Pierwszy raz na basenie. O czym pamiętać podczas wizyty na pływalni z małym dzieckiem?
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszy raz na basenie. O czym pamiętać podczas wizyty na pływalni z małym dzieckiem?

Zajęcia na basenie to nie tylko ogromna frajda dla dziecka. Tego typu aktywność jest w pełni bezpieczna i ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie malucha. Jak przygotować się do pierwszej wizyty na pływalni z pociechą? Podpowiadamy!

Dlaczego warto zapisać dziecko na basen?

Pływanie w pozytywny sposób wpływa na kształtowanie dziecięcej sylwetki – nieprawidłowa postawa ciała to popularny problem wśród maluchów. Związana jest z tym, że coraz więcej czasu spędzają one przed komputerem oraz w szkolnych ławkach. Pływanie dba o właściwą postawę ciała, pozwalając na bezpieczne, a jednocześnie skuteczne skorygowanie niewłaściwej sylwetki. Na basen warto zapisać również pociechę, która boryka się ze skoliozą lub innymi nieprawidłowymi krzywiznami kręgosłupa. Regularne pływanie przyczynia się do odciążenia krążków międzykręgowych i zwiększenia ich objętości, a co za tym idzie – poprawy ich pracy.

Niskie ryzyko kontuzji – pływanie to niezwykle bezpieczny sport, w którym trudno o kontuzję. Związane jest to z tym, że podczas zajęć na basenie nie obciążamy stawów. Zamiast tego odciążamy je, przyczyniając się do polepszenia ich funkcjonalności.

Rozwój i rozciąganie mięśni – uczestnictwo w zajęciach z pływania to gwarancja dobrej kondycji, sprawności fizycznej oraz koordynacji ruchowej. W ich trakcie mięśnie intensywnie pracują, skutecznie się rozwijając. Efekty tego typu aktywności widoczne są już po kilku wizytach na basenie. Maluch staje się bardziej wytrzymały i wolniej się męczy. Sprawia to, że pływanie staje się dla niego czystą przyjemnością, zamiast przykrym obowiązkiem. Podczas pływania do czynienia mamy także z rozciąganiem się mięśni, czego konsekwencją jest poprawa zasięgu ruchów. Odgrywa to istotną rolę zwłaszcza w okresie dojrzewania. Krótkie mięśnie wytwarzają bowiem małą moc i ograniczają mobilność oraz ruchomość w stawach.

Pomoc w rozwoju układu oddechowego oraz krążenia – u dzieci, które regularnie pływają, do czynienia mamy z pobudzonym krążeniem i przepływem krwi. Stymuluje to zarówno pracę serca, jak i jego rozrost. Pływanie to także znakomity sposób na stymulację płuc i zwiększenie ich objętości, czego konsekwencją jest poprawa wydolności.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę na basenie z dzieckiem?

Aby mieć pewność, że wizyta na basenie z maluchem będzie w stu procentach bezpieczna, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

•  Przed zapisaniem dziecka na zajęcia na pływalni, warto udać się do pediatry, który sprawdzi, czy jest ono gotowe na tego typu aktywność.

•  Do torby na basen należy spakować: kąpielówki lub strój kąpielowy, klapki (to sprawdzony sposób na ochronę przed grzybicą stóp), ręcznik (najlepiej 1 gruby i 1 szybkoschnący), mydło do ciała, oliwkę, rękawki i/lub koło do pływania, dodatkowy komplet ubrań, a w przypadku najmłodszych dzieci – pieluszki do wody oraz tradycyjne pieluszki na zmianę.

•  Na strefę basenową maluch powinien wejść w szlafroku lub otulony ręcznikiem.

•  Podczas pływania dziecko powinno być zanurzone w wodzie do linii barków.

•  Po wyjściu z basenu malucha należy owinąć dużym ręcznikiem, a następnie umyć go przy pomocy specjalnego mydła dla dzieci. Następnie osuszamy jego skórę, z uwzględnieniem trudno dostępnych miejsc, takich jak uszy czy przestrzenie pomiędzy palcami u stóp. Warto także przepłukać oczy dziecka solą fizjologiczną. W ten sposób ustrzec można się przed ich podrażnieniem i rozwojem infekcji. Na koniec smarujemy ciało malca oliwką, dzięki czemu nie ulegnie ono przesuszeniu.

Kiedy najlepiej zapisać dziecko na basen?

Na zajęcia z pływania uczęszczać mogą już kilkumiesięczne maluchy, których masa ciała przekracza 7 kilogramów i które sztywno trzymają główkę, a ponadto nadal mają aktywny odruch niezachłystywania się wywodzący się z życia płodowego.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Elektryk-hobbysta – jakich narzędzi potrzebujesz, aby rozpocząć swoją przygodę?
Elektryk-hobbysta – jakich narzędzi potrzebujesz, aby rozpocząć swoją przygodę?
Zobacz, jak wybrać narzędzia i akcesoria do tworzenia urządzeń elektronicznych. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie rozwiązania są najbardziej efektywne.
Mama i dziecko zawsze razem. Jak wyglądają ćwiczenia z wózkiem?
Mama i dziecko zawsze razem. Jak wyglądają ćwiczenia z wózkiem?
Strollercize to znakomita aktywność dla wszystkich świeżo upieczonych mam, które chcą wrócić do sylwetki sprzed ciąży!
Program „Umiem Pływać”, czyli darmowa nauka pływania dla dzieci pod okiem instruktorów
Program „Umiem Pływać”, czyli darmowa nauka pływania dla dzieci pod okiem instruktorów
Pływanie od lat niezmiennie pozostaje jedną z ulubionych dyscyplin sportowych wśród dzieci. Nic więc dziwnego, że rodzice chętnie zapisują swoje […]
Ostatnie wpisy