Boso przez świat – o zaletach dziecięcego biegania bez obuwia
Dla dzieci
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Boso przez świat – o zaletach dziecięcego biegania bez obuwia

Okazuje się, że dzieci spędzają większość czasu boso. Wielu rodziców często słyszy krytyczne uwagi w tym temacie, zwłaszcza od starszych pokoleń, niepokojących się jak wpłynie to na prawidłową postawę pociech. Naukowcy twierdzą jednak, że bose aktywności pomagają dzieciom rozwijać zdolności motoryczne, wzmacniają mięśnie i pozytywnie wpływają na koordynację.

Kilka powodów, dla których powinieneś pozwolić dziecku biegać boso

Chodzenie boso po ciepłej letniej trawie. Kto z nas nie czuje nostalgii, wspominając dziecięcą przyjemność chodzenia boso? Niemal każdy zgodziłby się, że wspaniale jest raz na jakiś czas zrzucić buty i poczuć ziemię pod stopami.

Tak jak przyjemne i korzystne jest to dla dorosłych, podobnie istnieje wiele argumentów za tym, że powinniśmy jak najczęściej zachęcać dzieci do chodzenia na bosaka. Maluchy – których ciała szybko rosną – mogą bowiem szczególnie skorzystać na chodzeniu bez butów.

Debata wokół bosych stóp

Jak można się spodziewać, istnieją różne sprzeczne opinie na temat tego, czy najlepiej jest chronić stopy za pomocą obuwia, czy pozwolić dzieciom chodzić boso. Kilka lat temu marka obuwnicza Vibrams zrobiła furorę dzięki butom do biegania FiveFinger – twierdzili, że naśladują bieganie boso, zapewniając jednocześnie niezliczone korzyści zdrowotne dla organizmu. Jednak w 2014 roku firma otrzymała pozew zbiorowy wniesiony przez klienta, który stwierdził, że buty nie spełniają tych założeń marketingowych.

Amerykańskie Towarzystwo Medyczno-Podiatryczne w komentarzu do pozwu nie neguje całkowicie potencjalnych korzyści płynących z biegania boso, twierdząc, że to poprawia siłę i równowagę oraz promuje naturalność, jednak stwierdziło również, że ryzyko biegania boso to brak ochrony, prowadzący do urazów, takich jak rany kłute i zwiększony nacisk na kończyny dolne.

Biorąc to pod uwagę, to do rodzica należy rozważenie ryzyka i korzyści, aby ustalić, czy chciałby zachęcić swoje dzieci do chodzenia bez butów.

Korzyści

1. Stopy rosną i rozwijają się tak, jak powinny

Czasem trudno to zauważyć, ale buty tak naprawdę zmieniają kształt stóp w ciągu naszego życia. Tak się do tego przyzwyczailiśmy, że nie tworzymy butów, które dopasowują się do kształtu stopy, a zamiast tego tworzymy obuwie, do którego nasze stopy muszą się dostosować. Pozwalając dzieciom chodzić boso, chronimy stopy przed zniekształceniami i pozwalamy im rosnąć tak, jak powinny! Chodzenie boso zapewnia dużą elastyczność.

2. Naturalny, zdrowy chód

Noszenie butów zmienia sposób, w jaki chodzimy – i niekoniecznie na lepsze. Kiedy jesteśmy boso, naturalnie chodzimy delikatniej, krótszym krokiem, wywierając mniejszy nacisk na pięty i odciążając stawy. Nasze kolana uginają się, aby złagodzić wstrząs przy każdym kroku. Nasze palce u nóg chwytają podłogę i pomagają nam iść naprzód. Buty wszystko zmieniają – w nich stopy są szkolone, aby używać niewłaściwych mięśni, aby poruszać się do przodu.

3. Większe bezpieczeństwo

Paradoks? Dla niektórych tak, ale w większości sytuacji noszenie butów jest w rzeczywistości bardziej niebezpieczne niż chodzenie boso. Dzieci boso są w stanie rozwijać umiejętności motoryczne niezbędne do dobrej przyczepności, gdy wspinają się i biegają. Znacznie częściej dzieci potykają się i upadają, gdy noszą buty – zwłaszcza klapki i popularne buty typu Crocs.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odpowiednia piłka na treningu piłkarskim
Odpowiednia piłka na treningu piłkarskim
Piłki Nike Strike zachwycają swoim oryginalnym wyglądem. Wielu młodych adeptów piłkarskich z wielką chęcią zakupiłoby te produkty do tego, aby móc trenować swoje umiejętności na boisku. Fakt, będzie to dobry wybór. T
Żywienie młodego sportowca według wskazówek Anny Lewandowskiej
Żywienie młodego sportowca według wskazówek Anny Lewandowskiej
Jak zadbać o odpowiednią dietę młodego sportowca? Anna Lewandowska radzi, na co zwrócić szczególną uwagę.
W okowach obostrzeń, czyli jak przygotować się na nietypowe ferie zimowe
W okowach obostrzeń, czyli jak przygotować się na nietypowe ferie zimowe
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe, a wraz z ich rozpoczęciem rodzice będą chcieli tradycyjnie zapewnić swoim pociechom atrakcję w postaci różnego rodzaju wyjazdów. Wobec obowiązujących obostrzeń okaże się to jednak nie lada wyzwaniem. Dlatego warto zapoznać się z dostępnymi opcjami, by dziecko mogło w jak najbardziej produktywny sposób spędzić dwa tygodnie wolnego czasu!
Ostatnie wpisy