Wybierasz się na nadmorski wypoczynek? Uważaj! Wymarzony pobyt na piaszczystej plaży mogą popsuć Ci sinice! Sprawdź, jakie dolegliwości powodują i dlaczego są tak niebezpieczne!
Gdy pojawiają się sinice, woda przy brzegu zaczyna zmieniać kolor. Bakterie te mogą występować zarówno w jeziorach, jak i w wodach morskich. Niestety im cieplejszy jest klimat, tym wyższe jest ryzyko pojawienia się sinic. Nad polskim morzem uprzykrzają życie turystom najczęściej późną wiosną oraz latem.
Gdy zobaczysz informację na temat obecności sinic w wodzie, to dla własnego bezpieczeństwa pozostań na brzegu. Na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać niczym niegroźne rośliny unoszące się na morskich falach, jednak w rzeczywistości są groźnymi bakteriami. Bezpośredni kontakt z nimi może doprowadzić do różnorodnych komplikacji zdrowotnych.
Nie da się ukryć, że już sam widok kąpieliska pokrytego wykwitem sinic nie należy do najprzyjemniejszych. Jednak to nie tylko względy estetyczne sprawiają, że bakterie te są niechcianym gościem. Zdecydowanie większym problemem są wydobywające się z nich toksyny, które zagrażają ludzkiemu zdrowiu.
Komplikacje natury zdrowotnej mogą się pojawić, gdy wykąpiesz się w skażonej wodzie lub przypadkiem się jej napijesz. Ale już samo przebywanie na plaży w otoczeniu sinic może okazać się groźne. Co ciekawe, niebezpieczne związki znajdują się również w powietrzu, a więc samo oddychanie może okazać się szkodliwe.
Lista dolegliwości wywoływanych przez sinice jest bardzo długa. Można w tym miejscu wyróżnić zarówno wymioty, nudności czy ból brzucha, jak i wysypkę, drżenie mięśni, duszności, zaburzenia równowagi. Jeśli po kąpieli w skażonej wodzie zaobserwujesz wymienione objawy u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich, to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
A co w sytuacji, gdy przez przypadek wszedłeś do zakażonej wody? Spokojnie, nie panikuj. Wyjdź z niej jak najszybciej i weź prysznic. Wypierz też dokładnie strój kąpielowy. Na drugi raz upewnij się, czy na kąpielisku, z którego chcesz skorzystać, przypadkiem nie wisi czerwona flaga.
Po pierwsze staraj się unikać tych miejsc, w których sinice występują najczęściej. Oczywiście nigdy nie masz stuprocentowej pewności, że akurat nie pojawią się w wybranej miejscowości wypoczynkowej podczas Twojego pobytu. Jednak np. w okolicy Trójmiasta sinice występują częściej niż na wybrzeżu zachodnim.
Dobra informacja jest taka, że obecnie (przełom lipca i sierpnia) wszystkie polskie kąpieliska, które znajdują się nad Bałtykiem, są bezpieczne. Zanim jednak wybierzesz się na letni wypoczynek, skontaktuj się z lokalnym sanepidem. Dowiesz się u źródła, jak wygląda sytuacja na miejscowych kąpieliskach.
Po drugie zaplanuj alternatywę dla wylegiwania się na plaży. Jeśli z jakichś przyczyn kąpiele morskie i słoneczne nie będą możliwe, będziesz mieć gotowy przepis na aktywne wakacje w gronie najbliższych. Możliwości jest wiele. Nad polskim morzem znajduje się doskonale rozwinięta sieć dróg i tras rowerowych. Nie brakuje też wypożyczalni sprzętu rowerowego – nie musisz zabierać na wakacje własnego jednośladu, bez trudu wypożyczysz go na miejscu.
Przeczytaj też: https://familysports.pl/jak-uchronic-aktywne-dziecko-przed-udarem-slonecznym/
Zdjęcie główne: Greg Or/unsplash.com