Pierwszy raz na basenie. O czym pamiętać podczas wizyty na pływalni z małym dzieckiem?
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszy raz na basenie. O czym pamiętać podczas wizyty na pływalni z małym dzieckiem?

Zajęcia na basenie to nie tylko ogromna frajda dla dziecka. Tego typu aktywność jest w pełni bezpieczna i ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie malucha. Jak przygotować się do pierwszej wizyty na pływalni z pociechą? Podpowiadamy!

Dlaczego warto zapisać dziecko na basen?

Pływanie w pozytywny sposób wpływa na kształtowanie dziecięcej sylwetki – nieprawidłowa postawa ciała to popularny problem wśród maluchów. Związana jest z tym, że coraz więcej czasu spędzają one przed komputerem oraz w szkolnych ławkach. Pływanie dba o właściwą postawę ciała, pozwalając na bezpieczne, a jednocześnie skuteczne skorygowanie niewłaściwej sylwetki. Na basen warto zapisać również pociechę, która boryka się ze skoliozą lub innymi nieprawidłowymi krzywiznami kręgosłupa. Regularne pływanie przyczynia się do odciążenia krążków międzykręgowych i zwiększenia ich objętości, a co za tym idzie – poprawy ich pracy.

Niskie ryzyko kontuzji – pływanie to niezwykle bezpieczny sport, w którym trudno o kontuzję. Związane jest to z tym, że podczas zajęć na basenie nie obciążamy stawów. Zamiast tego odciążamy je, przyczyniając się do polepszenia ich funkcjonalności.

Rozwój i rozciąganie mięśni – uczestnictwo w zajęciach z pływania to gwarancja dobrej kondycji, sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej. W ich trakcie mięśnie intensywnie pracują, skutecznie się rozwijając. Efekty tego typu aktywności widoczne są już po kilku wizytach na basenie. Maluch staje się bardziej wytrzymały i wolniej się męczy. Sprawia to, że pływanie staje się dla niego czystą przyjemnością, zamiast przykrym obowiązkiem. Podczas pływania do czynienia mamy także z rozciąganiem się mięśni, czego konsekwencją jest poprawa zasięgu ruchów. Odgrywa to istotną rolę zwłaszcza w okresie dojrzewania. Krótkie mięśnie wytwarzają bowiem małą moc i ograniczają mobilność oraz ruchomość w stawach.

Pomoc w rozwoju układu oddechowego oraz krążenia – u dzieci, które regularnie pływają, do czynienia mamy z pobudzonym krążeniem i przepływem krwi. Stymuluje to zarówno pracę serca, jak i jego rozrost. Pływanie to także znakomity sposób na stymulację płuc i zwiększenie ich objętości, czego konsekwencją jest poprawa wydolności.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę na basenie z dzieckiem?

Aby mieć pewność, że wizyta na basenie z maluchem będzie w stu procentach bezpieczna, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

•  Przed zapisaniem dziecka na zajęcia na pływalni, warto udać się do pediatry, który sprawdzi, czy jest ono gotowe na tego typu aktywność.

•  Do torby na basen należy spakować: kąpielówki lub strój kąpielowy, klapki (to sprawdzony sposób na ochronę przed grzybicą stóp), ręcznik (najlepiej 1 gruby i 1 szybkoschnący), mydło do ciała, oliwkę, rękawki i/lub koło do pływania, dodatkowy komplet ubrań, a w przypadku najmłodszych dzieci – pieluszki do wody oraz tradycyjne pieluszki na zmianę.

•  Na strefę basenową maluch powinien wejść w szlafroku lub otulony ręcznikiem.

•  Podczas pływania dziecko powinno być zanurzone w wodzie do linii barków.

•  Po wyjściu z basenu malucha należy owinąć dużym ręcznikiem, a następnie umyć go przy pomocy specjalnego mydła dla dzieci. Następnie osuszamy jego skórę, z uwzględnieniem trudno dostępnych miejsc, takich jak uszy czy przestrzenie pomiędzy palcami u stóp. Warto także przepłukać oczy dziecka solą fizjologiczną. W ten sposób ustrzec można się przed ich podrażnieniem i rozwojem infekcji. Na koniec smarujemy ciało malca oliwką, dzięki czemu nie ulegnie ono przesuszeniu.

Kiedy najlepiej zapisać dziecko na basen?

Na zajęcia z pływania uczęszczać mogą już kilkumiesięczne maluchy, których masa ciała przekracza 7 kilogramów i które sztywno trzymają główkę, a ponadto nadal mają aktywny odruch niezachłystywania się wywodzący się z życia płodowego.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 patentów, jak wplatać aktywność fizyczną w codzienne obowiązki rodzicielskie
5 patentów, jak wplatać aktywność fizyczną w codzienne obowiązki rodzicielskie
Aktywność fizyczna to nie tylko trening, sprawdź, jak polepszyć swoją kondycję i zdrowie bez chodzenia na siłownię!
Rodzinny zestaw do gry w badmintona – czym kierować się przy wyborze?
Rodzinny zestaw do gry w badmintona – czym kierować się przy wyborze?
Skompletuj idealny zestaw do gry w badmintona dla całej rodziny i rozpocznij emocjonującą przygodę z popularnym letnim sportem!
Zdrowy kręgosłup to prosty kręgosłup! Ćwiczenia fizyczne, które pozwolą zahamować skoliozę u dziecka
Zdrowy kręgosłup to prosty kręgosłup! Ćwiczenia fizyczne, które pozwolą zahamować skoliozę u dziecka
Odpowiednia postawa u dziecka to naprawdę ważna sprawa! Zobacz, jakie ćwiczenia mogą zahamować rozwój skoliozy.
Ostatnie wpisy