zestawami służącymi do gry w ringo, w skład których wchodzi siatka, słupki, linie, szpilki oraz odciągi.

Poza ringo dla dorosłych, do czynienia możemy mieć także z kółkami dla dzieci. Są one nieco mniejsze od tradycyjnych, a zamiast siatki sprzedawane są one w zestawie ze specjalną podstawką. Zadaniem zawodnika jest tutaj trafienie w przymocowany do podstawki drążek. Jak wybrać idealne ringo? Wszystko zależy tu od indywidualnych preferencji. Warto postawić na wysokiej jakości produkt wykonany z trwałych materiałów, w ulubionym kolorze.

Zasady gry w ringo

Na czym polega gra w ringo? Do gry używane jest 1 kółko. Zadaniem zawodnika jest trafienie ringiem na podłoże pola przeciwnika. Pierwszym etapem gry jest zagrywka. Każdy z uczestników serwuje po 5 razy. Podczas wyrzutu zawodnik powinien przynajmniej jedną nogą dotykać ziemi. Musi on znajdować się za tylną linią swojego pola. Gra trwa do momentu, aż zawodnik zdobędzie 15 punktów. Następnie następuje zmiana pola boiska. Po schwytaniu krążka ringo odrzuca się tą są ręką. Dozwolone są tutaj 4 kroki hamowania od momentu złapania krążka. Gdy ringo przekroczy linię autową, jest to równoznaczne z utratą punktu. Rozgrywka trwa do 2 wygranych setów.

Ze zdobyciem lub stratą punktów do czynienia mamy również w następujących sytuacjach: dotknięcie ringiem linki albo podłoża boiska, dotknięcia przez kółko innej części ciała niż dłoń, przełożenie kółka do drugiej dłoni po złapaniu, wyrzucenie ringa bez rotacji, zatrzymanie się kółka na lince i spadek na własne pole, przełożenie dłoni nad siatką i przekroczenie środkowej linii.

Zawody w ringo mogą się odbywać zarówno na hali do siatkówki, jak i na otwartej przestrzeni. Klasyczne boisko w przypadku gry indywidualnej ma wymiary 7 × 7 metrów, a dwójkowej i trójkowej – 9 × 18 metrów. Jest ono przedzielone siatką o wysokości 243 centymetrów. Nad poprawnością rozgrywki czuwa 1 sędzia lub 1 sędzia prowadzący i 2 sędziów pomocniczych.

Dlaczego warto grać w ringo? To aktywność, która skutecznie ćwiczy celność i rozwija koordynację ruchową. Dodatkowo wzmacnia mięśnie rąk i poprawia koncentrację. Ćwiczenia z ringo to świetny sposób na uzupełnienie zajęć sportowych w szkole.

Zdj. główne: Ciprian Pardău/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest sportowa dieta?
Czym jest sportowa dieta?
Szukasz idealnej diety dla sportowca? Zbilansuj ją, zwracając uwagę nie tylko na podstawowe makroskładniki, ale również inne elementy. Przygotuj się na zbudowanie wymarzonej sylwetki i postaw na swój rozwój już teraz.
Jakie są korzyści z badania Doppler naczyń szyi?
Jakie są korzyści z badania Doppler naczyń szyi?
Dowiedz się, jak badanie Doppler naczyń szyi pomaga w wykrywaniu chorób naczyniowych i dlaczego to jest istotne dla Twojego zdrowia.
Jak małoinwazyjne metody leczenia mogą zmniejszyć ból i skrócić czas rekonwalescencji w neurochirurgii
Jak małoinwazyjne metody leczenia mogą zmniejszyć ból i skrócić czas rekonwalescencji w neurochirurgii
Podpowiadamy, jak nowoczesne, mało inwazyjne techniki w neurochirurgii pomagają pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia i minimalizacji dolegliwości bólowych.
Ostatnie wpisy