Artykuł sponsorowany
Masz uczulenie na gluten czy może po prostu go nie jesz? A może organizujesz przyjęcie i chcesz, aby podane słodkości były bezglutenowe? W tym artykule dowiesz się, czy to w ogóle możliwe. Przekonaj się!
Gluten to białko roślinne występujące głównie w ziarnach niektórych zbóż, takich jak pszenica, żyto, jęczmień. Gluten składa się z dwóch głównych białek: gliadyny i gluteniny. Te białka tworzą siatkowatą strukturę, która sprawia, że ciasto ma elastyczność, rozciągliwość i zdolność zatrzymywania gazów – dwutlenku węgla wydzielanego przez drożdże podczas procesu fermentacji. Dzięki temu wypieki stają się puszyste i lekkie.
A gdzie na przykład znajdziesz gluten? W pieczywie (chlebie, bułkach, bagietkach, rogalikach), słodkościach (ciastach, ciastkach, krakersach, biszkoptach, tartach, pączkach, herbatnikach), zbożowych produktach śniadaniowych (płatkach, musli, granoli), kaszach (jęczmiennej, kuskus, pęczak, bulgur) oraz w makaronach (spaghetti, penne, lasagne) i w pierogach. Możesz też nie zdawać sobie sprawy z tego, że występuje on również w sosach, kostkach rosołowych, gotowych mieszankach przypraw czy lekach.
Czas odpowiedzieć na tytułowe pytanie. I… tak, słodycze mogą być bezglutenowe. Coraz więcej producentów oferuje szeroki wybór tego typu produktów, aby sprostać potrzebom osób z nietolerancją glutenu, celiakią lub tym, którzy z innych przyczyn wybierają dietę bezglutenową. Sprawdź: https://bezgluten.pl/sklep/94-wyroby-cukiernicze.
Zatem jeśli chcesz kupić słodycze bezglutenowe, to do wyboru masz między innymi: batony, ciasteczka, ciasta, markizy, herbatniki, biszkopty z galaretką, wafelki z nadzieniem, babeczki. Poza tym większość czystych czekolad (gorzka, mleczna i biała) jest naturalnie wolna od glutenu. Uważaj jedynie na te z dodatkami – przed zakupem zapoznaj się z etykietą. Podobnie jest z lodami. Wiele z nich jest bezglutenowych, ale dodatki mogą go zawierać. Do bezglutenowych słodkości zaliczamy ponadto cukierki, żelki, pianki oraz galaretki.
Jak widać, wybór nie jest wcale taki mały, jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzać etykiety produktów, aby upewnić się, że są one oznaczone jako bezglutenowe. W przypadku osób z celiakią czy alergią na gluten istotne jest także sprawdzenie, czy nie był on wytwarzany w zakładzie, w którym przetwarza się również gluten, ponieważ może to powodować ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego. Warto też dodać, że takie produkty są równie pyszne jak ich glutenowe odpowiedniki. Z pewnością znajdziesz te, które spełnią Twoje kulinarne oczekiwania. Smacznego!
Fot.: Brigitte Tohm/unsplash.com