Czym jest sportowa dieta?
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest sportowa dieta?

Artykuł sponsorowany

Zaczynasz uprawiać coraz więcej sportu? A może od lat pasjonujesz się fitnessem i treningami? Niezależnie od tego, jaka jest Twoja motywacja, poza poprawnym wykonywaniem ćwiczeń, warto pomyśleć również o odpowiednio dostosowanej do Twoich potrzeb diecie. Jest ona niezbędna, by optymalnie odpowiedzieć na zapotrzebowanie sportowca i umożliwić prawidłowy rozwój jego ciała. 

Białko – niezbędny składnik odżywczy w diecie sportowca

Jednym z podstawowych makroskładników obecnych w diecie, poza węglowodanami i tłuszczami, jest białko. Jego fundamentalną rolą jest naprawa i odbudowa uszkodzonych tkanek oraz tworzenie nowych. Jest to więc element niezbędny do zwiększania masy mięśniowej czy rzeźbienia sylwetki. Poza tym, białko odpowiada również za produkcję enzymów i hormonów i jest ważnym źródłem energii (ta ostatnia funkcja dotyczy przede wszystkim osób, które regularnie uprawiają sport lub prowadzą aktywny styl życia). 

Białko znajduje się w wielu pokarmach pochodzenia zwierzęcego (przede wszystkim mięsie, rybach, jajach, nabiale), ale również w roślinach strączkowych, nasionach i orzechach. Przy wyborze konkretnych produktów spożywczych, warto zwracać uwagę również na ich kaloryczność, dlatego czasami ciężko jest uzupełnić dietę w produkty bogate w białko, a jednocześnie zachować pożądaną ilość kalorii. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na uzupełnienie białko przy pomocy odżywek lub shake’ów białkowych o niskiej kaloryczności. Warto pamiętać, że zwiększone zapotrzebowanie na białko podczas regularnego uprawiania sportu jest istotnym elementem, mogącym wpływać na zdrowie, ponieważ zbyt niska podaż białka wiąże się ze spadkiem odporności, osłabieniem mięśni i problemów z koncentracją.

L-karnityna: magiczny składnik czy naturalny element diety sportowca?

Wiele osób decyduje się na uprawianie sportu nie tyle ze względu na pasję czy zainteresowanie fitnessem, ale z powodów zdrowotnych lub chcąc zredukować masę ciała. Z tego powodu popularnym elementem diety sportowców zrobiły się tak zwane spalacze tłuszczu, czyli między innymi L-karnityna. L-karnityna jest związkiem chemicznym, który występuje na przykład w sercu, wątrobie, mózgu, nerkach oraz skórze. Jej produkcja odbywa się w wątrobie, przy użyciu dwóch aminokwasów: lizyny i metioniny. L-karnityna wspomaga budowanie organizmu dzięki pełnieniu istotnej roli w transporcie tłuszczów do tkanek, w celu wytworzenia z nich energii. Karnityna jest również substancją istotną dla optymalnego działania mięśni szkieletowych i serca, uczestnicząca w reakcjach poprawiających wydajność fizyczną i utratę wagi.

Aby uzupełnić L-karnitynę w diecie, możesz postawić na suplementy zawierające ten aminokwas, ale znajdziesz ją również w niektórych produktach spożywczych. Dobrym przykładem mogą być orzechy, nabiał oraz mięso. W dodatku, L-karnityna jest również syntezowana w wątrobie i proces ten możesz wspomagać spożywając produkty, z których Twój organizm uzyska metioninę lub lizynę.

Kreatyna dla sportowców – na czym to polega?

Innym związkiem, który zyskuje popularność jako składnik diety sportowca, jest kreatyna. Substancja ta występuje naturalnie w ludzkim organizmie, a także jest obecna w takich produktach spożywczych jak mięso czy ryby. Główną rolą kreatyny jest dostarczanie energii do komórek mięśni szkieletowych, szczególnie podczas intensywnego wysiłku. W dodatku, związek ten ma istotne znaczenie dla samego procesu rozwoju mięśni oraz może pomagać w budowaniu i rzeźbieniu masy mięśniowej.

Fot.: Brooke Lark/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny laptop poleasingowy dla siebie – przewodnik na przykładzie modelu Latitude firmy Dell
Jak wybrać idealny laptop poleasingowy dla siebie – przewodnik na przykładzie modelu Latitude firmy Dell
Odkryj sekrety wyboru idealnego laptopa poleasingowego, z naciskiem na model Latitude od Dell. Dowiedz się, jak oszczędzić, nie tracąc na jakości i wydajności.
Przyjaciel – najlepszy motywator do uprawiania sportu dla dziecka
Przyjaciel – najlepszy motywator do uprawiania sportu dla dziecka
Jak przyjaźń potrafi wpłynąć na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka – sprawdź, aby zadbać o prawidłowy rozwój swoich dzieci.
Odzież i akcesoria przydatne na trekkingu w lesie
Odzież i akcesoria przydatne na trekkingu w lesie
Co zabrać ze sobą na rodzinną wyprawę do lasu? Doradzamy!
Ostatnie wpisy