W tabletkach czy w płynie – która forma witamin sprawdzi się najlepiej u osób starszych?
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W tabletkach czy w płynie – która forma witamin sprawdzi się najlepiej u osób starszych?

Ostatnio coraz więcej osób gotowych jest odstawić tabletki kosztem leków w płynie. Jeśli nadal nie jesteście do końca pewni, czy witaminy w płynie są właściwą drogą, zagłębimy się w zalety i wady obu opcji, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów.

Witaminy dla starszych w płynie i w tabletkach – wady i zalety

Nasze blaty kuchenne coraz częściej zaczynają przypominać regały aptek i znaleźć na nich można niezliczone ilości witamin, leków i suplementów mających poprawić nasze samopoczucie i zdrowie. Ponieważ wciąż dowiadujemy się więcej o niebezpieczeństwach związanych z niedoborami mikroskładników odżywczych, nie jest zaskoczeniem, że coraz więcej ludzi gromadzi suplementy, jakby to była nasza praca. Po odsłonięciu niepokojących trendów w produkcji, które doprowadziły do ​​mniejszej zawartości składników odżywczych w żywności, suplementacja witamin stała się konieczna, aby spełnić nasze minimum mikroskładników odżywczych, a co za tym idzie – aby zachować zdrowie.

Nawet najbardziej świadomi konsumenci musieli przełknąć swoją dumę wraz z tabletkami witaminowymi, ponieważ stajemy w obliczu trudnego faktu, że samo jedzenie po prostu nie wystarczy, jeśli chcemy zaspokoić potrzeby żywieniowe. W przypadku ludzi starszych to zjawisko jest jeszcze bardziej widoczne, ponieważ emeryci częściej borykają się z deficytami, do czego przykładają się brak apetytu lub schorzenia.

Gdy zatem można wybierać z szerokiej gamy produktów, często pojawia się pytanie: czy decydować się na klasyczne witaminy i suplementy w pastylkach, czy może lepiej zdecydować się na te w formie kropelek lub płynów?

Witaminy w płynie

Spośród istniejących na rynku substytutów pigułek płynne witaminy przodują jako najlepsza forma suplementacji. Nie ma wątpliwości, że multiwitamina w płynie działa lepiej w porównaniu do dużych pigułek lub tabletek, ale czy płynna postać jest naprawdę najlepszą metodą na przyjmowanie witamin, zwłaszcza dla starszych?

Lepsze wchłanianie

Kiedy analizujemy korzyści płynące z płynnej witaminy, biologiczną premią jest to, że nie ma żadnego rozkładu. W przypadku pigułki witaminowej organizm musi najpierw rozerwać kapsułkę lub tabletkę, aby dostać się do zawartych w niej mikroelementów. W większości przypadków ten dodatkowy krok nie tylko zmniejsza efektywność wchłaniania witamin, ale także ogranicza biodostępność składników odżywczych, co nie jest idealne w przypadku suplementacji mającej na celu poprawę naszego zdrowia.

Łatwość w połykaniu

Nie ma co udawać – połykanie dużych, kredowych tabletek po prostu nie jest przyjemnym procesem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobą starszą, która boryka się z problemami z przełykaniem. Niechęć do pigułek pochodzi z wielu różnych źródeł, w tym z potencjalnie poważnej choroby znanej jako dysfagia.

Dostęp do płynnych witamin jest niezbędny dla osób cierpiących na nią, gdy tradycyjne spożywanie pokarmów jest po prostu niemożliwe. Dysfagia może być powszechna w populacji osób starszych, dlatego przy podejmowaniu decyzji o suplemencie warto wybrać najlepszą płynną multiwitaminę dla osób starszych.

Witaminy w kapsułkach

Mimo iż generalnie witaminy w płynie są dla seniorów dużo lepsze, zdarza się, że płyn zawiera dodatkowe ilości cukru lub alkoholu, co może szkodzić osobom cierpiącym np. na cukrzycę. W takim wypadku lepiej sięgnąć po klasyczną kapsułkę.

Zdj. główne: Leohoho/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze dziecięce zabawy ruchowe na niepogodę
Najlepsze dziecięce zabawy ruchowe na niepogodę
Zabawy ruchowe to doskonała alternatywa dla oglądania telewizji czy gry na komputerze i świetny sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Poznajcie najciekawsze zabawy ruchowe dla najmłodszych!
Jak wybrać odpowiedni program antywirusowy dla twojego komputera?
Jak wybrać odpowiedni program antywirusowy dla twojego komputera?
Poznaj kluczowe kryteria wyboru odpowiedniego programu antywirusowego dla bezpieczeństwa Twojego komputera. Dowiedz się, jakie funkcje powinien posiadać i jak porównać różne opcje.
Maty – sprawdź, do czego są przydatne
Maty – sprawdź, do czego są przydatne
Z czasów biwaków oraz obozów harcerskich każdy pamięta spanie na karimacie. Teraz pionierskie noclegi w namiotach to już rzadkość, więc jak wykorzystać taką matę? Podpowiadamy, do czego może się przydać!
Ostatnie wpisy