Kiedy warto zapisać swoją pociechę na gimnastykę korekcyjną?
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy warto zapisać swoją pociechę na gimnastykę korekcyjną?

Większość rodziców nie zwraca uwagi, czy ich dzieci mają problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy – to poważny błąd. Warto reagować czym prędzej.

Diagnostyka lekarska

W pierwszej kolejności należy zgłosić się do specjalisty. Jeżeli lekarz po przebadaniu malca dostrzeże u niego na przykład skoliozę (boczne skrzywienia kręgosłupa), pogłębioną lordozę (plecy bardzo płaskie lub bardzo wklęsłe), pogłębioną kifozę (plecy nazbyt zaokrąglone), to powinniśmy dostać skierowanie na gimnastykę korekcyjną. Na czym polega?

Gimnastyka korekcyjna

Polega ona na licznych ćwiczeniach, które najmłodsi wykonują w celu poprawienia postawy ciała. Rutynowa gimnastyka może albo profilaktycznie zabezpieczyć malca przed ewentualną chorobą, albo wyleczyć schorzenie, zanim się rozwinie i utrwali na resztę życia.

Ćwiczenia te mają przede wszystkim wzmocnić oraz uelastycznić poszczególne części mięśni, a w efekcie poprawić ich wytrzymałość i wydajność, co sprzyja utrzymywaniu prawidłowych nawyków w postawie. Ponadto duży nacisk na gimnastyce korekcyjnej jest kładziony na ćwiczenia oddechowe. 

Objawy, które mogą świadczyć, że gimnastyka korekcyjna jest wskazana

Jeżeli Twoje pociechy poruszają się w sposób koślawy, przyjrzyj się, czy nie występuje u nich nieprawidłowe ustawienie kolan bądź stóp. Podobna sytuacja jest u osób z płaskostopiem. Wśród najczęściej wymienianych sygnałów alarmowych może być także nadmiernie garbienie się, okrągłe plecy czy choroba Scheuermanna. Objawy te bywają niestety często lekceważone, tak samo jak tzw. kurza klatka piersiowa. Z takimi problemami nie poradzą sobie rodzice i wymagana jest tutaj wizyta u fizjoterapeuty. 

Ile trwa gimnastyka korekcyjna? 

Im szybciej wykryta wada, tym większa szansa, że uszkodzenie uda się naprawić relatywnie prędko. Jednak w przypadku utrwalonych, pogłębionych, cięższych przypadków proces korekcyjny może trwać nawet do 15. roku życia, a więc do czasu, kiedy ciało dziecka rozwija się najprężniej.

Zajęcia trwają średnio około 45 minut, odbywają się do kilku razy w tygodniu, nie zawsze jednak wymagana jest wizyta na specjalnych zajęciach. Bardzo często po zapoznaniu się z odpowiednim planem treningowym gimnastykę można realizować w domu, oczywiście z rutynową kontrolą u fizjoterapeuty.

Zdj. główne: Spikeball/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik, jak wybrać optymalny zestaw do gier bez nadszarpnięcia budżetu
Poradnik, jak wybrać optymalny zestaw do gier bez nadszarpnięcia budżetu
Czy artykuł "Jak wybrać optymalny zestaw do gier na budżet" pomoże Ci znaleźć idealne urządzenia do gier, które nie zrujnują Twojego konta bankowego. Dowiedz się, jak dobrze zainwestować swoje pieniądze.
Jakie hobby na świeżym powietrzu sprzyja budowaniu więzi?
Jakie hobby na świeżym powietrzu sprzyja budowaniu więzi?
Odkryj, jak aktywność na świeżym powietrzu może pomóc w budowaniu mocnych relacji. Dowiedz się więcej o różnych typach hobby, które łączą ludzi i sprzyjają zacieśnianiu więzi.
Na czym polega detoks sokowy?
Na czym polega detoks sokowy?
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety sokowej? Przeczytaj koniecznie!
Ostatnie wpisy