Każdy z nas lubi słodycze, a w szczególności dzieci. Naturalnie cukry występują w miodzie, owocach i produktach mlecznych. Często jednak zdarza nam się sięgać po produkty mocno przetworzone, które zawierają ogromne ilości cukru. Słodycze, ciasta, drożdżówki – to między innymi w nich znajdziemy substancję, która ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie naszych pociech i nas samych. Co zrobić, aby wyeliminować biały cukier z rodzinnego jadłospisu?
Możliwość uświadomienia sobie ile cukrów znajduje się w danym produkcie, a także tego, ile codziennie go spożywamy, powinna sprawić, że łatwiej będzie nam podjąć decyzję o jego pozbyciu się z rodzinnego jadłospisu. Największy problem z odstawieniem słodkości zapewne będą miały dzieci, dlatego tak ważna jest ich edukacja w aspekcie zdrowego żywienia już od najmłodszych lat.
Wystarczy tylko wspomnieć, że coraz poważniejszą chorobą, jaka dotyka szczególnie młodych ludzi, jest nieodpowiednia dieta. Szybkie jedzenie na wynos, słodkie napoje, słodkie przekąski, to wszystko sprawia, że coraz więcej dzieci boryka się z nadwagą i otyłością. Czytanie etykiet i sprawdzanie zawartości białej śmierci w produktach to podstawowy krok do uświadomienia sobie, jak bardzo zatruwamy swój organizm. Czasem jednak nieświadomie kupujemy artykuły, które zawierają cukier dodany w różnej postaci. Pamiętajmy więc także o tym, aby wiedzieć i zwracać uwagę na to, jakie zamienniki są równie szkodliwe.
Natychmiastowe zaprzestanie spożywania cukru nie prowadzi do niczego dobrego. Dlaczego? W pewnym sensie jest to uzależnienie, a więc mogą nastąpić różne reakcje organizmu w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Dzieci bardzo często buntują się i przez to zajadają się jeszcze większą ilością słodkości, sprawiając tym samym, że organizm magazynuje go i odkłada się w postaci tłuszczów. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest stopniowe ograniczanie cukru. Warto zacząć od zmniejszenia liczby łyżeczek w kawie czy herbacie, rezygnacji z gazowanych napojów słodzonych i zaprzestania kupowania słodkości w sklepie, aby nie kusiły. Jeżeli nie będzie ich w domu, nie będzie możliwości ich spożywania, a tym samym ograniczymy ich dawkę. Warto także przyjąć maksymę „małymi kroczkami do sukcesu”.
Czasami zdarzają się dni, że każdy z nas ma ochotę na coś słodkiego. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się świeże owoce, które naturalnie zawierają cukier w postaci fruktozy. Jeżeli jednak wciąż pojawia się ochota na słodycze czy ciasto, można, zamiast gotowych produktów, samemu spróbować coś upiec. W sieci dostępnych jest mnóstwo przepisów na zdrowe wypieki, które smakują nawet lepiej niż te ze sklepowej półki. Warto swoją przygodę z „pichceniem” zacząć od prostych przepisów na batoniki i kulki mocy. Jeśli nie czujemy się dobrze w kuchennych rewolucjach, możemy skorzystać z diety pudełkowej, która także zawiera w swoim jadłospisie fit słodkości.
Czasem bardzo ciężko jest wyeliminować cukier z własnej diety. W wielu wypiekach dodatek białego cukru to niezbędny składnik jednak można go zastąpić równie smacznymi zamiennikami. W tym celu możemy wykorzystać ksylitol, erytrol, suszone owoce, miód, czy też syrop z agawy lub klonowy. Musimy jednak mieć świadomość i pamiętać o tym, że zdrowe zamienniki to nadal produkty bogate w cukry proste, dlatego należy je spożywać z umiarem.
Prawidłowo skomponowana dieta z odpowiednim bilansem kalorycznym pozwala utrzymać ciało w odpowiedniej formie. Ponadto zapewnia podaż na wszystkie makroskładniki i substancje odżywcze, dzięki czemu nie odczuwamy wtedy ochoty na zjedzenie czegoś słodkiego. Należy tutaj dodać, że regularne przerwy między posiłkami pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi i uniknąć napadu głodu.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik