Do grona sportów ekstremalnych zalicza się te, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż ma to miejsce w przypadku innych dyscyplin, między innymi spadochroniarstwo, kitesurfing czy bungee jumping. Mogłoby się wydawać, że są one przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych. Jak się jednak okazuje, część z nich z powodzeniem mogą uprawiać również dzieci!
Skok ze spadochronem to sport ekstremalny, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Osobom początkującym dedykowane są skoki w tandemie, czyli specjalnej uprzęży, przy pomocy której instruktor przypina do siebie skoczka. Sprawia to, że podczas skoku to właśnie on wykonuje wszystkie czynności i dba o bezpieczeństwo. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest łagodne lądowanie na ziemi. Jedyne, co musi zrobić początkujący skoczek to podnieść nogi do góry w momencie zbliżania się do ziemi.
Czy dzieci mogą skakać ze spadochronem? W zależności od wymagań stawianych przez konkretną szkołę spadochronową, maluchy w wieku od 7 do 10 lat i wzroście powyżej 130 cm mogą spełnić swoje marzenie o pierwszym skoku ze spadochronem. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę rodzica. Aby odbyć taki skok, nie ma konieczności przechodzenia specjalistycznych badań lekarskich czy kursu spadochronowego. Całość ogranicza się tutaj do przekazania przez instruktora kilku wskazówek technicznych oraz podpisania stosownego oświadczenia o stanie zdrowia.
A co, jeżeli chodzi o klasyczne skoki spadochronowe? Najniższa granica wynosi tutaj 16 lat. Osoba chcąca oddać skok musi posiadać pozwolenie rodziców. Co więcej, zobowiązana jest do zdania egzaminu teoretycznego oraz praktycznego i zakupu lub wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Polską licencję należy odnawiać co 5 lat. Przeciwwskazaniami do skoku ze spadochronem są: niewydolność układu oddechowego, wszelkie choroby serca, choroby układu nerwowego, padaczka, epilepsja oraz zaburzenia psychiczne.
Do sportów ekstremalnych zalicza się jazdę na quadzie. Mianem tym określa się otwarty, czterokołowy pojazd bez kabiny. Specyficzna budowa quada sprawia, że gwarantuje on należytą stabilizację w czasie jazdy po nierównościach. Skonstruowany jest w taki sposób, by jadąca nim osoba była w stanie z łatwością, bezpiecznie pokonywać wzniesienia. Szeroki rozstaw kół i amortyzatory stanowią gwarancję należytej równowagi w czasie jazdy.
Czym kierować się wybierając quada dla dziecka? Na sklepowych półkach można się spotkać ze specjalnymi pojazdami tego typu dedykowanymi najmłodszym miłośnikom adrenaliny. Dziecięce quady są odpowiednio dopasowane do wzrostu i wagi maluchów – mogą na nich swobodnie siedzieć i wygodnie trzymać kierownicę. Charakterystycznymi elementami quadów dla dzieci są: małe siedzenie, koła oraz kierownica, które mają na celu zagwarantować swobodę jazdy i panowanie nad pojazdem.
Poszczególne modele quadów dla dzieci mogą się różnić od siebie pojemnością silnika oraz maksymalną pomocą. W przeciwieństwie do standardowych modeli, pojazdy tego typu mają mniejszą pojemność oraz mniej koni mechanicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe staje się osiąganie nieco wolniejszych, lecz w pełni bezpiecznych prędkości. Ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Osoby, które nie mają doświadczenia w jeździe na quadzie, mogą zapisać swoje dziecko na zajęcia odbywające się w specjalistycznych ośrodkach szkoleniowych. Pod czujnym okiem instruktora, maluch nabierze wprawy oraz pozna najważniejsze techniki. Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jazda quadem może odbywać się wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach lub na prywatnym terenie. Pojazdem tego typu nie można się poruszać po publicznych drogach.
Foto wyróżniające: Pixabay