Karate dla dzieci – szkoła charakteru od najmłodszych lat
Dla dzieci
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Karate dla dzieci – szkoła charakteru od najmłodszych lat

Twoje dziecko interesuje się sztukami walki? Zapisz je na karate! To wywodząca się z Japonii dyscyplina będąca metodą samoobrony bez użycia broni.

Wyróżnia się trzy podstawowe kierunki karate: tradycyjne, sportowe, z elementami samoobrony oraz jako sposób psychofizycznego doskonalenia. Dlaczego karate to dobre rozwiązanie dla maluchów? Jak wybrać dobrą szkołę? Jak wyglądają takie zajęcia? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Karate dla najmłodszych – garść praktycznych informacji

Karate to sztuka walki, którą z powodzeniem trenować mogą już 3-letnie dzieci. W przypadku najmłodszych treningi stanowią połączenie różnego rodzaju gier i zabaw ruchowych, które są przeplatane elementami karate.

Jak wygląda trening karate?

Dzieci nieco bardziej zaawansowane ćwiczą tam w kaskach chroniących twarz oraz napięstnikach. Początkowo treningi składają się wyłącznie z ćwiczeń ogólnorozwojowych, nauki ciosów i kopnięć oraz tak zwanego kata, czyli sekwencji ruchów wykonywanych bez przeciwnika. W skład zajęć wchodzą następujące elementy: ceremonia rozpoczęcia, rozgrzewka, trening właściwy, ćwiczenia rozciągające oraz ceremonia zakończenia.

Jaki jest koszt treningów karate dla dzieci?

W przypadku przedszkoli jest to średnio około 60 złotych miesięcznie. Zajęcia w klubach sportowych to natomiast wydatek rzędu 100–150 złotych za miesiąc. Każdy rodzic, którego dziecko planuje rozpocząć swoją przygodę z karate, zakupić powinien mu specjalny strój – karategi. Jego koszt to około 100 złotych. Każda ze szkół karate ma swój własny symbol. U trenera zaopatrzyć można się w emblemat naszywany na karategę.

Co do akcesoriów, takich jak ochraniacze czy rękawice, w zdecydowanej większości przypadków znajdują się one na wyposażeniu szkół karate. Warto kupić je dziecku dopiero wówczas, gdy wchodzić będzie ono w etap walk. Koszt ochraniaczy na golenie i stopy to około 40 złotych za komplet, na głowę – 100 złotych.

Jak znaleźć dobry klub karate dla dzieci?

Swoją pociechę najlepiej zapisać do klubu zarejestrowanego w Polskim Związku Karate Tradycyjnego. Placówka tego typu stanowi gwarancję współpracy z profesjonalnymi, doświadczonymi instruktorami z licencją. Dzieci z powodzeniem trenować mogą również inne sztuki walki, takie jak chociażby aikido, jiu-jitsu czy taekwondo.

Główne zalety karate dla dzieci

Dlaczego warto zapisać swoje dziecko na zajęcia karate? Podczas treningu rozwija ono szybkość, gibkość, siłę, zręczność oraz wytrzymałość. Dodatkowo karate uczy opanowania, skupienia, koncentracji, samodyscypliny, cierpliwości oraz samokontroli.

Trening japońskiej sztuki walki pomaga maluchowi w przyswajaniu wiedzy. Związane jest to ze stopniowo wyrabianą koncentracją podczas wykonywania wskazanych przez instruktora technik. W czasie zajęć mały karateka opanowuje kilkadziesiąt różnych ruchów, takich jak chociażby uderzenia, bloki, kopnięcia oraz przejścia w określonych pozycjach. Wszystko to wymaga nie lada skupienia.

Co więcej, za sprawą treningów karate dziecko staje się znacznie bardziej silniejsze psychiczne. Aktywność tego typu bardzo dobrze sprawdza się u nadpobudliwych maluchów, pomagając im się wyładować. Dziecko, które trenuje karate, uczy się również nie bać przeciwnika i chronić się przed zadawanymi mu ciosami.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o tym, że ta japońska sztuka walki skutecznie kształtuje dziecięcy charakter. Zdobywając pasy w karate, dziecko uczy się osiągania wyznaczonych sobie celów. Jako że trening odbywa się w grupie, kształtuje on w dziecku poczucie przynależności do grupy oraz szacunku do trenera. Oprócz tego daje poczucie indywidualności. Związane jest to z tym, że każdy z zawodników może tu pokazać pełnię swoich umiejętności.

Foto wyróżniające: Serhii Bobyk / Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwa + 18 =

Rekomendowane
Twój przewodnik po bezpiecznym i efektywnym sprzęcie do biegania
Twój przewodnik po bezpiecznym i efektywnym sprzęcie do biegania
Poznaj najnowsze porady i wskazówki, jak wybrać sprzęt do biegania, który zapewni Ci bezpieczne i efektywne treningi. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze odzieży i akcesoriów do biegania.
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością?
Jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością? Odkryj skuteczne strategie i rolę żłobka Montessori.
W okowach obostrzeń, czyli jak przygotować się na nietypowe ferie zimowe
W okowach obostrzeń, czyli jak przygotować się na nietypowe ferie zimowe
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe, a wraz z ich rozpoczęciem rodzice będą chcieli tradycyjnie zapewnić swoim pociechom atrakcję w postaci różnego rodzaju wyjazdów. Wobec obowiązujących obostrzeń okaże się to jednak nie lada wyzwaniem. Dlatego warto zapoznać się z dostępnymi opcjami, by dziecko mogło w jak najbardziej produktywny sposób spędzić dwa tygodnie wolnego czasu!
Tagi
Ostatnie wpisy