Pomysły na rodzinne rozrywki w upalne dni
Wspólne aktywności
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pomysły na rodzinne rozrywki w upalne dni

Aktywny wypoczynek czy spokojny dzień na kanapie? Eksperci zabrali głos, a my prezentujemy listę czynności, które można zrobić w te gorące wakacje!

Badania sondażowe z 2008 roku pokazują, że dla większości Polaków najważniejsze znaczenie w dbaniu o zdrowie mają m.in. takie czynniki jak: stres, problemy życiowe (88%), dieta (87%) oraz ruch (86%) czy czas odpoczynku (83%). W jaki sposób najlepiej się odpoczywa?

Nikt nie potrafi odpoczywać

Każdemu pracownikowi, w zależności od stażu pracy, przysługuje od 20 do 27 dni urlopu rocznie. W Internecie krążą jednak żarty, że Polacy biorą wolne, aby pracować w domu, bądź podjąć się dodatkowego zlecenia. Najnowsze badania wykazują, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych (średnio pracujemy około 40h tygodniowo, natomiast na Zachodzie liczba ta sięga 30-36 h/tyg) i zestresowanych (również przez pracę) społeczeństw w Europie.

Eksperci z Promocji Zdrowia w Zakładach Pracy zauważają, że osoby cieszące się dobrym zdrowiem bardzo często wielką uwagę przywiązują do prawidłowego odżywiania, regularnego sportu oraz aktywnego wypoczynku. Warto się zatem tym trzem kwestiom przyjrzeć. 

Polowanie na smakołyki

W swojej bestsellerowej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów historyk Yuval Noah Harari zwrócił uwagę, że ludzie sprzed epoki rolniczej żyli dłużej i byli zdrowsi od ich potomków.

Powody? Zróżnicowana dieta, którą dostarczały im: owoce, warzywa, upolowane mięso itd. oraz swobodniejszy tryb życia. Praca trwała od 3 do 6 godzin dziennie i resztę doby człowiek przeznaczał dla siebie. Dlaczego więc nie wrócić nieco do korzeni? Ruszyć na łowy ciekawych smaków i przepisów! 

Gdzie polować?

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych miast, do których warto się udać, aby spróbować czegoś ciekawego:

  • Łódź i kuchnia żydowska. Koniecznie trzeba odwiedzić legendarną Anatewkę oraz lokal Imber, który z niezwykłą finezją miesza dania słodkie z wytrawnymi;
  • Poznań gastronomiczną stolicą Polski – tak określiło go pismo National Geographic. Na liście m.in. Cocorico na Starym Mieście oraz To Meat Us;
  • Kruszwica – dziedzictwo kulinarne kraju. Do tej niewielkiej miejscowości na Kujawach z pewnością warto się wybrać, aby zasmakować tradycyjnych, rzadko dziś już dostępnych potraw. 

Innymi miejscami, które warto odwiedzić, są np. Nowy Spichlerz (Tomaszowice), Bottiglieria 1881 (Kraków), Pawilon Towarzyski (Białystok), Mandragora (Lublin), Wina Dajcie (Rzeszów), Wilcza Jama, Smolnik (Bieszczady).

W pogoni za zdrowiem

Medycyna wydłużyła długość życia człowieka. Badania jednak wykazują, że równocześnie szybciej jako społeczeństwo się starzejemy. Powody zostały wymienione powyżej: stres, pracoholizm, nieumiejętność wypoczynku, słaba dieta itp. Sam brak regularnego ruchu jest przyczyną aż 20 chorób przewlekłych. 

Dlatego właśnie naukowcy i lekarze tak bardzo zachęcają do zwiększenia aktywności sportowej. A ich jest mnóstwo: od wspinaczki górskiej, wyjazdu na rowery, przez wędrówkę z namiotem na plecach, po grę w siatkówkę i piłkę nożną. 

Kontemplowanie istoty własnej kanapy

Należy jednak przyznać, że powyższe działania wpisują się nadal w pewnym sensie w kult pracy. Jakiegoś działania. Natomiast nie mniej relaksujące jest wyjście ze szklanką chłodnego napoju na taras bądź odpoczęcie wśród drzew.

Badania wyraźnie pokazują, że wielkomiejskie życie – na bezustannym biegu – nie pomaga naszemu życiu. Dlatego zaleca się wyjazdy na działkę bądź wynajem domku na weekend. Chodzi o (jak to ujął pewien pisarz) „kontemplowanie w spokoju istoty własnej kanapy”. Usiąść wygodnie, napić się herbaty, rozpalić ognisko, przeczytać książkę lub obejrzeć rodzinnie serial. Dla niektórych osób może to być lepsza forma odpoczynku od biegania po górach i skakania do basenu.

Zdj. główne: Dominika Roseclay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poprawić kondycję słabych włosów?
Jak poprawić kondycję słabych włosów?
Szukasz sposobów na łamliwe i słabe włosy? Przetestuj nasze porady, a szybko zobaczysz efekty.
Poradnik wyboru idealnej wiatrówki dla początkujących myśliwych. Praktyczne wskazówki od sklepu Kolba
Poradnik wyboru idealnej wiatrówki dla początkujących myśliwych. Praktyczne wskazówki od sklepu Kolba
Zdobądź wiedzę na temat wyboru odpowiedniej wiatrówki dla początkującego myśliwego. Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć, dzięki praktycznym poradom od sklepu Kolba!
TurboKozak Junior – wystartowała dziecięca edycja kultowego programu!
TurboKozak Junior – wystartowała dziecięca edycja kultowego programu!
Po profesjonalnych piłkarzach, zawodnikach AMP Futbolu, przedstawicielach wielu innych dyscyplin czy artystach przyszedł wreszcie czas na młodych adeptów futbolu. W […]
Ostatnie wpisy