Atopowe zapalenie skóry to choroba, która wywołuje szereg negatywnych skutków. Czy sport może sprawić, że dziecko bardziej oswoi się z dolegliwościami?
Aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi, jednak to nie jedyny powód, dle którego dziecko powinno uprawiać sport. Regularna aktywność fizyczna to także szansa na prawidłową socjalizację w grupie rówieśników, uwolnienie nadmiaru emocji, a także sposób kształtowania pozytywnych nawyków takich jak wytrwałość oraz systematyczność.
Nadwaga i otyłość to problemy, które obecnie możemy obserwować już w przedszkolu. Jak temu zapobiegać? Odpowiedź może kryć się w sporcie. Każda aktywność fizyczna przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Zatem im więcej czasu Twoje dziecko spędzi na świeżym powietrzu lub trenując w klubie, tym większa szansa na to, że nie będzie mieć problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi.
Regularne treningi to nie tylko szansa na to, aby zachować prawidłową wagę. Częsta aktywność fizyczna to też lepsze samopoczucie. Zarówno gry zespołowe, jak i trening indywidualny to zajęcia, dzięki którym można odreagować. Sport pomaga tak dorosłym, jak i dzieciom w stawieniu czoła codziennym trudnościom. Aktywność fizyczna to szansa na to, aby naładować się pozytywną energią, w czym z pewnością pomogą wydzielane przez organizm hormony szczęścia.
Nie da się ukryć, że aktywność fizyczna pomaga w prawidłowej socjalizacji w grupie rówieśniczej. Jeżeli zatem obserwujesz, że Twoja pociecha o wiele chętniej spędza swój wolny czas przed komputerem, ma trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, to sposobem na rozwiązanie problemu może okazać się trening. Jednak pamiętaj o tym, by nie zmuszać dziecka do sportu, bo takie działanie może przynieść odmienny rezultat. Zamiast przymusu stosuj zachętę i szukajcie tak długo, aż znajdziecie dyscyplinę sportu, która zamieni się w hobby malucha.
Dzieci, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, znacznie rzadziej angażują się w treningi sportowe niż ich rówieśnicy. Powodów jest kilka. Może to być wstyd przed pokazaniem skóry, na której występują zmiany chorobowe lub lęk przed tym, że aktywność fizyczna przełoży się na zaostrzenie stanu chorobowego. Wbrew pozorom, regularne treningi pomogą przełamać początkowy dyskomfort. Dobre osiągnięcia w dziedzinie sportu wzmocnią u Twojego dziecka pewność siebie, a co za tym idzie, z czasem zmiany na skórze przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie. Akceptacja w grupie rówieśniczej jest dla dorastającego dziecka niezmiernie ważna – może ją znaleźć w drużynie piłkarskiej lub w ekipie na ściance wspinaczkowej!
Pot może negatywnie wpływać na stan skóry. Przy atopowym zapaleniu trzeba w sposób szczególny zadbać o prawidłową higienę. Nie oznacza to bynajmniej, że zalecana jest rezygnacja z aktywności fizycznej, a wręcz przeciwnie! Wielu specjalistów podkreśla, że sport w życiu dziecka z atopowym zapaleniem skóry przynosi wiele dobrego! Jak zadbać o skórę podczas treningów?
Po pierwsze, istotna będzie odpowiednia odzież. Ma ona ogromne znaczenie. Specjalistyczna odzież sportowa, która jest wykonana z dobrej jakości materiałów, pozwala odprowadzać ciepło, a dzięki temu skóra się mniej poci. Warto zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu, oraz o to, aby (w miarę możliwości) nie uprawiać sportu bezpośrednio na słońcu. Prawidłowa pielęgnacja skóry atopowej to także regularne stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Dzięki nim skóra będzie lepiej nawilżona, a wykwity będą mniej uciążliwe.
Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko może ćwiczyć z AZS, skonsultuj się z lekarzem. Jedna wizyta u dermatologa powinna rozwiać wątpliwości. Od specjalisty dowiesz się także tego, jak pielęgnować skórę dziecka, aby nawet intensywny trening nie spowodował zaostrzenia choroby.
Foto wyróżniające: Freepik