W tabletkach czy w płynie – która forma witamin sprawdzi się najlepiej u osób starszych?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W tabletkach czy w płynie – która forma witamin sprawdzi się najlepiej u osób starszych?

Ostatnio coraz więcej osób gotowych jest odstawić tabletki kosztem leków w płynie. Jeśli nadal nie jesteście do końca pewni, czy witaminy w płynie są właściwą drogą, zagłębimy się w zalety i wady obu opcji, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów.

Witaminy dla starszych w płynie i w tabletkach – wady i zalety

Nasze blaty kuchenne coraz częściej zaczynają przypominać regały aptek i znaleźć na nich można niezliczone ilości witamin, leków i suplementów mających poprawić nasze samopoczucie i zdrowie. Ponieważ wciąż dowiadujemy się więcej o niebezpieczeństwach związanych z niedoborami mikroskładników odżywczych, nie jest zaskoczeniem, że coraz więcej ludzi gromadzi suplementy, jakby to była nasza praca. Po odsłonięciu niepokojących trendów w produkcji, które doprowadziły do ​​mniejszej zawartości składników odżywczych w żywności, suplementacja witamin stała się konieczna, aby spełnić nasze minimum mikroskładników odżywczych, a co za tym idzie – aby zachować zdrowie.

Nawet najbardziej świadomi konsumenci musieli przełknąć swoją dumę wraz z tabletkami witaminowymi, ponieważ stajemy w obliczu trudnego faktu, że samo jedzenie po prostu nie wystarczy, jeśli chcemy zaspokoić potrzeby żywieniowe. W przypadku ludzi starszych to zjawisko jest jeszcze bardziej widoczne, ponieważ emeryci częściej borykają się z deficytami, do czego przykładają się brak apetytu lub schorzenia.

Gdy zatem można wybierać z szerokiej gamy produktów, często pojawia się pytanie: czy decydować się na klasyczne witaminy i suplementy w pastylkach, czy może lepiej zdecydować się na te w formie kropelek lub płynów?

Witaminy w płynie

Spośród istniejących na rynku substytutów pigułek płynne witaminy przodują jako najlepsza forma suplementacji. Nie ma wątpliwości, że multiwitamina w płynie działa lepiej w porównaniu do dużych pigułek lub tabletek, ale czy płynna postać jest naprawdę najlepszą metodą na przyjmowanie witamin, zwłaszcza dla starszych?

Lepsze wchłanianie

Kiedy analizujemy korzyści płynące z płynnej witaminy, biologiczną premią jest to, że nie ma żadnego rozkładu. W przypadku pigułki witaminowej organizm musi najpierw rozerwać kapsułkę lub tabletkę, aby dostać się do zawartych w niej mikroelementów. W większości przypadków ten dodatkowy krok nie tylko zmniejsza efektywność wchłaniania witamin, ale także ogranicza biodostępność składników odżywczych, co nie jest idealne w przypadku suplementacji mającej na celu poprawę naszego zdrowia.

Łatwość w połykaniu

Nie ma co udawać – połykanie dużych, kredowych tabletek po prostu nie jest przyjemnym procesem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobą starszą, która boryka się z problemami z przełykaniem. Niechęć do pigułek pochodzi z wielu różnych źródeł, w tym z potencjalnie poważnej choroby znanej jako dysfagia.

Dostęp do płynnych witamin jest niezbędny dla osób cierpiących na nią, gdy tradycyjne spożywanie pokarmów jest po prostu niemożliwe. Dysfagia może być powszechna w populacji osób starszych, dlatego przy podejmowaniu decyzji o suplemencie warto wybrać najlepszą płynną multiwitaminę dla osób starszych.

Witaminy w kapsułkach

Mimo iż generalnie witaminy w płynie są dla seniorów dużo lepsze, zdarza się, że płyn zawiera dodatkowe ilości cukru lub alkoholu, co może szkodzić osobom cierpiącym np. na cukrzycę. W takim wypadku lepiej sięgnąć po klasyczną kapsułkę.

Zdj. główne: Leohoho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowoczesna odzież sportowa dla osób indywidualnych i zespołów
Nowoczesna odzież sportowa dla osób indywidualnych i zespołów
Regularne uprawnianie sportu ułatwia utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a także dobrej kondycji psychofizycznej. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego sportowca […]
Pieniądze na zimową wyprawę w góry – zobacz ile oszczędzić i skąd wziąć resztę?
Pieniądze na zimową wyprawę w góry – zobacz ile oszczędzić i skąd wziąć resztę?
Wiele osób marzy o zimowej wyprawie w góry, które w tej porze roku zachwycają niezwykłą urodą. Niestety często rezygnujemy z naszych planów z powodu niemałych kosztów takiego przedsięwzięcia.
Ciężki wybór czyli rolki na początek
Ciężki wybór czyli rolki na początek
Poruszanie się na rolkach to niezwykła sprawa.
Ostatnie wpisy