Rodziny regularnie uprawiające sport powinny ze szczególną uwagą dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Przy wzmożonej aktywności fizycznej narażone na urazy są m.in. stawy. Jak uniknąć potencjalnych kontuzji?

Stawy to jeden z najważniejszych i zarazem najdelikatniejszych elementów ludzkiego ciała. Podatność na różnego rodzaju urazy mechaniczne i zmiany zwyrodnieniowe zawdzięczają przede wszystkim swojej wyjątkowej ruchomości. Dodatkowo podczas niemal wszystkich codziennych czynności poddajemy je stosunkowo wymagającym próbom.

Wśród przyczyn kontuzji stawów znajdziemy zarówno zbyt intensywne uprawianie sportu, jak i siedzący tryb życia, a także szereg innych czynników. Zapewnienie im odpowiedniej ochrony nie należy więc do najłatwiejszych zadań, ale jest jak najbardziej możliwe. Oto 5 uniwersalnych zasad, dzięki którym cała rodzina zapomni o problemach ze stawami!

1. Dieta kluczem do sukcesu

Każda osoba regularnie ćwicząca z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia zbilansowanej diety. W kontekście zdrowych i sprawnych stawów szczególnie istotną rolę odgrywa pełnowartościowe białko, które znajdziemy m.in. w chudym mięsie, rybach czy roślinach strączkowych. Najlepszym lekarstwem na stany zapalne są zaś kwasy omega – do ich źródeł należą tłuste ryby, orzechy, awokado i oleje roślinne.

2. Postawcie na suplementację

Poza prawidłowym jadłospisem warto zwrócić uwagę również na suplementację. Produkty przeznaczone dla stawów zawierają składniki takie jak kolagen, glukozaminę, witaminę C czy kwas hialuronowy. Odpowiednia suplementacja nie tylko uchroni nas przed większością zmian zwyrodnieniowych, ale również – w przypadku ich wystąpienia – skutecznie pomoże nam takowe zwalczyć.

3. Ruszajcie się…

Tak jak wspominaliśmy na początku – siedzący tryb życia odciska piętno na naszych stawach. W związku z tym doskonałą receptą na zdrowe stawy jest nic innego, jak różnego rodzaju aktywność fizyczna. Niezależnie od tego, czy będzie to sport wyczynowy, czy rodzinne wyjścia na spacer, rower albo basen, ćwiczenia wspomogą funkcjonowanie stawów oraz posłużą jako profilaktyka ich zwyrodnień. Trening z najbliższymi to czysta przyjemność, a zatem niech aktywność fizyczna całej rodziny stanie się czymś normalnym!

4. …ale z głową

Omówiliśmy ogrom korzyści, które przynoszą naszym stawom regularne ćwiczenia fizyczne, ale do sportu – jak do wszystkiego innego – należy podchodzić zdroworozsądkowo. Co to w skrócie oznacza? Nie powinniśmy wykonywać ćwiczeń, które powodują dyskomfort, a każdy trening musi być zapoczątkowany rozgrzewką oraz zwieńczony rozciąganiem. W żadnym wypadku nie można podejmować aktywności podczas kontuzji – stawy z pewnością będą nam za to wdzięczne.

5. Poziom stresu

Stres bezsprzecznie ma negatywny wpływ na rozmaite aspekty życia i zdrowie stawów nie stanowi w tej kwestii wyjątku. Badania wykazały, że podwyższony poziom stresu może prowadzić do wystąpienia wielu chorób autoimmunologicznych. Po kolejnym trudnym dniu w pracy czy szkole usiądźmy zatem całą rodziną przy stole, porozmawiajmy o błahych sprawach, włączmy dobry film albo oddajmy się innemu hobby – dzięki temu odpocznie nie tylko nasz umysł, ale również ciało.

Zdj. główne: Karsten Winegeart/unsplash.com

Napisz komentarz