Czy dziecko cierpiące na alergię może bezpiecznie uprawiać każdy sport?
Zdrowa rodzina
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy dziecko cierpiące na alergię może bezpiecznie uprawiać każdy sport?

Sport to zdrowie, ale w nieodpowiednich okolicznościach może przynieść odwrotne efekty. Czy dzieci cierpiące na alergię mogą bezpiecznie korzystać z aktywności fizycznej?

Wiele osób chciałoby zacząć ćwiczyć, ale nie może z różnych powodów. Czasem jest to brak czasu i zwykłe przemęczenie, a czasem alergia. Świat XXI wieku przyzwyczaja do siedzącego trybu życia oraz szybkiego jedzenia o niewielkich wartościach odżywczych. Warto więc zadbać o regularne uprawianie sportu. Niektórym wystarczy lepsze rozplanowanie dnia, inni – jak alergicy – mają trudniejszą sytuację.

Uczulenie na sport

Według naukowców około 2% populacji cierpi na alergię na sport. I nie są to żarty. Osoby takie po zjedzeniu odpowiedniej żywności nie mogą uprawiać sportu. Większości z nas akurat ten problem nie dotyczy. Gdyby jednak było inaczej, należy bardzo mocno pilnować się zarówno z jedzeniem, jak i doborem uprawianego sportu. Najbezpieczniejsze zdaje się pod tym względem pływanie. Naukowcy zachęcają także do noszenia w pogotowiu EpiPenów (automatyczny wstrzykiwacz jednorazowy z adrenaliną – przyp. red.), który zapobiega wstrząsowi anafilaktycznemu.

Z objawami do lekarza

Jeżeli zaobserwujemy u dziecka objawy alergiczne takie jak: zatkany nos, salwy kichnięć, swędzenie gardła, wypieki, zaczerwienione i załzawione oczy, warto przejść się do lekarza. Specjalista nie tylko zdiagnozuje, co dolega malcowi, ale będzie w stanie także doradzić, jakie sporty może uprawiać, a jakich powinien unikać. Na różnego typu reakcje alergiczne cierpi około 10-20% populacji, więc nie ma powodu do wstydu.

Zasadniczo trudno jest określić bez diagnozy lekarza, jakich sportów powinien unikać alergik. Z pewnością jednak nie będą mu służyć ćwiczenia na świeżym powietrzu, jak na przykład piłka nożna, zwłaszcza w okresie wiosennym. Wszelkiego rodzaju pyłki, zwierzęca sierść bądź owadzi jad mogą wzmagać reakcje alergiczne i w efekcie pogorszyć stan dziecka.

Najczęstsza jest jednak alergia na pyłki – często nawet nie zdajemy sobie sprawy z własnego uczulenia. Do najczęściej wywołujących reakcję alergiczną pyłków należą:

•  pyłki drzew – olchy, brzozy, leszczyny, topoli i dębu,
•  pyłki traw,
•  pyłki chwastów,
•  zarodniki grzybów pleśniowych.

Zadbaj o dietę

Inną ważną kwestią jest żywność, jaką spożywamy. Pod tym względem nie ma wątpliwości, że powinno się unikać produktów pszennych i mięczaków. Do tej pierwszej kategorii: chleb z mąki pszennej, płatki czy makarony pszenne. Do mięczaków należą ślimaki oraz małże.

Najrozsądniejszą decyzją będzie udanie się do specjalisty. Dietetyk to nie tylko lekarz, który pomoże zrzucić zbędne kilogramy. Jego specjalność polega na dokładnej znajomości zależności między organizmem i żywnością. Podczas wizyty będzie w stanie określić, co dla naszego organizmu będzie bezpieczną, zdrową (oraz smaczną) alternatywą. Jest to szczególnie istotne w kontekście dorastających sportowców, którzy próbują nabierać odpowiedniej masy mięśniowej. Samodzielne rozpisywanie jadłospisu nie jest tu wskazane.

Sport a alergia – podsumowanie

Należy pamiętać, że sport sam w sobie nie generuje uczulenia, ale może nasilić objawy. Częstymi objawami jest słabsza koordynacja ruchowa, osłabienie, brak motywacji. Należy więc unikać miejsc (i czasu) o wysokim stężeniu alergenów, nie zaś sportu samego w sobie. Owszem, często ma się tu na myśli trening na dworze, ale te same objawy mogą wystąpić podczas ćwiczeń na zakurzonej sali gimnastycznej. Zanim wybierzemy jakiś klub treningowy, warto zweryfikować tamtejszy poziom higieny. Osoby uczulone na pleśń powinny natomiast kategorycznie unikać przestrzeni klimatyzowanych.

W razie gry w piłkę, na otwartym boisku, należy poinformować opiekuna o swoich dolegliwościach. Warto przyszykować i przekazać trenerowi odpowiednie leki. Na koniec zaznaczamy – korzyści ze sportu przewyższają ewentualne zagrożenia. Z odpowiednią dozą ostrożności możemy spokojnie trenować osobiście oraz posyłać na treningi swoje dzieci.

Foto wyróżniające: Andrea Piacquadio / Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Smog a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Smog a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Smog może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, skutecznie utrudniając aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
Jak prawidłowo dobrać i używać jednorazowych narzędzi ochronnych w medycynie?
Jak prawidłowo dobrać i używać jednorazowych narzędzi ochronnych w medycynie?
Poznaj kluczowe zasady dla wyboru i stosowania jednorazowego sprzętu ochronnego w praktyce medycznej. Dowiedz się, jakie narzędzia są najlepsze dla różnych zastosowań.
Owoce sezonowe – bogactwo witamin dla całej rodziny
Owoce sezonowe – bogactwo witamin dla całej rodziny
Dowiedz się, dlaczego do codziennej diety całej rodziny warto włączyć agrest, truskawki, winogrona, arbuza, czereśnie oraz poziomki!
Ostatnie wpisy