Odbijanki i ganianki – zabawy ruchowe dla dzieci z piłką w roli głównej
Dla dzieci
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odbijanki i ganianki – zabawy ruchowe dla dzieci z piłką w roli głównej

Zaczyna się długo wyczekiwany przez najmłodszych okres wakacyjny. To znakomita okazja, by zapoznać nasze pociechy z nowymi zabawami ruchowymi na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzą się gry z piłką – oto najciekawsze z nich!

Zabawa w auta

Zabawa, za sprawą której młodzi adepci aktywności fizycznej będą mogli poczuć się niczym prawdziwi kierowcy. Na wstępie należy wyznaczyć konkretne pole do gry – może być to na przykład boisko lub leśna polana. Następnie dziecko prowadzi piłkę po ustalonym wcześniej terenie i próbuje na sygnał rodzica wykonywać określone czynności związane z kierowaniem samochodem: luz, hamulec, gaz, światło czerwone, światło żółte, światło zielone. Polecenia pokrywają się z rzeczywistością, dzięki czemu nasza pociecha będzie miała okazję nauczyć się nie tylko prowadzenia piłki, ale również rozpoznawania sygnalizacji świetlnej.

Wyścig z piłką

Wyścigi z piłką w rzędach to klasyczne rozwiązanie, które każdorazowo przynosi dzieciakom mnóstwo śmiechu i zabawy. Gra polega na przenoszeniu piłek w parach, trzymając je w najbardziej wymyślne sposoby: barkami, kolanami, plecami, udami, dwoma palcami u rąk, a nawet… czołami. Istnieje również wersja, w której dzieci przenoszą piłkę same: przy pomocy zewnętrznej strony dłoni, trzymając ją na zgiętym w poziomie łokciu lub skacząc na jednej nodze z piłką trzymaną pod kolanem drugiej. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki, a im większe wyzwanie postawimy naszym pociechom, tym lepiej!

Parkowanie auta 

Było już o prowadzeniu samochodu, więc nie może zabraknąć również aspektu jazdy, który spędza sen z powiek niejednemu kierowcy – parkowania. Tak jak bywa w prawdziwym życiu, najtrudniejszym zadaniem w tej grze jest znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego. W tym celu rodzic podaje charakterystyczny punkt krajobrazu (na wyznaczonym terenie), dziecko zaś musi jak najszybciej do niego dotrzeć – w przeciwnym razie miejsce parkingowe może zająć przecież ktoś inny! To kolejna gra, która spodoba się młodym miłośnikom aut!

Strażnik wieży

Gra, dzięki której nasze pociechy poćwiczą celność i siłę rzutu. Fundamentalnym elementem zabawy jest zbudowanie wieży – można wykorzystać do tego np. kilka patyków, budując przy ich pomocy piramidę. Jeden z uczestników zostaje tytułowym Strażnikiem, a jego zadaniem jest pilnować, by wieża się nie przewróciła. Pozostali mają natomiast zupełnie odwrotny cel, bowiem muszą spróbować w trzech rzutach piłką z odległości około 10 metrów sprawić, by pilnie strzeżona wieża została zburzona. Jeśli po trzech wykonanych rzutach wieża dalej ma się dobrze, rzucający uczestnik zostaje jej nowym Strażnikiem. 

Kolanko

Zabawa o prostych zasadach, którą obecni rodzice z pewnością kojarzą z lat dziecięcych. Gra polega na rzucaniu do siebie piłki i jej łapaniu. Jeśli któremuś z uczestników nie uda się chwycić piłki, klęka on na jedno kolano, przy kolejnej pomyłce na drugie, zaś każdy następny błąd wiąże się z nową modyfikacją pozycji. Istnieje wiele wariantów tej popularnej zabawy, którą w dowolny sposób możemy dostosowywać do wieku i możliwości naszych pociech.

Zdj. główne: Ben Hershey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odpowiednio dobrać zestaw suplementów diety dla maksymalizacji efektów treningowych na siłowni
Jak odpowiednio dobrać zestaw suplementów diety dla maksymalizacji efektów treningowych na siłowni
Odkryj strategie doboru suplementów diety, które pozwolą Ci maksymalizować efekty treningów na siłowni. Dowiedz się, jakie suplementy wspierać Twoje treningi i jak je bezpiecznie stosować.
Jak naturalne suplementy mogą poprawić jakość twojego snu: odkrywając moc nootropików
Jak naturalne suplementy mogą poprawić jakość twojego snu: odkrywając moc nootropików
Dowiedz się, jak odpowiednio dobrane suplementy i nootropiki mogą poprawić jakość twojego snu i zwiększyć poziom energii.
Otylia Swim Tour 2021 – nauka pływania dla dzieci pod okiem mistrzyni
Otylia Swim Tour 2021 – nauka pływania dla dzieci pod okiem mistrzyni
Pływanie to nadal jedna z najchętniej uprawianych dyscyplin sportowych przez dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym. Nie dziwi więc fakt, […]
Ostatnie wpisy