Jak zmotywować dziecko do zdrowego odżywiania?
Odżywianie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zmotywować dziecko do zdrowego odżywiania?

Naukę prawidłowego odżywiania i utrzymywania zdrowych nawyków żywieniowych dziecko wynosi z domu. Warto więc zwrócić uwagę na skład codziennych posiłków i uświadomić malucha, jakie produkty dobrze wpływają na jego organizm.

Wspólne zakupy

Pierwszym krokiem do nauki zdrowego żywienia jest wspólna wizyta w sklepie. Wspólne zakupy mogą przybrać formę zabawy edukacyjnej, która rozwinie zainteresowanie dziecka oraz pokaże mu, że jego indywidualne preferencje żywieniowe są respektowane. Wybór konkretnych produktów może odbywać się w postaci zgadywanek, wyliczanek lub kreatywnych wyzwań. Analiza wspólnie wybranej zawartości koszyka pomoże wyjaśnić dziecku, które produkty są zdrowe dla jego organizmu i dlaczego to właśnie one trafiają na jego talerz. Dziecko ma okazję dowiedzieć się, z jakiego powodu w jego menu znajdują się płatki owsiane i świeże owoce, a nie słodzone, sztuczne płatki czekoladowe, albo dlaczego lepiej zjeść jogurt naturalny, niż ten słodzony niezdrowymi składnikami. Zaangażowanie malucha do pomocy w zakupach i wspólnego podejmowania decyzji o najbliższych posiłkach wykształci w nim zdrowe nawyki, samodzielność oraz zainteresowanie tematem żywności.

Wspólne gotowanie

Rodzinne przygotowywanie posiłków to nie tylko dobra okazja do zabawy i spędzenia czasu z dzieckiem, ale także idealny moment na pokazanie procesu powstawania każdego z dań. Pomagając rodzicom w kuchni, dziecko dowiaduje się jakich zdrowych produktów używa się do przyrządzenia jego ulubionych potraw. Mitem jest, że dzieci w kuchni to większy kłopot niż pożytek. Wspólne gotowanie rozwija umiejętności manualne dziecka, buduje jego pozycję w rodzinie i uczy nawyków zdrowego odżywiania. Podczas przyrządzania posiłków dzieci mogą samodzielnie decydować o jego wyglądzie, co pozytywnie wpływa także na ich umiejętność kreatywnego myślenia. Kulinarny świat jest bogaty w smaki, kolory i kształty, dlatego może być tak interesujący dla młodego człowieka. Samodzielnie przygotowany posiłek smakuje lepiej, gdyż dziecko dostrzega realne efekty swojej pracy.

Regularne rozmowy

Rozmowy na temat jedzenia, to świetny sposób na edukację i dyskusję z dzieckiem. Nie można zakładać, że maluch sam z siebie zrozumie, dlaczego zdrowy tryb odżywiania jest dla niego korzystny i będzie dla niego najlepszy. Budowanie świadomego podejścia do kwestii żywienia, indywidualne preferencje i realny wpływ na przygotowywane posiłki pozytywnie wpłyną na zachowanie dziecka. Istotnym aspektem jest także pytanie dziecka o jego ulubione dania czy smak konkretnych potraw. Konwersacja dotycząca tak istotnego elementu życia codziennego całej rodziny pozwoli na wykształcenie w dziecku chęci próbowania nowych smaków i zainteresowania go produktami, które pojawiają się na jego talerzu. Rodzinna rozmowa dotycząca jedzenia powinna być tak samo naturalna jak tłumaczenie zasad zachowania w miejscach publicznych, potrzeby edukacji, czy zachęcania do rozwijania hobby.

Różnorodność smaków

Przygotowując jadłospis dla całej rodziny, warto czerpać inspiracje z kuchni z całego świata. Świetnie sprawdzają się także produkty sezonowe. Niektóre produkty, na przykład warzywa, można przygotować na wiele sposobów. Warto pokazać dziecku, że różnorodność w kuchni to nie tylko różne dania, rzadko spotykane produkty, czy nowe potrawy, ale także te same, ulubione smaki w różnych odsłonach. Dzięki temu dziecko zobaczy, że gotowanie nie jest nudne, a wręcz przeciwnie, sprawia wiele radości i pozwala odkrywać nowe sposoby przyrządzania dobrze znanych potraw. Regularne poszerzanie menu z pewnością wzbudzi ciekawość dziecka i sprawi, że codzienny proces gotowania dla całej rodziny stanie się przygodą, a nie żmudnym obowiązkiem.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sporty zręcznościowe idealne na rodzinne spotkania
Sporty zręcznościowe idealne na rodzinne spotkania
Lubisz aktywnie spędzać czas ze swoją rodziną? Koniecznie poznaj sporty zręcznościowe, w których ma szansę sprawdzić się każdy!
Upadki nieodłączną częścią sportu – o najczęstszych przyczynach kontuzji u aktywnych dzieci
Upadki nieodłączną częścią sportu – o najczęstszych przyczynach kontuzji u aktywnych dzieci
Te kontuzje mogą dopaść Twoje dziecko, sprawdź, jak powinieneś wtedy zareagować!
TOP5 najciekawszych dyscyplin sportu dla dzieci w wieku przedszkolnym
TOP5 najciekawszych dyscyplin sportu dla dzieci w wieku przedszkolnym
O sprawność malucha warto dbać od najmłodszych lat. Wzorce wypracowane w dzieciństwie zaprocentują w wieku dorosłym. Jakie dyscypliny sportowe będą odpowiednie dla przedszkolaka?
Ostatnie wpisy