Odbijanki i ganianki – zabawy ruchowe dla dzieci z piłką w roli głównej
Dla dzieci
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odbijanki i ganianki – zabawy ruchowe dla dzieci z piłką w roli głównej

Zaczyna się długo wyczekiwany przez najmłodszych okres wakacyjny. To znakomita okazja, by zapoznać nasze pociechy z nowymi zabawami ruchowymi na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzą się gry z piłką – oto najciekawsze z nich!

Zabawa w auta

Zabawa, za sprawą której młodzi adepci aktywności fizycznej będą mogli poczuć się niczym prawdziwi kierowcy. Na wstępie należy wyznaczyć konkretne pole do gry – może być to na przykład boisko lub leśna polana. Następnie dziecko prowadzi piłkę po ustalonym wcześniej terenie i próbuje na sygnał rodzica wykonywać określone czynności związane z kierowaniem samochodem: luz, hamulec, gaz, światło czerwone, światło żółte, światło zielone. Polecenia pokrywają się z rzeczywistością, dzięki czemu nasza pociecha będzie miała okazję nauczyć się nie tylko prowadzenia piłki, ale również rozpoznawania sygnalizacji świetlnej.

Wyścig z piłką

Wyścigi z piłką w rzędach to klasyczne rozwiązanie, które każdorazowo przynosi dzieciakom mnóstwo śmiechu i zabawy. Gra polega na przenoszeniu piłek w parach, trzymając je w najbardziej wymyślne sposoby: barkami, kolanami, plecami, udami, dwoma palcami u rąk, a nawet… czołami. Istnieje również wersja, w której dzieci przenoszą piłkę same: przy pomocy zewnętrznej strony dłoni, trzymając ją na zgiętym w poziomie łokciu lub skacząc na jednej nodze z piłką trzymaną pod kolanem drugiej. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki, a im większe wyzwanie postawimy naszym pociechom, tym lepiej!

Parkowanie auta 

Było już o prowadzeniu samochodu, więc nie może zabraknąć również aspektu jazdy, który spędza sen z powiek niejednemu kierowcy – parkowania. Tak jak bywa w prawdziwym życiu, najtrudniejszym zadaniem w tej grze jest znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego. W tym celu rodzic podaje charakterystyczny punkt krajobrazu (na wyznaczonym terenie), dziecko zaś musi jak najszybciej do niego dotrzeć – w przeciwnym razie miejsce parkingowe może zająć przecież ktoś inny! To kolejna gra, która spodoba się młodym miłośnikom aut!

Strażnik wieży

Gra, dzięki której nasze pociechy poćwiczą celność i siłę rzutu. Fundamentalnym elementem zabawy jest zbudowanie wieży – można wykorzystać do tego np. kilka patyków, budując przy ich pomocy piramidę. Jeden z uczestników zostaje tytułowym Strażnikiem, a jego zadaniem jest pilnować, by wieża się nie przewróciła. Pozostali mają natomiast zupełnie odwrotny cel, bowiem muszą spróbować w trzech rzutach piłką z odległości około 10 metrów sprawić, by pilnie strzeżona wieża została zburzona. Jeśli po trzech wykonanych rzutach wieża dalej ma się dobrze, rzucający uczestnik zostaje jej nowym Strażnikiem. 

Kolanko

Zabawa o prostych zasadach, którą obecni rodzice z pewnością kojarzą z lat dziecięcych. Gra polega na rzucaniu do siebie piłki i jej łapaniu. Jeśli któremuś z uczestników nie uda się chwycić piłki, klęka on na jedno kolano, przy kolejnej pomyłce na drugie, zaś każdy następny błąd wiąże się z nową modyfikacją pozycji. Istnieje wiele wariantów tej popularnej zabawy, którą w dowolny sposób możemy dostosowywać do wieku i możliwości naszych pociech.

Zdj. główne: Ben Hershey/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zacząć naukę łucznictwa?
Jak zacząć naukę łucznictwa?
Szukasz nowego hobby? A może już postanowiłeś, że zostaniesz łucznikiem? Zobacz, jak rozpocząć naukę łucznictwa!
Rodzinny zestaw do gry w badmintona – czym kierować się przy wyborze?
Rodzinny zestaw do gry w badmintona – czym kierować się przy wyborze?
Skompletuj idealny zestaw do gry w badmintona dla całej rodziny i rozpocznij emocjonującą przygodę z popularnym letnim sportem!
Targi fitness i wellness w zgrywalizowanej formule. FIWE 2022 Sex Battle już we wrześniu 2022
Targi fitness i wellness w zgrywalizowanej formule. FIWE 2022 Sex Battle już we wrześniu 2022
Największe targi branży fitness i wellness w Polsce i Europie Środkowo Wschodniej odbędą się już 10–11 września 2022 na EXPO XXI w Warszawie. Dziewiąta edycja targów będzie inna niż wszystkie.
Ostatnie wpisy