Dobre i złe strony współzawodnictwa sportowego wśród dzieci
Dla dzieciDla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobre i złe strony współzawodnictwa sportowego wśród dzieci

Sport to zdrowie, dlatego warto zadbać o to, żeby dzieci były aktywne fizycznie, a nie spędzały całe dnie w domach. 

Zbliża się rok szkolny, a wraz z nim decyzje o wyborze zajęć dodatkowych dla juniorów. Czy zajęcia sportowe oraz związana z nimi rywalizacja to dobry pomysł dla najmłodszych? Zobacz, jaki wpływ może mieć współzawodnictwo sportowe na Twoje dzieci. 

Aktywność fizyczna i zdrowie

W dzieciństwie, na wczesnych etapach rozwoju, aktywność fizyczna oraz wpajanie dzieciom odpowiednich wartości jest niezwykle ważne. Ten proces może rozpocząć się już w szkole podstawowej, kiedy młodzi ludzie są dopiero na etapie kształtowania swoich preferencji. 

Dzięki temu, że zaszczepisz w dziecku pasję do sportu, w dalszych latach życia również będzie osobą aktywną i wysportowaną. Na zajęciach organizowanych w szkole czy przez miejskie ośrodki sportu i rekreacji Twoja pociecha będzie nie tylko pod doskonałą opieką osób znających się na sporcie, lecz także spędzi czas ze swoimi rówieśnikami.

Okazja do poznania koleżanek i kolegów

Zajęcia sportowe, zwłaszcza ze sportów drużynowych, to wspaniała okazja do tego, żeby poznać swoich rówieśników, nawiązać znajomości i przyjaźnie. Zwłaszcza jeśli dziecko jest nowe w szkole, warto znaleźć dla niego zajęcia grupowe, właśnie w celu znalezienia kolegów i koleżanek.

Współzawodnictwo i wspólna walka o zwycięstwo potrafią bardzo zacieśnić więzi między członkami drużyny, a wsparcie po przegranym meczu pomoże dziecku przepracować te uczucia. Przyjaźnie zawarte w drużynach lub na wydarzeniach sportowych dla dzieci trwają zazwyczaj przez lata, między innymi właśnie dlatego, że wspólne przegrane i zwycięstwa wiążą ludzi.

Nauka przegrywania i wygrywania

Dzięki rywalizacji i współzawodnictwu, dzieci mogą też nauczyć się przeżywać zwycięstwa i porażki. To bardzo ważne dla rozwoju inteligencji emocjonalnej, by dzieci doświadczały również przegranych, co w świecie sportu zdarza się dosyć często. Najmłodsze dzieci lepiej zniosą te trudne emocje w grupie, dlatego na początek najlepsze będą zajęcia ze sportów grupowych, gdzie porażkę przeżywa i znosi cała drużyna wspierając się nawzajem. Sporty indywidualne i porażki w tych dziedzinach lepiej będzie zostawić dla tych nieco starszych, wchodzących już w wiek nastoletni. 

Równie ważne co znoszenie porażek, jest przeżywanie zwycięstw. Dziecko musi nauczyć się cieszyć z sukcesu, ale także okazywać empatię drużynie przegranej i przekonać się, że nie warto spoczywać na laurach. Dodatkowo dla juniora wygrana może być czymś przytłaczającym, zbyt trudnym, a nawet obciążającym doświadczeniem. Z tym uczuciem też trzeba się oswoić, w czym pomaga praktyka, wsparcie drużyny i trenera.

Rywalizacja a poczucie własnej wartości

W młodym wieku, kiedy dzieci jeszcze wiele nie doświadczyły, ich samoocena i poczucie własnej wartości to bardzo delikatne terytorium. Niestety, jeśli dziecko nie jest w odpowiedni sposób wspierane i motywowane, jego postrzeganie siebie może się wahać, w zależności od tego, czy osiąga sukces, czy porażkę.

Jako rodzic musisz zadbać o to, by dziecko zrozumiało, że jego przegrana, tak samo jak zwycięstwo, nie definiuje tego, kim jest. Żeby nie dopuścić do huśtawek emocjonalnych wywołanych współzawodnictwem w sporcie, warto rozmawiać z dzieckiem, uczyć je kontrolowania swoich emocji oraz nagradzać je nie za sukcesy, lecz za wysiłek i starania włożone w trening.

Przeczytaj też: Co zabrać na rodzinną wyprawę w góry zimą, a co latem?

Zdjęcie główne: Lukas/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ćwiczyć na ławce ze sztangą?
Jak ćwiczyć na ławce ze sztangą?
Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem treningu ze sztangą na ławce, sprawdź, jak ćwiczyć i co zyskasz dzięki takim ćwiczeniom.
Na czym polega detoks sokowy?
Na czym polega detoks sokowy?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety sokowej? Przeczytaj koniecznie!
Minitrampolina dla dziecka – jaki model najlepiej sprawdzi się do domowych ćwiczeń i harców?
Minitrampolina dla dziecka – jaki model najlepiej sprawdzi się do domowych ćwiczeń i harców?
Twoje dziecko jest istnym wulkanem energii i nie lubi się nudzić? Podaruj mu minitrampolinę – najlepszy sposób na aktywną zabawę!
Ostatnie wpisy