Sport z maluchem – na jakie aktywności możesz zdecydować się z niemowlakiem?
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sport z maluchem – na jakie aktywności możesz zdecydować się z niemowlakiem?

Ćwiczenia motoryczne pomagające rozwinąć aktywność ruchową dziecka są istotne już od momentu narodzin. Sprawdź, jak bezpiecznie pomóc swojemu niemowlakowi! 

Regularne spacery

Podstawową aktywność, jaką można uprawiać razem z niemowlakiem, są spacery. Systematyczne spacery pomagają dziecku poznawać świat, obserwować nowe rzeczy, czuć nowe zapachy i oswoić się z otoczeniem. Co więcej, badania pokazują, że przebywanie na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na kształtujący się układ odpornościowy dziecka. Dodatkowe światło słoneczne dostarcza dziecku witaminę D, która jest pomocna w budowie tkanki kostnej, reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, a także wzmacnia układ immunologiczny. 

Specjaliści zalecają suplementację witaminy D u noworodków, szczególnie w okresie od września do kwietnia. Systematyczne spacery w słonecznej pogodzie mogą znacznie wypełnić dzienne zapotrzebowanie tego minerału u dziecka.  Spacery to także korzystna aktywność fizyczna dla mamy w czasie połogu. Ruch pomaga wzmocnić organizm, wrócić do dawnej formy, dotlenić wszystkie komórki organizmu i poprawić ogólne samopoczucie.  

Swobodna zabawa w bezpiecznym otoczeniu 

W przypadku małych dzieci istotnym aspektem aktywizacji jest stworzenie im bezpiecznej przestrzeni. Dotyczy to nie tylko zachowania kwestii odpowiednio przygotowanego miejsca do zabawy, ale także wykreowanie u dziecka zaciekawienia otaczającym rzeczami i zabawkami. Pierwsza kwestia dotyczy przede wszystkim zachowania niezbędnych środków bezpieczeństwa, czyli zbudowania przestrzeni, w której dziecko nie zrobi sobie krzywdy. 

Umieszczenie malucha w kojcu, łóżeczku czy na specjalnej macie nie ogranicza jego możliwości, a jedynie zapewnia mu bezpieczeństwo, przynajmniej do pewnego wieku, zanim dziecko nauczy się samodzielnie poruszać. Drugi aspekt bezpiecznej zabawy dotyczy stworzenia dziecku atrakcyjnych warunków do zabawy. Ustawienie małego plastikowego lusterka  czy sensorycznych zabawek powinno zainteresować dziecko i zająć jego uwagę na jakiś czas. Istotną kwestią jest także zmienianie pozycji dziecka, szczególnie układanie go na brzuchu. Taka pozycja pomaga wzmacniać mięśnie kręgosłupa i prawidłowo rozwijać ułożenie ciała dziecka.

Wizyta na basenie 

Jedną z aktywności, które szczególnie pozytywnie wpływają na rozwój malucha jest pływanie. Zajęcia na basenie dla niemowląt to w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych rozrywek dla całej rodziny. Tego typu zajęcia są zalecane już od ukończenia 3. miesiąca życia. Eksperci wskazują, że systematycznie ćwiczenia z dziećmi w wodzie pomagają im wzmocnić mięśnie całego ciała, rozwinąć prawidłowe ułożenie ciała, poprawia koordynację ruchową i pobudzają pracę mózgu dziecka.

Nowe bodźce oddziałujące na malucha w czasie zajęć zwiększają jego zainteresowanie światem, angażują do pracy obie półkule mózgu i budują w dziecku odwagę do nowych doświadczeń. Tego typu zajęcia dla niemowląt odbywają się najczęściej w kilkuosobowych grupach i pod okiem wyszkolonego instruktora. W zajęciach zazwyczaj może uczestniczyć nie tylko rodzic ćwiczący z dzieckiem, ale także drugi z członków rodziny.

Zdj. główne: Mark Stosberg/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zachęcić zaawansowanego wiekiem rodzica do regularnej aktywności fizycznej?
Jak zachęcić zaawansowanego wiekiem rodzica do regularnej aktywności fizycznej?
Korzyści zdrowotne wynikające z regularnego uprawiania sportu przez seniorów mogą znacząco wpłynąć na jakość i długość życia. Sprawdź, jak przekonać zaawansowanego wiekiem rodzica do ćwiczeń!
Trekking w rodzinnym gronie – jak się do niego przygotować?
Trekking w rodzinnym gronie – jak się do niego przygotować?
Wybierasz się z rodziną w góry, a nie wiesz nic o trekkingu? Doradzamy, co wziąć ze sobą i jak się przygotować.
Niezawodne akcesoria do gier i zabaw ruchowych dla dzieci
Niezawodne akcesoria do gier i zabaw ruchowych dla dzieci
Zorganizuj swoim dzieciom świetną zabawę i połącz ją z aktywnością fizyczną! Poznaj nasze propozycje najciekawszych akcesoriów do gier ruchowych dla całej rodziny!
Ostatnie wpisy