Polisa na życie już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Wybierana jest przez sporą część społeczeństwa, by zapewnić sobie wsparcie finansowe, w zależności od wybranego jej rodzaju. W przypadku najgorszego wariantu – śmierci, zgromadzone środki przekazywane są osobie upoważnionej, najczęściej z bliskiej rodziny.
Polisy grupowe, tzw. grupówki są najtańszymi ofertami dostępnymi na rynku, przez co decyduje się na nie wielu ludzi. Oferują one spory zakres ochrony, ale za atrakcyjną ceną kryją się zarówno plusy, jak i minusy rozwiązania.
Do plusów należy zaliczyć niską składkę miesięczną z szerokim zakresem ochrony, który zapewnia także pomoc finansową w innych przypadkach niż śmierć ubezpieczonego, jak pobyt w szpitalu, ciężka choroba czy narodziny dziecka. Jednak przekłada się to na niską sumę ubezpieczenia, a także brak możliwości ingerencji w układ ubezpieczenia i krótką czasowość ochrony. „Grupówki” oferowane są przez pracodawców, operatorów sieci komórkowych i banki, co oznacza, że nie można ich kupić indywidualnie.
Dla większości osób pozostaje polisa indywidualna, gdzie zainteresowany swobodnie może zadecydować o wielu sprawach, jak wysokość sumy ubezpieczenia, którą dobiera się adekwatnie do własnych dochodów i wszelkich możliwości. Trzeba jednak pamiętać, że im wyższa kwota, tym większa składka miesięczna. To rozwiązanie również nie pozostaje bez minusów – nie ma zapewnionego wpływu klienta na jej ostateczny kształt.
Całościowy koszt ubezpieczenia na życie definiowany jest przez kilka czynników, dlatego w dostępnych ofertach widoczne są znaczne różnice cenowe za ten sam produkt, na co zwraca uwagę wiele źródeł. Czasem dochodzą one nawet do kilkudziesięciu procent, więc przed konkretnym wyborem powinniśmy zapoznać się z wszystkimi informacjami, a także dokonać dobrej selekcji polis.
Zakres ochrony jest jednym z takich czynników, a mając do wyboru kilka jego wariantów, można wybrać ten najkorzystniejszy. Zainteresowani minimalnym zakresem ochrony bez problemu znajdą opcję dla siebie, identycznie jak osoby, którym zależy na znacznie zaawansowanym pakiecie. Kluczowa jest także suma ubezpieczenia, która im jest wyższa, tym bardziej zwiększa kwotę składki miesięcznej. Wiele zależy od rodzaju ubezpieczenia na życie, gdzie najtańszym modelem są „grupówki”, które można dostać, będąc jedynie pracownikiem. Ceny polis można sprawdzić pod linkiem https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/ile-kosztuje-polisa-na-zycie/76.html.
Nie można zapominać, że cenę polisy definiuje również nasz stan zdrowia i wiek, więc przed przystąpieniem do jej zakupu, trzeba wypełnić szczegółową ankietę medyczną, która jest analizowana przez towarzystwo. Występuje znaczna różnica między podejściem do młodej osoby, a tej po 50. roku życia, w kwestii zapisów w ubezpieczeniu, ponieważ ryzyko ubezpieczeniowe rośnie z wiekiem.
Bardzo ważny jest też czas trwania umowy, ciągłe opłacanie składek miesięcznych i wykonywana przez nas praca. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu nasz zawód jest ryzykowny, więc nauczyciel nie może liczyć na taką polisę, jak pracownik budowy.
Aby dokonać korzystnego wyboru polisy na życie, który w pełni nas usatysfakcjonuje, trzeba brać pod uwagę własne oczekiwania, dokładnie analizując, czego ubezpieczenie ma dotyczyć. Dostępne są pakiety podstawowe i rozszerzone, więc wybór jest ogromny. Jeśli interesujący nas produkt oferuje kilka towarzystw, trzeba w pełni przejrzeć ich opisy, sprawdzić różnicę, bo nie zawsze cena idzie w parze z usługami. Dobrym rozwiązaniem będzie przejrzenie rankingu ubezpieczeń na życie na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/.
Zdjęcie główne: Scott Graham/unsplash.com