Artykuł sponsorowany
Lato w górach może być szczególnie uciążliwe z uwagi na to, że słońce potrafi mocniej przypiec. W związku z tym należy wiedzieć, jak prawidłowo się ubrać i co zabrać ze sobą w podróż, by była ona bezpieczna i komfortowa.
Zanim przejdziemy do podstawowych artykułów odzieżowych, zwróć uwagę na kilka rzeczy, które pozwolą Ci zachować chłód i wygodę:
Noszenie materiałów syntetycznych w upale może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale materiały takie jak nylon i poliester są lekkie, luźne i oddychające. Nylon i poliester są również wytrzymałe i szybko schną – niezbędne, gdy pocisz się pod górę.
Może to być wełna, ale ten naturalny regulator temperatury zapewni Ci chłód, gdy na zewnątrz jest gorąco. Warto dowiedzieć się więcej o zaletach wełny merynosów.
Odzież z technologią odprowadzania wilgoci pomaga odprowadzać wilgoć z dala od skóry, dzięki czemu możesz dłużej pozostać suchym.
Może ona nie być dokładnie tak oznaczona, ale technologia zwalczająca zapach jest przydatna z oczywistych powodów. Jest szczególnie przydatny w odzieży wykonanej z nylonu i poliestru, które świetnie nadają się do lekkiego sprzętu turystycznego, ale mają trudności z samodzielnym zarządzaniem nieprzyjemnym zapachem.
Większość ubrań chroni skórę przed słońcem, ale wiadomo, że promienie UV przenikają przez niektóre tkaniny. Upewnij się, że jesteś w pełni chroniony odzieżą, która zapewnia ochronę przeciwsłoneczną UPF 15, UPF 30 lub UPF 50+.
Ukryte siatkowe panele wentylacyjne poprawią przepływ powietrza w upalny dzień. Szukaj odzieży, która pozwoli Ci odpiąć panele wentylacyjne na koszulach lub spodenkach.
Oddychający top z długimi rękawami to dobry pomysł w dni z wysokim promieniowaniem UV, aby chronić skórę, a istnieje kilka różnych opcji, które pomogą Ci zachować spokój. Jako minimum zalecamy koszulkę, np. pitbull, która chroni ramiona przed słońcem i wszelkim potencjalnym otarciami lub otarciami ze strony plecaka. Jeśli chodzi o spodnie, to prosta para lekkich, szybkoschnących spodenek, zapewniających łatwą i wygodną wędrówkę powinna w stu procentach wystarczyć. Kiedy natomiast chcesz trochę pobiegać podczas wędrówki, wybierz szorty z wewnętrzną siateczką, aby zachować suchość i świeżość.
Długie spodnie mogą wydawać się ryzykownym wyborem w upalny dzień, ale oferują wiele ochrony. Jeśli łatwo się opalasz, długie spodnie ochronią Cię przed słońcem, a także przed upadkami na szlaku. Są również idealne na szlaki turystyczne, na których możesz ocierać się o gałęzie, chwasty, kolczaste rośliny i wszystko inne, co może rzucić na Ciebie szlak.
Mówiąc o skarpetkach, należy wspomnieć, że ciepło jest pożywką dla pęcherzy, więc wybierz materiał z regulacją temperatury, taki jak wełna merynosów. Nie zakładaj bawełnianych skarpet, ponieważ nie będą miały szansy wyschnąć. Bezszwowe są niezbędne, ale warto je rozważyć, jeśli wędrujesz przez kilka dni lub masz stopy podatne na pęcherze.
Chroń twarz i szyję kapeluszem z szerokim rondem. Niektóre czapki zapewniają ochronę UPF i/lub wentylację, aby zapewnić Ci chłód. Postaraj się nosić czapkę oraz upewnij się, że w regularnych odstępach czasu nakładasz krem przeciwsłoneczny na kark i uszy.
Nie musisz nosić skórzanych butów, ale Twoje obuwie turystyczne powinno zapewniać wsparcie, ochronę przed kamieniami i korzeniami oraz przyczepność na mokrych i suchych nawierzchniach, jaką zagwarantuje salewa raven.
Plecak turystyczny z odpowiednią uprzężą zapewni cyrkulację powietrza między Tobą a plecakiem, dzięki czemu pozostaniesz chłodny i wygodniejszy. Typowy plecak na dzień zaczyna się od 28 litrów i może sięgać aż do 75 litrów na dłuższe wędrówki. Świetną, ekologiczną alternatywą będą plecaki z recyklingu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Będziesz potrzebował pęcherza na wodę, który pomieści co najmniej 2 l wody. Zobacz nasze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa poniżej.
Wyeliminują odblaski i ochronią oczy przed promieniami UVA, UVB i UVC.
Powinien mieć ochronę nie mniejszą niż UPF 50.
Wypadki zdarzają się nawet najbardziej dbającym o bezpieczeństwo wędrowcom. Nie ryzykuj. Powinieneś mieć przynajmniej trochę plastrów, środków dezynfekcyjnych, bandażów oraz opasek.
Pocimy się w upalne dni, aby ochłodzić organizm. Ale długotrwałe pocenie się może oznaczać, że tracimy wiele ważnych elektrolitów w naszym organizmie, takich jak sód, potas i chlorki. Weź kilka doustnych roztworów nawadniających, aby włożyć je do butelki z wodą, gdy czujesz się trochę zmęczony i odwodniony.
Zdjęcie wyróżniające: Pixabay