Na rynku pojawia się coraz więcej napojów smakowych gwarantujących odpowiednie nawodnienie, uzupełnienie witamin, pobudzenie organizmu. Ile jednak w tym prawdy? I czy najmłodsi mogą z takich napoi korzystać? Sprawdzamy!
Zacznijmy od sprawy fundamentalnej: najlepszym sposobem nawadniania zawsze jest czysta woda – bez względu czy mówimy tu o dzieciach, czy dorosłych sportowcach. Napoje sportowe, obfitujące w witaminy, zawierające wysoki współczynnik kofeiny, mogą faktycznie wspomóc pracę organizmu podczas wysiłku fizycznego, jednakże podstawą w każdym przypadku musi być najzwyklejsza woda.
Napoje różnią się składem, będzie w nich np. występować większe stężenie składników mineralnych albo węglowodanów itd. Woda nie zawiera ich niemal wcale lub w bardzo niewielkiej ilości. Są to natomiast wartości odżywcze, których potrzebuje organizm, aby móc prawidłowo funkcjonować podczas długiego treningu.
Istotne jest tutaj jednak zwrócenie uwagi na czas ćwiczeń. Na trening nieprzekraczający godziny można zabrać zwykłą butelkę wody. Powód jest bardzo prosty, w trakcie aktywności fizycznej nasz organizm szybko się odwadnia, toteż należy uzupełniać płyny.
Poza tym regularne nawadnianie się czystą wodą niesie ze sobą liczne korzyści:
Przy ćwiczeniach trwających dłużej niż godzina napoje izotoniczne są wręcz wskazane. Po pierwsze organizm potrzebuje uzupełnienia witamin, po drugie węglowodanów. W przypadku dzieci można również rozważyć opcję zamienników, takich jak soki, z takim jednakże uwzględnieniem, że – jak wskazują dietetycy – soki należy rozpatrywać w kategorii posiłku, nie zaś napoju jak woda czy herbata.
Określane popularnie jako napoje dla sportowców – mogą je spożywać dorośli oraz młodsi. Zalecane jest przy aktywnościach takich jak: długodystansowe bieganie, kolarstwo, football, siatkówka itp. W ich przypadku uzupełnianie węglowodanów prowadzi bezpośrednio do zwiększenia poziomu cukru w organizmie, a to pozwala utrzymać energię na wysokim poziomie podczas ćwiczeń lub rozgrywek. W tym przypadku dostarczane są również takie składniki jak elektrolity, sód oraz potas, naturalnie wypacane przez ciało podczas aktywności. W przypadku dzieci wciąż jednak bardziej wskazana będzie woda ze względu na młody wiek i nie aż tak intensywne ćwiczenia, jak u dorosłych sportowców.
Powszechnie nie widzi się różnicy między wodami o zwiększonym stężeniu witamin a np. węglowodanów. Różnica jest jednak m.in. w minerałach, ponieważ napoje witaminowe mogą zawierać tzw. „multiwitaminy”, kofeinę, a także sztuczne słodziki. Tych napojów powinny unikać dzieci, ponieważ zazwyczaj najmłodsi przyjmują te składniki odżywcze podczas posiłków. Nadmiar witamin oraz minerałów w organizmie dziecka może powodować uszczerbek zdrowotny.
Zdj. główne: AxxLC/pixabay.com