Ćwiczenia gimnastyczne wykonywane wraz z dzieckiem to znakomity sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego w domowym zaciszu. O czym warto pamiętać planując tego typu trening? Jakiego rodzaju ćwiczenia możemy wykonywać? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Aby ćwiczenia gimnastyczne były zarówno efektywne, jak i w pełni bezpieczne, należy się do nich odpowiednio przygotować. Pierwszy etap to przygotowanie przestrzeni do treningu, aby w jego trakcie nie zahaczać o znajdujące się w pomieszczeniu meble czy zabawki. Ćwiczenia gimnastyczne wykonywać można zarówno w pokoju dziecięcym, jak i w salonie. Osoby dysponujące ograniczoną przestrzenią, powinny przesunąć meble pod ścianę. Aby móc wykonać tego typu trening, w zupełności wystarczy fragment podłogi o wymiarach maty do ćwiczeń.
Bardzo ważną kwestią podczas tego typu aktywności jest wygodna, niekrępująca ruchów odzież. Do tego celu najlepiej nadawać się będzie zwykły T-shirt i legginsy lub spodnie dresowe. Trenować można zarówno boso, jak i w butach sportowych. Unikać należy ćwiczenia w skarpetkach. Mogą się one bowiem ślizgać po macie czy podłodze, zwiększając ryzyko bolesnego upadku.
Niewskazany jest także trening tuż po posiłku, bowiem może on skończyć się zgagą, refluksem lub wymiotami. Najlepiej odczekać około dwóch godzin, zanim zaczniemy ćwiczyć wraz z dzieckiem. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby krótką sekwencję ćwiczeń wykonać tuż po przebudzeniu, jeszcze przed śniadaniem.
Domowy trening z dzieckiem należy zacząć od ćwiczeń rozciągających wspierających mięśnie. Ich główną zaletą jest to, że nie potrzebujemy do ich wykonania żadnych dodatkowych sprzętów. Jak mogą wyglądać takie ćwiczenia? Oto kilka propozycji.
• Stojąc, wykonujemy wypad raz na jedną nogę, raz na drugą.
• Łapiemy ręce za plecami, wykonując tak zwaną agrafkę.
• Siadamy na podłodze i wykonujemy skłony do stóp, ze złączonymi, wyprostowanymi w kolanach nogami.
• Siadamy po turecku, wyciągamy prawą rękę do góry i kierujemy ją w lewą stronę. W ten sam sposób postępujemy z lewą ręką.
• Wykonujemy kilka obrotów głową w jedną i drugą stronę.
Jakie są najbardziej uniwersalne ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci, które z powodzeniem wykonywać mogą maluchy w każdym wieku?
• Podskoki raz na lewej, raz na prawej nodze – to doskonały sposób na poprawę równowagi i koordynacji.
• Pajacyki – wykonując to ćwiczenie, maluch jest w stanie rozgrzać jednocześnie bardzo dużą ilość mięśni.
• Przysiady – to popularne ćwiczenie znakomicie wzmacnia mięśnie dolnych partii ciała.
• Wyścigi wielbłądów – dziecko chodzi na czworakach z wyprostowanymi nogami oraz wypiętymi pośladkami, przestawiając lewą rękę i nogę, a następnie prawą rękę i nogę. Kto pierwszy przekroczy linię mety – wygrywa.
• Wyścigi raków – maluch opiera się na rękach i nogach brzuchem do góry. Następnie unosi biodra i porusza się w tej pozycji w kierunku mety.
• Gimnastyczny koncert – dziecko siedzi na podłodze, podpierając się z tyłu dłońmi i uginając nogi w kolanach. Następnie podnosi nogi w powietrze i na hasło: „bęben”, uderza piętami w podłogę, a na hasło „pianino” gra na niej palcami u stóp. Aby utrudnić nieco to ćwiczenie, maluch może wystukiwać rytm konkretnej piosenki wskazanej przez rodzica.
• Basen na dywanie – pociecha kładzie się na podłodze i udaje, że pływa żabką.
• Zabawa w lustro – dziecko wraz z rodzicem siadają naprzeciwko siebie. Najpierw maluch odwzorowuje ruchy mamy lub taty, po czym następuje zmiana. Ćwiczenie to można urozmaicić poprzez wykonywanie różnego rodzaju min. To znakomity sposób na rozwój mięśni twarzy.
• Piesek – rodzic staje w szerokim rozkroku, a dziecko biega na czworaka dookoła jego nóg, wykonując ósemki i szczekając oraz piszcząc niczym prawdziwy szczeniaczek.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik