Odżywki i suplementy – dlaczego są tak ważne w diecie sportowca?
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odżywki i suplementy – dlaczego są tak ważne w diecie sportowca?

Artykuł sponsorowany

Dieta jest nie tylko podstawą zdrowego stylu życia, ale również fundamentem poprawnych relacji ze swoim ciałem oraz prawidłowego rozwoju sportowego. W diecie sportowca wymagania bywają wyjątkowo restrykcyjne – zarówno jeśli chodzi o liczbę kalorii, jak i jakościowy skład posiłków.

Rola białka w diecie sportowca

Białko to – obok węglowodanów i tłuszczy – jeden z mikroelementów obecnych w diecie każdego człowieka. Ma dla organizmu funkcję budulcową, wspomaga więc rozwój i wzrost. Będąc podstawowym składnikiem krwi, hormonów, enzymów i tkanek jest również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Białko ma także niebagatelne znaczenie dla osób, które starają się rozbudować swoją tkankę mięśniową i to niezależnie od tego, czy jest to sposób na zrzucenie wagi, czy też na zwiększenie siły lub wyrzeźbienie sylwetki. Z tych powodów w diecie sportowca powinno znajdować się dużo białka – szacuje się, że od 1,4 do 2,0 gramów białka na kilogram masy ciała. Czasami spożycie takiej ilości w posiłkach jest trudne – w takich przypadkach rozwiązaniem może być odżywka białkowa, która przy stosunkowo niskiej ilości dostarczanych kalorii, zawiera dużą ilość jakościowych białek.

Wspomaganie treningu

Sportowcom często towarzyszy myśl o ciągłym progresie. Rozwój fizyczny jest możliwy dzięki prawidłowo skomponowanej diecie, odpowiednim balansie treningów siłowych i kondycyjnych oraz zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń. Również ważne jest jednak właściwie dopasowanie poziomu treningów do sportowca. Zbyt lekkie ćwiczenia mogą utrudnić rozwój i progres, a zbyt trudne – prowadzić do kontuzji. W niektórych sytuacjach pomocne mogą okazać się przedtreningówki, które wspomagają mobilizację organizmu i pomagają zoptymalizować wysiłek wkładany w trening. W ten sposób wykonywany przez sportowca trening może być bardziej satysfakcjonujący, co zapobiega poczuciu niedotrenowania i chęci wykonania dodatkowych ćwiczeń po zakończeniu sesji sportowej, które mogłyby nadmiernie obciążyć organizm.

Bilans minerałów i witamin

W prawidłowej diecie nie powinno niczego brakować – nawet elementów, na które zapotrzebowanie organizmu jest wyjątkowo małe. Tak dzieje się w przypadku, między innymi, witamin i minerałów. Warto jednak pamiętać, że niedobór tych składników w diecie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tego powodu warto regularnie badać się pod kątem poziomu mikroelementów i witamin i stosować odpowiednie suplementy w przypadku niewystarczającej ilości w spożywanych posiłkach. W Polsce szczególnie często występują niedobory wapnia (zwłaszcza u kobiet), selenu, żelaza i jodu. Jeśli chodzi o witaminy, najczęściej spotykana jest niewystarczająca podaż witaminy D.

Fot.: Daily Nouri/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szaleństwo na kółkach – jakie sporty miejskie mogą uprawiać dzieci?
Szaleństwo na kółkach – jakie sporty miejskie mogą uprawiać dzieci?
Twoje dziecko chce poznać emocjonujący świat sportów miejskich? Sprawdź, które z nich będą dla niego najlepsze!
Najlepsze wspomnienia z huśtawki, czyli jak zapewnić bezpieczeństwo podczas zabawy
Najlepsze wspomnienia z huśtawki, czyli jak zapewnić bezpieczeństwo podczas zabawy
W obecnych czasach dzieci również uwielbiają to uczucie szczęścia i wolności podczas huśtania się w przestworzach. Można im je zapewnić w sposób bardziej bezpieczny.
Twoja wygoda na stoku dzięki butom narciarskim
Twoja wygoda na stoku dzięki butom narciarskim
Jazda na nartach to sport, który przynosi wiele korzyści. To przede wszystkim poprawa kondycji, ale również wspaniała zabawa, ćwiczenie koordynacji ruchowej, jak również możliwość spędzenia we wspaniały i nierzadko szalony sposób ze znajomymi, bliskimi czy też rodziną.
Ostatnie wpisy