Badania profilaktyczne powinny być robione regularnie, przynajmniej raz w roku. Ich częstotliwość zależy jednak od wieku danej osoby oraz przebytych chorób. Badaniami profilaktycznymi określa się badania podstawowe (tak zwane ogólne). Co do nich należy? Kiedy i jak często udawać się do danego specjalisty?
Badania profilaktycznie są bezpłatne i ogólnodostępne. Powinny być przeprowadzane stosunkowo często, a przynajmniej raz w roku. Podstawowe badania moczu i krwi oraz poziomu cukru to badania diagnostyczne, które zaleca lekarz pierwszego kontaktu. Należy jednak mieć świadomość, że może ich odmówić, nawet w przypadku, gdy pacjent wyrazi taką chęć.
Badania ogólne są formą profilaktyki, czyli zapobiegania rozwojowi chorób oraz wczesnego wykrywania ryzyka zachorowania. Bardzo często są także wykonywane w celu oceny ogólnego stanu zdrowia. Profilaktyka związana jest z realizacją świadczeń lekarskich w zakresie podstawowej opieki medycznej. Dzięki niej można uzyskać wiele cennych informacji oraz w miarę szybko pozwala zareagować na występujące zmiany chorobowe w organizmie pacjenta.
Wymienić można kilka podstawowych rodzajów badań, których celem jest przedstawienie obrazu obecnego stanu zdrowia pacjenta. Wśród nich znajduje się:
• morfologia
• odczyn Bernackiego
• badanie moczu
• poziom cukru we krwi
• cholesterol
Należy pamiętać, aby przynajmniej raz w roku realizować cały pakiet tych badań, nawet jeśli lekarz nie widzi do tego podstaw. To, że jednego dnia pacjent czuje się świetnie, nie oznacza, że kolejnego coś nieprzewidzianego się nie wydarzy. Bardzo często wiele chorób pozostaje ukrytych i tylko dzięki profilaktyce można zareagować na czas.
Morfologia to podstawowe badanie krwi, które przeprowadzane miał każdy człowiek przynajmniej kilka razy w życiu. Polega na ocenie ilościowej oraz jakościowej poszczególnych składników krwi, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Na podstawie ich oceny można stwierdzić, czy nie rozwija się jakaś infekcja, czy też inne procesy chorobowe. Badanie profilaktyczne krwi obejmuje ocenę erytrocytów i leukocytów oraz krwinek płytkowych. Istotny w ocenie jest także hematokryt, a więc udział danych elementów w masie krwi i stężenie hemoglobiny.
OB jest wskaźnikiem opadania erytrocytów. Badanie polega na pomiarze opadania czerwonych krwinek w ciągu godziny, w niekrzepnącej krwi i służy ogólnej ocenie zdrowia. Podwyższone OB może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym w organizmie, nowotworowym lub reumatycznym. Nawet jeśli wskaźnik ten jest w normie, nie musi wykluczać istnienia choroby, dlatego też jest interpretowany wraz z pozostałymi wynikami badań profilaktycznych.
Badanie moczu jest najczęściej zalecanym badanie profilaktycznym. Polega na pobraniu próbki moczu od pacjenta i jej ocenie pod kątem cech fizycznych oraz biochemicznych. Ponadto umożliwia rozpoznanie wielu chorób w organizmie. Wskazaniem do przeprowadzenia tego rodzaju badań są problemy z nerkami, nadciśnienie oraz cukrzyca.
Glukoza jest podstawowym związkiem energetycznym, bez którego organizm nie może funkcjonować. Badanie stężenia cukru ma na celu sprawdzenie, czy nie brakuje go we krwi. Szczególnie narażone są na to osoby podatne na cukrzycę. Wysoki poziom glukozy może być spowodowany ciążą, niedoczynnością tarczycy, cukrzycą lub chorobą trzustki.
Profil lipidowy ma na celu zbadanie poziomu cholesterolu we krwi człowieka. Badanie obejmuje cholesterol całkowity, HDL i LDL oraz trójglicerydy. Dzięki lipidogramowi można także określić poziom frakcji złego i dobrego cholesterolu. Zbyt duża ilość LDL może zwiastować rozwój miażdżycy.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik