Ostatnio coraz więcej osób gotowych jest odstawić tabletki kosztem leków w płynie. Jeśli nadal nie jesteście do końca pewni, czy witaminy w płynie są właściwą drogą, zagłębimy się w zalety i wady obu opcji, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów.
Nasze blaty kuchenne coraz częściej zaczynają przypominać regały aptek i znaleźć na nich można niezliczone ilości witamin, leków i suplementów mających poprawić nasze samopoczucie i zdrowie. Ponieważ wciąż dowiadujemy się więcej o niebezpieczeństwach związanych z niedoborami mikroskładników odżywczych, nie jest zaskoczeniem, że coraz więcej ludzi gromadzi suplementy, jakby to była nasza praca. Po odsłonięciu niepokojących trendów w produkcji, które doprowadziły do mniejszej zawartości składników odżywczych w żywności, suplementacja witamin stała się konieczna, aby spełnić nasze minimum mikroskładników odżywczych, a co za tym idzie – aby zachować zdrowie.
Nawet najbardziej świadomi konsumenci musieli przełknąć swoją dumę wraz z tabletkami witaminowymi, ponieważ stajemy w obliczu trudnego faktu, że samo jedzenie po prostu nie wystarczy, jeśli chcemy zaspokoić potrzeby żywieniowe. W przypadku ludzi starszych to zjawisko jest jeszcze bardziej widoczne, ponieważ emeryci częściej borykają się z deficytami, do czego przykładają się brak apetytu lub schorzenia.
Gdy zatem można wybierać z szerokiej gamy produktów, często pojawia się pytanie: czy decydować się na klasyczne witaminy i suplementy w pastylkach, czy może lepiej zdecydować się na te w formie kropelek lub płynów?
Spośród istniejących na rynku substytutów pigułek płynne witaminy przodują jako najlepsza forma suplementacji. Nie ma wątpliwości, że multiwitamina w płynie działa lepiej w porównaniu do dużych pigułek lub tabletek, ale czy płynna postać jest naprawdę najlepszą metodą na przyjmowanie witamin, zwłaszcza dla starszych?
Kiedy analizujemy korzyści płynące z płynnej witaminy, biologiczną premią jest to, że nie ma żadnego rozkładu. W przypadku pigułki witaminowej organizm musi najpierw rozerwać kapsułkę lub tabletkę, aby dostać się do zawartych w niej mikroelementów. W większości przypadków ten dodatkowy krok nie tylko zmniejsza efektywność wchłaniania witamin, ale także ogranicza biodostępność składników odżywczych, co nie jest idealne w przypadku suplementacji mającej na celu poprawę naszego zdrowia.
Nie ma co udawać – połykanie dużych, kredowych tabletek po prostu nie jest przyjemnym procesem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobą starszą, która boryka się z problemami z przełykaniem. Niechęć do pigułek pochodzi z wielu różnych źródeł, w tym z potencjalnie poważnej choroby znanej jako dysfagia.
Dostęp do płynnych witamin jest niezbędny dla osób cierpiących na nią, gdy tradycyjne spożywanie pokarmów jest po prostu niemożliwe. Dysfagia może być powszechna w populacji osób starszych, dlatego przy podejmowaniu decyzji o suplemencie warto wybrać najlepszą płynną multiwitaminę dla osób starszych.
Mimo iż generalnie witaminy w płynie są dla seniorów dużo lepsze, zdarza się, że płyn zawiera dodatkowe ilości cukru lub alkoholu, co może szkodzić osobom cierpiącym np. na cukrzycę. W takim wypadku lepiej sięgnąć po klasyczną kapsułkę.
Zdj. główne: Leohoho/unsplash.com