Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu narciarskiego dla dziecka?
Sprzęt i akcesoria
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu narciarskiego dla dziecka?

Dzieci nie są wytrawnymi narciarzami, choć zdarzają się i takie, które są wyjątkowo utalentowane. Niemniej jednak wybór odpowiednich nart dla naszych pociech jest niezwykle istotny. Jazda powinna maluchom sprawiać radość i przyjemność, co przełoży się na ich szybkie postępy. Poznaj najważniejsze wskazówki, jak wybrać odpowiednie narty dla swojego dziecka.

Wybór długości nart

Podstawowym błędem, jaki popełniają rodzice podczas zakupu nart dla swojego dziecka, to zakup zbyt długich modeli. Warto więc wyjaśnić, że maluch musi się czuć na nich przede wszystkim pewnie, wszak najczęściej są to dzieci w wieku 3-5 lat. Narty dla 3-latka powinny sięgać nie dalej jak do pachy malucha. Dłuższe będą sprawiały trudności podczas zabawy, a to właśnie o nią w głównej mierze chodzi. Dokładna długość nart dla 3 latka oscyluje w granicach 60-80 centymetrów.

Jeśli natomiast nasza pociecha jeździ już dosyć sprawnie, możemy pokusić się o wymianę modeli na większe – sięgające do ramienia. Smyki, które świetnie szusują, mogą nawet dostać narty sięgające nawet do nosa. Rodzice bardzo często przeceniają jednak możliwości i zdolności swoich pociech, co powoduje, że dostają one za duże narty, a sama jazda przestaje być dla nich przyjemnością. Maluchy rezygnują więc ze sportu zimowego, ponieważ są zniechęcone. Odpowiedni dobór nart pozwala stworzyć komfortowe warunki do szusowania i przede wszystkim bezpieczne.

Taliowanie nart

Kupując narty dla małego dziecka, należy koniecznie zwrócić uwagę na ich taliowanie. Co to jest? Taliowanie to promień skrętu. Idealny model dla początkującego to narty carvingowe, które charakteryzują się tym, że są nieco szersze, dzięki czemu nasza pociecha czuje większą stabilność i nie boi się zjeżdżać. Dodatkowym plusem nart carvingowych jest o wiele łatwiejsze skręcanie. Musimy pamiętać o tym, że to właśnie tego typu drobiazgi mogą zdecydować o tym, czy maluch będzie chciał po raz kolejny udać się na radosne szusowanie, czy też nie.

Jakie wiązania nart wybrać?

Wiązania, które łączą buty z nartami, są niezwykle ważnym elementem. W momencie upadku, który zdarza się bardzo często na początku przygody z narciarstwem, odpowiednio dopasowane wiązanie zapobiega bardzo poważnym kontuzjom. Narty dla dziecka powinny zawsze być wyposażone w wiązania bezpiecznikowe. Są to modele, które przy upadku natychmiast wypinają buty z nart. Jeśli nie wiemy, jak je wybrać, to pamiętajmy, żeby zawsze kierować się skalą wypięcia liczoną w DIN. Zależy ona przede wszystkim od wagi młodego narciarza. Przyjmuje się, że na 10 kg masy ciała przypada 1 DIN. Jednocześnie bardzo istotną rolę odgrywa doświadczenie i wzrost.

Jakie buty narciarskie wybrać dla dziecka?

Kupując narty dla małego narciarza, nie możemy zapomnieć także o butach. Na wstępie jednak trzeba wspomnieć o dwóch bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze narty dla maluchów na zwykłe buty może i się nadają, ale tylko i wyłącznie na przydomową jazdę z niskiej górki. Po drugie buty narciarskie nie mogą być kupowane o rozmiar większe. Jeśli tak się stanie, ruchy stóp nie będą pociągać za sobą nart, co przełoży się na brak kontroli nad nimi podczas zjazdu i może dojść do niebezpiecznych sytuacji. Dziecko może mieć luz w bucie, ale może swobodnie unosić pięt. Oczywiście, równie złym pomysłem będzie kupowanie butów narciarskich dla dzieci w za małym rozmiarze. Wówczas może dojść do niedokrwienia i bólu stóp, co skutecznie zniechęci malucha do kontynuowania przygody z narciarstwem.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Chorwacja z dzieckiem – gdzie warto zatrzymać się na Bałkanach?
Chorwacja z dzieckiem – gdzie warto zatrzymać się na Bałkanach?
Wybierasz się na wakacje z dzieckiem i chcesz odwiedzić Chorwację? Sprawdź, które lokalizacje są przyjazne dla najmłodszych podróżników i jak zaplanować taką wyprawę!
Polski Bon Turystyczny w pigułce – jak go zdobyć i kto może z niego skorzystać?
Polski Bon Turystyczny w pigułce – jak go zdobyć i kto może z niego skorzystać?
Polski Bon Turystyczny, który wprowadzono wraz z początkiem sierpnia ubiegłego roku, w dobie pandemii i kolejnych ograniczeń został wykorzystany przez […]
Aktywizacja dzieci i młodzieży – rząd przeznaczy miliony na popularyzację sportu wśród najmłodszych!
Aktywizacja dzieci i młodzieży – rząd przeznaczy miliony na popularyzację sportu wśród najmłodszych!
Przed tygodniem poznaliśmy nazwy gmin, które otrzymają dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród rozmaitych projektów nie zapomniano również o […]
Ostatnie wpisy