Tatry to jedne z najpiękniejszych gór w Europie i najwyższe szczyty w Polsce. Co roku ciągną do nich tłumy turystów, które chciałyby przemierzyć tamtejsze szlaki – w jakie rejony najlepiej udać się z całą rodziną?

Szlaki dla dzieci

Dolina Strążyska to idealna trasa dla dzieci i początkujących. Bogata w zielony krajobraz: lasy, łąki, polany, rzeczułki, ponadto prosta i wygodna. Po drodze można zrobić piknik lub zatrzymać się w specjalnych miejscach pod drewnianym zadaszeniem. Szlakiem tym podróżuje sporo osób, nie ma się jednak czemu dziwić – trasa jest krótka (około 4 kilometrów), a widoki wspaniałe. Po drodze można obserwować nawet najwyższy szczyt w Tatrach, Giewont. Wejście na szlak znajduje się w Zakopanem od strony ulicy Strążyskiej.

Kasprowy Wierch musi znaleźć się na liście każdego podróżnika, który kieruje się w stronę Tatr. Jest to jeden z najpopularniejszych obiektów turystycznych w Polsce. Kolejką możemy dostać się na wysokość aż 1959 m n.p.m., nieco poniżej samego szczytu, który możemy rzecz jasna zdobyć. Tam czeka na nas najwyżej umiejscowiona restauracja w kraju (z przepięknym widokiem). Ponadto na Wierchu czeka na podróżujących obserwatorium meteorologiczne. Całość to świetny pomysł na niemal całodniową wycieczkę z najmłodszymi. 

Miejsca wyciszenia

Kalatówki to idealne miejsce dla relaksu i wyciszenia. Niestety nie znajduje się tam zbyt wiele obiektów turystycznych. Miejsce to jest w zasadzie jedną wielką polaną, zewsząd otoczoną gęstymi lasami. W sercu kotliny znajduje restauracja, która posiada udogodnienia dla dzieci. Jeżeli jednak ktoś szuka miejsca, aby spędzić dzień w absolutnej ciszy i spokoju, to Kalatówki są do tego idealne. Świetnie również sprawdzą się jako miejsce, gdzie można pobawić się z czworonożnym pupilem!

Dolina Małej Łąki również posłuży nam za miejsce, w którym naładujemy baterię. Cisza, spokój i piękne widoki to całkowite przeciwieństwo gwarnego miasta, gdzie wszyscy się dokądś spieszą. W Dolinie można się odprężyć i namyślić nad całym pędem życia. W okolicy serwują również świetne oscypki i owczą żętycę. 

Szlaki dla wszystkich 

Trasa na Morskie Oko jest jedną z najczęściej uczęszczanych, jednakże samo Morskie Oko to tylko jeden z pięciu zbiorników wodnych w okolicy. Rejon zwie się bowiem Doliną Pięciu Stawów, znajdują się tam stawy Wielki, Zadni, Czarny, Mały, Przedni i Wole Oko – które jest jeziorem okresowym, dlatego choć jest szóste w kolejności, to ze względu na swoją specyfikę nie włączono go do nazwy. Ogólnie natomiast szlak ten jest jak najbardziej adekwatny na całodniową podróż z rodziną bądź przyjaciółmi. 


Rusinowa Polana – trasa około godzinna, najlepiej wybrać się tam na zachód słońca. Tatry spowite pomarańczowym blaskiem wzbudzają zachwyt niezależnie od wieku, a dzieci na pewno zapamiętają ten widok do końca życia. Co może natomiast zainteresować rodziców z niemowlętami, szlak posiada również wersję dla osób z wózkami dla dzieci.

Zdj. główne: Robert Kostrucha/pexels.com

Napisz komentarz