Jak często powinien trenować młody sportowiec?
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak często powinien trenować młody sportowiec?

Aktywność fizyczna wskazana jest i dla dzieci, i dla dorosłych. Częstotliwość treningów powinniśmy jednak dostosowywać właśnie do naszego wieku i innych indywidualnych kwestii. Wielu rodziców zastanawia się więc, jak często powinien trenować młody sportowiec? Podpowiadamy!

zdjęcie

Dziecko i sport, czy warto?

Na to pytanie z całą pewnością należy odpowiedzieć tak! Aktywność fizyczna dla najmłodszych to naprawdę bardzo ważna sfera wspierająca prawidłowy rozwój i funkcjonowanie na co dzień oraz w przyszłości. 

By treningi i jakakolwiek aktywność miała jednak pozytywny wpływ na zdrowie dziecka czy też nastolatka, należy sensownie zorganizować czas, w którym uprawia on sport. Młody organizm nie powinien się przemęczać. Jak każdy musi mieć czas na regenerację. Regularność treningowa jest jednak równie istotna jak jakość wykonywanego treningu. 

Dobra dieta podstawą każdej aktywności

Treningi angażują nasze mięśnie, mózg i wpływają na cały organizm. Żeby przynosiły określone rezultaty, szczególnie w przypadku dziecięcych aktywności, organizm musi być wspierany zdrową, zbilansowaną dietą. Tylko wtedy, gdy jest on w pełni odżywiony podczas intensywnej aktywności fizycznej może efektywnie działać. 

Z reguły, kiedy sport uprawiany jest profesjonalnie zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych, rodzinna dieta jest świadomie wzbogacana o konkretne składniki odżywcze, które wspierają pracę całego organizmu. Składnikami, o których należy pamiętać są przede wszystkim białka i witaminy. Dużą rolę odgrywają też węglowodany, które sprawiają, że zwiększa się nasz poziom energii. 

Dominika Roseclay/pixabay.com

Częstotliwość treningu

Kiedy decydujemy się na rozpoczęcie treningów przez nasze dziecko, należy pamiętać, że będzie to dodanie kolejnego zajęcia w jego harmonogramie tygodniowym i dziennym. Warto więc mieć na względzie, z jakimi zamiarami dziecko rozpoczyna treningi – czy ma być to wyłącznie aktywność fizyczna, wspierająca jego zdrowy i prawidłowy rozwój, czy treningi będą realizowane z myślą o późniejszym profesjonalnym zaangażowaniu. Od tej decyzji będzie zależało ustalenie określonego planu treningowego. 

Sport to zdrowie. To hobby i pasja. Zajmuje on jednak czas, który w przypadku rozwijającego się dziecka z całą pewnością powinien być rozsądnie zagospodarowany między jego aktywnościami szkolnymi, a odpoczynkiem i odpowiednią ilością snu. 

Planując treningi, właśnie tego typu kwestie należy uwzględnić, czyli minimum osiem godzin snu, czas wolny przeznaczony wyłącznie dla dziecka, szkoła i czas na naukę oraz pozostałe aktywności, takie jak spędzanie chwil z przyjaciółmi oraz rodziną. 

W trakcie planowania aktywności dziecka należy uwzględnić, że jego regeneracja trwa nieco dłużej, niż w przypadku dorosłego człowieka. Nie możemy przeciążać dziecka intensywnym planem dnia, gdyż w którymś momencie zniechęci się ono do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, przyniesie więc to odwrotny, niż planowaliśmy skutek. 

Najlepiej byłoby, gdyby młody sportowiec prowadził dość regularny tryb życia, w którym sam będzie czuł potrzebę snu, aktywności, nauki czy odpoczynku. Jest to możliwe, jednak wymaga początkowo dużego zaangażowania rodziców w planowaniu życia dziecka. 

Warto jednak poświęcić kilka pierwszych tygodni na sensowne zorganizowanie pracy, przyzwyczajenie do nowych obowiązków dziecka, by później samo było w stanie komunikować dorosłym swoje potrzeby.

Zdj. główne: bottomlayercz0/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
„Niedaleko pada jabłko od jabłoni” – sportowcy, którzy poszli w ślady swoich ojców
„Niedaleko pada jabłko od jabłoni” – sportowcy, którzy poszli w ślady swoich ojców
Więź tworząca się pomiędzy ojcem a synem należy do wyjątkowych, toteż nie dziwi fakt, iż dziecko często przesiąka pasjami swojego […]
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – to warto wiedzieć
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – to warto wiedzieć
Jak zabezpieczyć się przed taką ewentualnością?
Czym kierować się podczas zakupu rolek?
Czym kierować się podczas zakupu rolek?
Przy zakupie rolek musisz zwrócić uwagę na kwestie przedstawione w tym artykule! Dowiedz się wszystkiego przed wizytą w sklepie.
Ostatnie wpisy