Odżywki i suplementy – dlaczego są tak ważne w diecie sportowca?
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odżywki i suplementy – dlaczego są tak ważne w diecie sportowca?

Artykuł sponsorowany

Dieta jest nie tylko podstawą zdrowego stylu życia, ale również fundamentem poprawnych relacji ze swoim ciałem oraz prawidłowego rozwoju sportowego. W diecie sportowca wymagania bywają wyjątkowo restrykcyjne – zarówno jeśli chodzi o liczbę kalorii, jak i jakościowy skład posiłków.

Rola białka w diecie sportowca

Białko to – obok węglowodanów i tłuszczy – jeden z mikroelementów obecnych w diecie każdego człowieka. Ma dla organizmu funkcję budulcową, wspomaga więc rozwój i wzrost. Będąc podstawowym składnikiem krwi, hormonów, enzymów i tkanek jest również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała. Białko ma także niebagatelne znaczenie dla osób, które starają się rozbudować swoją tkankę mięśniową i to niezależnie od tego, czy jest to sposób na zrzucenie wagi, czy też na zwiększenie siły lub wyrzeźbienie sylwetki. Z tych powodów w diecie sportowca powinno znajdować się dużo białka – szacuje się, że od 1,4 do 2,0 gramów białka na kilogram masy ciała. Czasami spożycie takiej ilości w posiłkach jest trudne – w takich przypadkach rozwiązaniem może być odżywka białkowa, która przy stosunkowo niskiej ilości dostarczanych kalorii, zawiera dużą ilość jakościowych białek.

Wspomaganie treningu

Sportowcom często towarzyszy myśl o ciągłym progresie. Rozwój fizyczny jest możliwy dzięki prawidłowo skomponowanej diecie, odpowiednim balansie treningów siłowych i kondycyjnych oraz zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń. Również ważne jest jednak właściwie dopasowanie poziomu treningów do sportowca. Zbyt lekkie ćwiczenia mogą utrudnić rozwój i progres, a zbyt trudne – prowadzić do kontuzji. W niektórych sytuacjach pomocne mogą okazać się przedtreningówki, które wspomagają mobilizację organizmu i pomagają zoptymalizować wysiłek wkładany w trening. W ten sposób wykonywany przez sportowca trening może być bardziej satysfakcjonujący, co zapobiega poczuciu niedotrenowania i chęci wykonania dodatkowych ćwiczeń po zakończeniu sesji sportowej, które mogłyby nadmiernie obciążyć organizm.

Bilans minerałów i witamin

W prawidłowej diecie nie powinno niczego brakować – nawet elementów, na które zapotrzebowanie organizmu jest wyjątkowo małe. Tak dzieje się w przypadku, między innymi, witamin i minerałów. Warto jednak pamiętać, że niedobór tych składników w diecie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Z tego powodu warto regularnie badać się pod kątem poziomu mikroelementów i witamin i stosować odpowiednie suplementy w przypadku niewystarczającej ilości w spożywanych posiłkach. W Polsce szczególnie często występują niedobory wapnia (zwłaszcza u kobiet), selenu, żelaza i jodu. Jeśli chodzi o witaminy, najczęściej spotykana jest niewystarczająca podaż witaminy D.

Fot.: Daily Nouri/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 patentów, jak wplatać aktywność fizyczną w codzienne obowiązki rodzicielskie
5 patentów, jak wplatać aktywność fizyczną w codzienne obowiązki rodzicielskie
Aktywność fizyczna to nie tylko trening, sprawdź, jak polepszyć swoją kondycję i zdrowie bez chodzenia na siłownię!
Czy sport i rodzina idą ze sobą w parze?
Czy sport i rodzina idą ze sobą w parze?
Sport wiąże się z intensywnymi treningami, które pochłaniają sporo czasu. Czy da się wpleść w plan treningowy romantyczne wątki? Sprawdź!
Jak ultradźwięki pomagają w badaniach nieniszczących konstrukcji stalowych?
Jak ultradźwięki pomagają w badaniach nieniszczących konstrukcji stalowych?
Odkryj, jak technologia ultradźwiękowa rewolucjonizuje świat nieniszczących badań konstrukcji stalowych, zapewniając bezpieczeństwo i oszczędzając koszty.
Ostatnie wpisy