Rodzinny nocleg pod chmurką. Jaki namiot sprawdzi się najlepiej?
Sprzęt i akcesoria
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzinny nocleg pod chmurką. Jaki namiot sprawdzi się najlepiej?

Wyboru odpowiedniego namiotu nie ułatwia fakt, że na rynku jest obecnie mnóstwo ofert tego typu produktów. Jeśli jednak wypady mają mieć charakter rodzinny, to z pewnością krąg poszukiwań mocno się zawęża. W przypadku takich wypraw najlepszą opcją będą duże i wygodne namioty.

Czym charakteryzuje się rodzinny wyjazd pod namiot?

Rodzinny wyjazd pod namiot różni się w dużym stopniu od włóczenia się po miejscach, które położone są z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Podczas takiej wyprawy cały dobytek nosi się na własnych barkach, natomiast w przypadku rodzinnego wyjazdu najczęściej do celu dociera się, dojeżdżając samochodem. Na polu rozkładane są małe bazy, z których nie mamy zamiaru ruszać się przez co najmniej kilka najbliższych dni. To oczywiście daje większe pole manewru, gdyż kupując namiot typowo turystyczny, znika większość ograniczeń turystycznych. Nie trzeba się przejmować wagą namiotu rodzinnego i nie irytuje on stopniem skomplikowania podczas rozkładania.

Jaki namiot dla rodziny jest najlepszy?

Zanim jednak zapadnie decyzja o zakupie namiotu, należy dowiedzieć się, czym charakteryzują się modele typowe dla rodzinnych wypraw. Nazwa namiot rodzinny funkcjonuje w handlu już od wielu lat, jednak ciężko znaleźć gdziekolwiek jego definicję. Ponadto nie do końca określona została dolna granica dla tej kategorii.

Niektóre osoby podpinają pod nią znacznie większe namioty turystyczne, które wyposażone są w komfortowe i duże wejścia, obszerne przedsionki, a także wyżej zawieszone sufity. Takie modele są niezwykle uniwersalne, ponieważ ze względu na stosunkowo niewielką wagę nie muszą być traktowane wyłącznie jako schronienie stacjonarne. Chociaż w przypadku pieszych wypraw lepiej sprawdzają się nieco lżejsze namioty, to wspomniane modele turystyczne również zmieszczą się do plecaka.

Namioty rodzinne zazwyczaj występują w wersjach 5 plus, co oznacza, że można je dowolnie wykorzystywać. Mogą być one wyposażone w sypialnie oraz przedsionek, który może jednocześnie stać się kuchnią polową lub pokojem zabaw dla dzieci.

Jak powinien być zbudowany namiot rodzinny?

Namioty rodzinne mają najczęściej konstrukcję tunelową, a to znaczy, że ich stelaż tworzą wytrzymałe pałąki, które wygięte są w półkola. Materiał, który się na nich utrzymuje, tworzy wrażenie tunelu. Popularność takiego rozwiązania nie jest przypadkowe. Eliminując skosy, namioty rodzinne zapewniają znacznie większą objętość i wyższy komfort. Dodatkowym atutem jest prostota w rozkładaniu. Szukając idealnego namiotu dla rodziny, można także znaleźć modele w klasycznym kształcie igloo, nawiązujące do tipi, czy też namioty harcersko-wojskowe. Wielu producentów oferuje namioty hybrydowe, które także cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników.

Stelaże w namiotach rodzinnych również tworzone są z pałąków, jednak do ich produkcji w głównej mierze wykorzystuje się włókna szklane lub aluminium. Materiały te cechują się elastycznością i atrakcyjną ceną. Ciekawą alternatywą są stelaże pompowane, a postawienie takiego namiotu polega jedynie na napompowaniu odpowiednich komór. Wybierając namiot rodzinny, należy zwrócić uwagę na przestrzeń, jaką on udostępnia. Nie powinien służyć tylko jako awaryjna sypialnia. Dobry namiot rodzinny zapewnia przestrzeń, w której można swobodnie się przemieszczać, przebierać, a także schronić w razie potrzeby.

Wodoodporność to kolejna kwestia, jaka powinna być uwzględniona w budowie namiotu. Obcowanie z naturą sprawia, że użytkownicy są bardziej narażeni na kaprysy pogody. Absolutnym minimum jest parametr określany jako słup wody o wysokości 1500 milimetrów. To podstawowe kwestie związane z konstrukcją namiotu. Warto wybierać modele, które dodatkowo są wyposażone w odpowiednie przestrzenie wentylacyjne i okna.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czujniki zbliżeniowe indukcyjne w układach – jakie są ich największe zalety?
Czujniki zbliżeniowe indukcyjne w układach – jakie są ich największe zalety?
Czujniki zbliżeniowe indukcyjne są niezwykle użytecznymi urządzeniami wykorzystywanymi w różnych układach i aplikacjach.
Sport z maluchem – na jakie aktywności możesz zdecydować się z niemowlakiem?
Sport z maluchem – na jakie aktywności możesz zdecydować się z niemowlakiem?
Aktywność fizyczna jest istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka na każdym etapie jego życia.
Jesienna dieta rodzinna – co jeść, aby utrzymać wysoki poziom energii w chłodniejsze dni?
Jesienna dieta rodzinna – co jeść, aby utrzymać wysoki poziom energii w chłodniejsze dni?
Dowiedz się, jak prawidłowo skonstruować codzienny jadłospis, który będzie wspomagać pracę organizmu dzieci, dorosłych oraz seniorów. Tego nie może zabraknąć w jesiennej diecie całej rodziny!
Ostatnie wpisy