Boso przez świat – o zaletach dziecięcego biegania bez obuwia
Dla dzieci
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Boso przez świat – o zaletach dziecięcego biegania bez obuwia

Okazuje się, że dzieci spędzają większość czasu boso. Wielu rodziców często słyszy krytyczne uwagi w tym temacie, zwłaszcza od starszych pokoleń, niepokojących się jak wpłynie to na prawidłową postawę pociech. Naukowcy twierdzą jednak, że bose aktywności pomagają dzieciom rozwijać zdolności motoryczne, wzmacniają mięśnie i pozytywnie wpływają na koordynację.

Kilka powodów, dla których powinieneś pozwolić dziecku biegać boso

Chodzenie boso po ciepłej letniej trawie. Kto z nas nie czuje nostalgii, wspominając dziecięcą przyjemność chodzenia boso? Niemal każdy zgodziłby się, że wspaniale jest raz na jakiś czas zrzucić buty i poczuć ziemię pod stopami.

Tak jak przyjemne i korzystne jest to dla dorosłych, podobnie istnieje wiele argumentów za tym, że powinniśmy jak najczęściej zachęcać dzieci do chodzenia na bosaka. Maluchy – których ciała szybko rosną – mogą bowiem szczególnie skorzystać na chodzeniu bez butów.

Debata wokół bosych stóp

Jak można się spodziewać, istnieją różne sprzeczne opinie na temat tego, czy najlepiej jest chronić stopy za pomocą obuwia, czy pozwolić dzieciom chodzić boso. Kilka lat temu marka obuwnicza Vibrams zrobiła furorę dzięki butom do biegania FiveFinger – twierdzili, że naśladują bieganie boso, zapewniając jednocześnie niezliczone korzyści zdrowotne dla organizmu. Jednak w 2014 roku firma otrzymała pozew zbiorowy wniesiony przez klienta, który stwierdził, że buty nie spełniają tych założeń marketingowych.

Amerykańskie Towarzystwo Medyczno-Podiatryczne w komentarzu do pozwu nie neguje całkowicie potencjalnych korzyści płynących z biegania boso, twierdząc, że to poprawia siłę i równowagę oraz promuje naturalność, jednak stwierdziło również, że ryzyko biegania boso to brak ochrony, prowadzący do urazów, takich jak rany kłute i zwiększony nacisk na kończyny dolne.

Biorąc to pod uwagę, to do rodzica należy rozważenie ryzyka i korzyści, aby ustalić, czy chciałby zachęcić swoje dzieci do chodzenia bez butów.

Korzyści

1. Stopy rosną i rozwijają się tak, jak powinny

Czasem trudno to zauważyć, ale buty tak naprawdę zmieniają kształt stóp w ciągu naszego życia. Tak się do tego przyzwyczailiśmy, że nie tworzymy butów, które dopasowują się do kształtu stopy, a zamiast tego tworzymy obuwie, do którego nasze stopy muszą się dostosować. Pozwalając dzieciom chodzić boso, chronimy stopy przed zniekształceniami i pozwalamy im rosnąć tak, jak powinny! Chodzenie boso zapewnia dużą elastyczność.

2. Naturalny, zdrowy chód

Noszenie butów zmienia sposób, w jaki chodzimy – i niekoniecznie na lepsze. Kiedy jesteśmy boso, naturalnie chodzimy delikatniej, krótszym krokiem, wywierając mniejszy nacisk na pięty i odciążając stawy. Nasze kolana uginają się, aby złagodzić wstrząs przy każdym kroku. Nasze palce u nóg chwytają podłogę i pomagają nam iść naprzód. Buty wszystko zmieniają – w nich stopy są szkolone, aby używać niewłaściwych mięśni, aby poruszać się do przodu.

3. Większe bezpieczeństwo

Paradoks? Dla niektórych tak, ale w większości sytuacji noszenie butów jest w rzeczywistości bardziej niebezpieczne niż chodzenie boso. Dzieci boso są w stanie rozwijać umiejętności motoryczne niezbędne do dobrej przyczepności, gdy wspinają się i biegają. Znacznie częściej dzieci potykają się i upadają, gdy noszą buty – zwłaszcza klapki i popularne buty typu Crocs.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do terapii integracji sensorycznej?
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do terapii integracji sensorycznej?
Dowiedz się, jak dobrze dopasować sprzęt do terapii integracji sensorycznej. Odkryj kluczowe kryteria wyboru i sprzęt, który pomoże w efektywnym rozwoju Twojego dziecka.
Ręczna na Orliku 2021 – rusza cykl turniejów dla uczniów szkół podstawowych
Ręczna na Orliku 2021 – rusza cykl turniejów dla uczniów szkół podstawowych
Na horyzoncie pojawiają się kolejne inicjatywy sportowe skierowane do młodych adeptów aktywności fizycznej. W czerwcu rusza projekt „Ręczna na Orliku […]
Jak wybrać odpowiednie elementy do budowy swojego pierwszego robota?
Jak wybrać odpowiednie elementy do budowy swojego pierwszego robota?
Chcesz zbudować swojego pierwszego robota, ale nie wiesz, jakie elementy wybrać? Poznaj praktyczne wskazówki na temat komponentów, technologii i narzędzi niezbędnych do stworzenia autonomicznego robota.
Ostatnie wpisy