Choroby cywilizacyjne często określane są również mianem chorób XXI wieku. Są to jednostki chorobowe, które występują globalnie i powszechnie. Tym, co je wyróżnia, jest stale rosnąca zachorowalność powiązana z rozwojem cywilizacyjnym. Do grupy chorób cywilizacyjnych zalicza się między innymi cukrzycę, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego czy nowotwory. Niezwykle pomocna w walce z nimi może okazać się regularna aktywność fizyczna.
Skutkiem chorób cywilizacyjnych jest obniżenie jakości życia oraz skrócenie jego długości. Mechanizm ich rozwoju jest w bezpośredni sposób powiązany ze stylem życia, z jakim mamy do czynienia w krajach wysoko rozwiniętych. Obejmuje on między innymi długie godziny za biurkiem, znikomą aktywność fizyczną, niezdrowe odżywianie oraz regularne stosowanie używek. Wpływ na rozwój chorób cywilizacyjnych może mieć także przewlekły stres, z jakim do czynienia mamy zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.
Nadwaga stanowi jednoznaczny sygnał, że nasz organizm otrzymuje zbyt dużą ilość pustych kalorii i niezbędna będzie zmiana jadłospisu na zdrowszy. W przeciwnym wypadku może dojść do otyłości, której skutkiem jest szereg chorób, takich jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca czy żylaki. Już sama nadwaga przyczynia się do rozwoju ciśnienia tętniczego oraz oporności komórek na insulinę. Do czynienia możemy mieć wówczas także z zaburzeniami lipidowymi i uszkodzeniami śródbłonka naczyń krwionośnych.
Czynników, które prowadzą do rozwoju chorób cywilizacyjnych jest kilka. Około 16% z nich jest uwarunkowanych genetycznie, natomiast 22% ma związek z czynnikami środowiskowymi. Osoby, które zdrowo się odżywiają i regularnie ćwiczą, w znaczącym stopniu ograniczają negatywny wpływ środowiska na ich zdrowie. Dodatkowo istnieje mniejsze prawdopodobieństwo choroby wynikającej z uwarunkowań genetycznych.
Jak skutecznie ustrzec się przed chorobami cywilizacyjnymi? Kluczową kwestią jest tutaj zerwanie z niezdrowymi nawykami. Zamiast spędzać wieczór przed telewizorem, warto wybrać się na spacer. To sprawdzony sposób na pozbycie się napięcia nerwowego. Chipsy i batoniki należy zastąpić zdrowymi przekąskami, takimi jak orzechy, suszone owoce czy warzywa pokrojone w słupki z dodatkiem domowej roboty dipu na bazie jogurtu naturalnego.
Jak powinien wyglądać trening zapobiegający rozwojowi chorób cywilizacyjnych? Zaleca się ćwiczenia 3 razy w tygodniu, trwające co najmniej 30 minut. Optymalne tętno podczas treningu to 130. Najlepszym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju aktywności aerobowe, takie jak szybki marsz, trucht, jogging, jazda na rowerze czy pływanie.
Jak pokazują wyniki badań, aktywność fizyczna jest w stanie skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, zwiększając jednocześnie poziom tego dobrego. W ten sposób można zapobiec tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Miażdżyca prowadzi do szeregu chorób – tak serca, jak i układu krążenia. Jej skutkiem może być zwężenie światła tętnic oraz ich zatory. Kilka tygodni regularnych treningów wystarczy, aby obniżyć ciśnienie skurczowe oraz rozkurczowe, chroniąc przed nadciśnieniem tętniczym. Ruch odgrywa także bardzo ważną rolę w profilaktyce niewydolności krążenia oraz choroby niedokrwiennej serca. U osób ćwiczących kilka razy w tygodniu do czynienia mamy ze wzrostem ilości krwi, która jest tłoczona przez serce do naczyń krwionośnych.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik