Rodzinny zestaw do gry w badmintona – czym kierować się przy wyborze?
Sprzęt i akcesoria
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzinny zestaw do gry w badmintona – czym kierować się przy wyborze?

Badminton to jedna z tych letnich aktywności, w której mogą uczestniczyć nawet najmłodsi członkowie rodziny. Jak prawidłowo dobrać sprzęt do potrzeb wszystkich zawodników?

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze zestawu do gry w badmintona?

Jeśli chcesz zakupić sprzęt do gry w badmintona, który posłuży przez kilka sezonów, to warto zainwestować w profesjonalny sprzęt ze sklepu sportowego. Najtańsze rakiety mogą nie przetrwać intensywnej gry, dlatego przy regularnym treningu nie zdadzą egzaminu wytrzymałości.

Zestaw do gry dla całej rodziny powinien być przede wszystkim lekki. Paletki ważą maksymalnie 100 g, dlatego powinny być komfortowe w rękach nawet najmłodszych dzieci. System oznaczenia wagi klasyfikuje się od 1U do 6U, wyższe cyfry oznaczają lżejsze rakietki. Osoby początkujące grę badmintona powinny zdecydować się na przedział między 4 a 6, tak aby nauczyć się pełnej kontroli sprzętu.

Cięższe rakiety przyspieszają grę, zwiększają siłę uderzenia i są bardziej stabilne w wytrenowanej dłoni. Na rynku istnieje także możliwość zakupu paletki o różnym rozmiarze rączki. W tym przypadku najlepiej przymierzyć rakietę w sklepie stacjonarnym i samodzielnie ocenić, która najlepiej spełnia indywidualne potrzeby przyszłego zawodnika.

Podczas zakupu warto zwrócić także uwagę na sprężystość rakiety. Sztywniejsza paletka umożliwia mocniejsze i dłuższe zagrania, co na początkowym etapie treningu nie jest jednak najważniejszą kwestią.

Rakieta do gry w badmintona

Modele rakiet są dopasowane do technicznych umiejętności i wieku zawodnika. Parametry techniczne powinny bardziej zainteresować dorosłych, którzy mają inne potrzeby. W przypadku dzieci rakietę można bezpośrednio dopasować do jego wieku oraz wzrostu. Dzięki temu gra będzie bardziej komfortowa.

W ofercie sklepów sportowych zestawy do badmintona są podzielone na te przeznaczone do profesjonalnej gry lub rozrywki rekreacyjnej. Sprzęt profesjonalny sprawdzi się u początkujących osób dorosłych, które chcą grać wytrzymałym i efektywnym sprzętem.

Rakiety profesjonalne są znacznie droższe, dlatego warto dokładnie przemyśleć ewentualny zakup, tak aby zwrócił się podczas regularnej gry. Zestawy rekreacyjne są dopasowane do mniej wymagających zawodników. Tego typu rakiety są bardziej uniwersalne, posiadają optymalną wagę i rozmiar, który pozwala na swobodną grę zawodnika na każdym poziomie.

Wersja rekreacyjna jest także stosunkowo tania, zachowując przy tym najważniejsze parametry techniczne na dobrym poziomie. Grubość rączki paletki można samodzielnie dopasować do własnych potrzeb, zabezpieczając ją za pomocą specjalnej owijki do rakiet.

Lotki do gry w badmintona

Najważniejszą kwestią przy zakupie lotek przeznaczonych do rodzinnej gry jest ich… liczba. W trakcie regularnej gry w badmintona z całą rodziną można zgubić lub zepsuć sporo lotek, dlatego warto wyposażyć się w pokaźny zapas.

Kwestia technicznych parametrów lotek zamyka się w materiale, z jakiego są wykonane i ich wadze. Im cięższa lotka, tym wolniej i krócej będzie lecieć, jednak będzie łatwiejsza do podbicia dla dzieci.

Rozmiar lotek jest uniwersalny, natomiast jedyny aspekt, nad którym można się pochylić, to kwestia koloru. Odblaskowe i kolorowe lotki łatwiej zauważyć, natomiast białe mogą łatwo zniknąć z zasięgu oczu.

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje lotek. Pierwsze z nich wykonane są z gęsich piór. Ich zaletą jest lepsza kontrola i przewidywalność toru lotu, dlatego będą lepsze dla młodszych zawodników. Są jednak mało trwałe i łatwo się psują.

Bardziej wytrzymałe są lotki nylonowe, jednak ich właściwości lotne są znacznie gorsze. Lotki ze sztucznego materiału są tańsze, dlatego mogą być dobrym rozwiązaniem do rekreacyjnej gry w badmintona. Z czasem lotki nylonowe można zamienić na piórkowe – dzięki nim łatwiej będzie nauczyć się techniki poprawnego odbicia oraz kontroli lotu.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sport Wszystkich Dzieci 2021: Aż 195 projektów z dofinansowaniem!
Sport Wszystkich Dzieci 2021: Aż 195 projektów z dofinansowaniem!
Aktywność fizyczna dzieci od jakiegoś czasu regularnie wystawiana jest na próby, w związku z czym rodziców i ich pociechy z […]
Odzież i akcesoria przydatne na trekkingu w lesie
Odzież i akcesoria przydatne na trekkingu w lesie
Co zabrać ze sobą na rodzinną wyprawę do lasu? Doradzamy!
Sporty i aktywności wskazane dla dzieci z płaskostopiem
Sporty i aktywności wskazane dla dzieci z płaskostopiem
Podstawą do rozpoczęcia procesu leczenia jest wizyta u lekarza specjalisty. Następnym krokiem mogą być samodzielne wykonywane ćwiczenia oraz aktywności fizyczne!
Tagi
Ostatnie wpisy