Jak zapobiec nadwadze dziecka – o znaczeniu zdrowego odżywiania od najmłodszych lat
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zapobiec nadwadze dziecka – o znaczeniu zdrowego odżywiania od najmłodszych lat

Z roku na rok coraz więcej dzieci zaczyna chorować na otyłość lub nadwagę. Nieleczenie tych chorób może doprowadzić do innych schorzeń przewlekłych w późniejszych etapach życia. WHO wyliczyła, że jeśli obecna tendencja zostanie podtrzymana, to w 2025 roku ponad 70 milionów dzieci będzie zmagało się z nadwagą. Jak temu zapobiec?

Jakie są przyczyny otyłości u dzieci?

Najczęstszymi przyczynami otyłości i nadwagi u dzieci są proste błędy w ich żywieniu i brak aktywności fizycznej. Wielu rodziców popełnia je już od momentu narodzin swojej pociechy, kiedy to podają dziecku więcej mleka, niż jest to zalecane. W kolejnych miesiącach w jego diecie pojawia się jeszcze więcej przetworzonych produktów i słodyczy. Niekontrolowane i wysokokaloryczne przekąski, które zwykle są słone lub słodkie i jedzone między nieregularnymi posiłkami, to kolejne przyczyny powstawania otyłości i nadwagi u maluchów. Sprzymierzeńcem zdrowego odżywiania nie są również gazowane napoje, które w dodatku są słodzone. Swoje dodają chipsy smażone w głębokim tłuszczu, a także wszystkie inne fast foody, które są zbyt często serwowane dzieciom.

Jak można zapobiec otyłości u dzieci?

Na otyłość i nadwagę u dzieci są proste oraz skuteczne sposoby – to oczywiście zdrowa, zbilansowana dieta, a także aktywność fizyczna. W drugim przypadku chodzi o jakikolwiek ruch. Może to być spacer, jazda na rolkach lub rowerze, czy też udział w dodatkowych zajęciach sportowych

W jaki sposób zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Zachęcenie dzieci do uprawiania sportu w obecnych czasach niekiedy graniczy z cudem. Nie powinno to jednak dziwić, wszak przykład idzie z góry. Wielu dorosłych przestało dbać o siebie, a dzieci to widzą i same zaprzestają jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Standardem stało się już unikanie lekcji wychowania fizycznego, co w konsekwencji powoduje, że większość dzieci nie jest wysportowana i ma problemy z przebiegnięciem choćby kilkudziesięciu metrów. Ponadto wpływ na obecny stan rzeczy ma także technologia i elektronika, która nas otacza z każdej strony. Telefony, tablety, komputery i konsole w połączeniu z reklamami gier atakują nas na każdym kroku. To oczywiście przyciąga uwagę najmłodszych, ponieważ są bardzo podatni na to. Sport kojarzy im się raczej z czymś nieprzyjemnym, natomiast spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem monitora i granie w gry komputerowe, to dla nich wspaniała rozrywka.

Istnieje jednak kilka sposobów na zachęcenie dzieci do uprawiania sportu. Trzeba mieć tylko odpowiednie podejście, a efekty przyjdą szybciej, niż może się to nam wydawać. Podstawowym błędem rodziców jest to, że za dużo tłumaczą. Maluchy najczęściej tłumaczenia o tym, jaki sport jest zdrowy i jaki ma korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, odbierają jako marudzenie. Dlatego też, zamiast dużo mówić, lepiej jest zachęcać dziecko do wspólnego biegania, czy nawet wyjścia na boisko pograć w piłkę. Musimy pamiętać, że nasze pociechy przykład biorą z nas – rodziców. Jeśli weźmiemy syna na przejażdżkę rowerem, to nie tylko wpłynie to na jego sprawność fizyczną, ale także zacieśni więzi.

Musimy także pamiętać, aby nie zmuszać dziecka do grania w piłkę nożną, jeśli ma ono chęć pograć w tenisa stołowego. Ważne jest, aby maluch miał wybór, dzięki temu nie zrazi się do aktywności fizycznej i będzie chętniej wychodził z domu, a mniej czasu spędzał przed ekranem monitora komputerowego. Innym trikiem może być kupienie dziecku kolorowej koszulki treningowej, czy też innych gadżetów związanych z jego ulubionym sportem. W ten sposób można mu pokazać, że sport jest fajny, a to najlepsza zachęta dla najmłodszych.Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co kraj, to obyczaj – jakie zabawy ruchowe są popularne wśród dzieci z różnych części świata?
Co kraj, to obyczaj – jakie zabawy ruchowe są popularne wśród dzieci z różnych części świata?
Zobacz, jakie gry dziecięce popularne są w różnych krajach i kulturach!
Szkółki piłkarskie dla dzieci otrzymają wsparcie od rządu!
Szkółki piłkarskie dla dzieci otrzymają wsparcie od rządu!
W ostatnim czasie w naszym kraju kładzie się coraz większy nacisk na rozwój sportu wśród dzieci oraz młodzieży. Przed kilkoma […]
Aquacycling, czyli wodno-rowerowy sposób na żylaki i wzmocnienie serca
Aquacycling, czyli wodno-rowerowy sposób na żylaki i wzmocnienie serca
Aquacycling to w pełni bezpieczne zajęcia, na które z powodzeniem mogą uczęszczać osoby w każdym wieku, w tym seniorzy. Odbywają się one na rowerach zanurzonych w wodzie.
Ostatnie wpisy