4 porady, jak właściwie przysposobić dziecko do zajęć sportowych
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

4 porady, jak właściwie przysposobić dziecko do zajęć sportowych

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w kontekście prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Dlatego tak ważne jest, by rodzice od najmłodszych lat zachęcali swoje pociechy do regularnego ruchu. Oto kilka wskazówek, dzięki którym sprawimy, że nasze dziecko będzie gotowe do udziału w zajęciach sportowych.

Rynek zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży może obecnie wprawić w osłupienie nawet najbardziej wymagających klientów. Do wyboru jest mnóstwo różnorakich dyscyplin, wobec czego podjęcie decyzji o zapisaniu dziecka na tylko jedną z nich często stanowi nie lada wyzwanie. Jeszcze trudniejsze może okazać się znalezienie sportu, który przypadnie naszej pociesze do gustu. Pamiętajmy – poza wybraniem zajęć odpowiadających zainteresowaniom młodego adepta sportu najważniejsze jest właściwe przysposobienie dziecka do zażywania aktywności w zorganizowanej grupie. W jaki sposób możemy skutecznie przygotować na to małego smyka?

1. Sport bez presji!

Wywieranie presji na dziecko, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z daną dyscypliną sportową, to jeden z najczęściej popełnianych przez rodziców błędów. Dorośli – zazwyczaj nieświadomie – chcą w ten sposób zrekompensować swoje niespełnione ambicje z młodych lat. Wygórowane oczekiwania wobec dziecka w większości przypadków przynoszą jednak skutek odwrotny od zamierzonego i w efekcie nasza pociecha błyskawicznie traci motywację do uczęszczania na zajęcia. Na samym początku aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim pyszną zabawą, ewentualne sukcesy przyjdą z czasem.

2. Rozmowa z dzieckiem

Częste rozmowy z dzieckiem to uniwersalna wskazówka sprawdzająca się w wielu różnych aspektach życia i nie inaczej jest w przypadku odpowiedniego przysposobienia malucha do zajęć sportowych. Przed posłaniem dziecka na trening warto opowiedzieć mu, jak będzie on przebiegał, czego może się po nim spodziewać, jakie nowe umiejętności nabędzie. Istotne jest również wykazanie zainteresowania i zadawanie wielu pytań – nic nie zmotywuje naszej pociechy w takim stopniu, jak możliwość podzielenia się doświadczeniami z rodzicem!

3. Rodzic jako opoka 

Mówi się, że słowa bez czynów na niewiele się zdają, ale jeśli umiejętnie połączymy te dwie rzeczy, to właśnie pozornie puste slogany mogą mieć największą moc. Za ich pomocą rodzic ma możliwość wspierania dziecka w trudnych momentach, które w pewnym punkcie jego drogi będą musiały nastąpić. Badania naukowe potwierdzają, że maluch czujący akceptację najbliższych mu osób lepiej radzi sobie w stresujących sytuacjach. Na pozór proste słowa w postaci entuzjastycznej motywacji lub serii pochwał naprawdę pomagają i niejednokrotnie się o tym przekonamy. Jeśli nasze dziecko przeżywa więc gorsze chwile – nie tylko związane ze sportem – bądźmy dla niego wsparciem.

4. Bezpieczeństwo to podstawa!

Aby dziecko mogło skupić się wyłącznie na zajęciach sportowych, rodzice powinni zadbać o pozostałe aspekty takie jak zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa, a także odpowiedniego odżywiania i nawadniania. Jeśli zauważymy, że nasza pociecha ma stan podgorączkowy, jest przeziębiona lub po prostu gorzej się czuje, nie ma sensu na siłę posyłać jej na kolejny wyczerpujący trening. Przed zajęciami dokładnie sprawdźmy również, czy dziecko nie ma w buzi ciała obcego, np. gumy do żucia czy cukierka. W domu warto natomiast zadbać o to, by maluch miał dostęp do zdrowej żywności i spożywał dużo wody – pozytywnie wpłynie to zarówno na jego samopoczucie, jak i wyniki osiągane na zajęciach.

Zdj. główne: Robert Collins/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odpowiednio dobrać zestaw suplementów diety dla maksymalizacji efektów treningowych na siłowni
Jak odpowiednio dobrać zestaw suplementów diety dla maksymalizacji efektów treningowych na siłowni
Odkryj strategie doboru suplementów diety, które pozwolą Ci maksymalizować efekty treningów na siłowni. Dowiedz się, jakie suplementy wspierać Twoje treningi i jak je bezpiecznie stosować.
Jakie spodnie outdoorowe będą najlepsze na różne pory roku?
Jakie spodnie outdoorowe będą najlepsze na różne pory roku?
W przypadku pieszych wędrówek spodnie będą bardzo ważnym elementem ubioru, który pozwoli na wygodne maszerowanie.
Czy ubrania sportowe powinno się prasować?
Czy ubrania sportowe powinno się prasować?
Ubrania sportowe i żelazko? Połączenie, do którego nie może dojść! Dowiedz się, dlaczego i jak inaczej zadbać o ubrania po intensywnym treningu!
Ostatnie wpisy