Morze Bałtyckie większości z nas kojarzy się z letnim wypoczynkiem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by odwiedzić Bałtyk zimą. Jakie są główne zalety takiego wyjazdu?

Dlaczego warto wyjechać zimą nad Bałtyk?

Zapewne nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, lecz to właśnie jesienią i zimą nad morzem występuje najwyższe stężenie jodu. Pierwiastek ten jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego oraz tarczycy. Odgrywa on także szczególnie ważną rolę w procesie rozwoju dziecka – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niedobory jodu mogą bowiem prowadzić do niedoczynności tarczycy i zahamowania funkcji poszczególnych narządów oraz procesów w organizmie. Co ciekawe, Morze Bałtyckie zawiera o wiele więcej jodu niż chociażby Morze Śródziemne.

Zimowy wypoczynek nad Morzem Bałtyckim to znakomita propozycja dla osób zamieszkujących polskie miasta, w których mamy do czynienia z wysokim stężeniem smogu, takich jak Kraków. Zanieczyszczenia w negatywny sposób wpływają na układ oddechowy oraz immunologiczny, a co więcej – mogą wywoływać szereg chorób, w tym układu krążenia czy serca.

Zimą nad Bałtykiem można spotkać znacznie mniej turystów niż w sezonie letnim. Czyni to z tego rejonu Polski idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników ciszy, spokoju i wypoczynku na łonie natury. Takie warunki działają niezwykle kojąco na psychikę, skutecznie poprawiają nastrój i pozwalają oderwać się na chwilę od codziennych problemów i trosk.

Sezon zimowy stwarza fantastyczne warunki do uprawiania sportów, takich jak nordic walking, narciarstwo biegowe, czy jogging. To też znakomita okazja, aby spróbować modnego w ostatnim czasie morsowania.

Zimą Bałtyk zachwyca swoją morską aurą. Na turystów czekają tutaj iście bajkowe krajobrazy – ośnieżone plaże, sztormowe fale, kry lodu i pokryte lodem gałęzie drzew. Gwałtowne sztormy występujące w sezonie zimowym nad Bałtykiem pozostawiają z kolei na plażach setki bursztynów. Ich zbieranie to świetna rozrywka dla osób w każdym wieku.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o znacznie niższych cenach obiektów noclegowych w sezonie zimowym. Godne polecenia są w szczególności sezonowe oferty, które poza noclegiem obejmują również wyżywienie, zabiegi w SPA czy różnego rodzaju wycieczki po okolicy.

Jakie miejsca nad Bałtykiem warto odwiedzić zimą?

Planując zimowy wyjazd nad Morze Bałtyckie, warto rozważyć miejscowości, takie jak:

•  Mielno – to jedna z najpopularniejszych, a jednocześnie najładniejszych miejscowości nad polskim morzem. Znajdujące się tu piękne plaże, które zachęcają do spacerów. W styczniu i lutym odbywają się tutaj ogólnopolskie zloty morsów. Za spędzeniem zimowego urlopu w Milenie przemawia również znacznie mniejsza liczba turystów i przystępne ceny noclegów.

•  Rewal – ta nadmorska miejscowość przyciąga turystów szerokimi plażami i wysokim wybrzeżem klifowym. Do najpopularniejszych atrakcji zaliczają się między innymi 2 tarasy widokowe, z których rozpościerają się widoki na okoliczną panoramę. Warto również wybrać się na spacer Aleją Zakochanych.

•  Świnoujście – to nadbałtyckie miasto, które położone jest na 44 wyspach. Podczas wyjazdu do Świnoujścia warto wybrać się do tamtejszego portu morskiego i odbyć Rejs po Bałtyku. Godny polecenia jest także spacer na latarnię morską, falochrony czy po Parku Zdrojowym.

•  Kołobrzeg – to jeden z największych nadmorskich kurortów w Polsce. Słynie z kopalni borowiny oraz źródeł solankowych. Kołobrzeg zachwyca turystów szerokimi, czystymi, zadbanymi plażami.

•  Trzęsacz – w tej miejscowości czeka na turystów mnóstwo atrakcji, takich jak ruiny świątyni pod wezwaniem świętego Mikołaja czy taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Bałtyku.

Zdjęcie wyróżniające: Wikipedia

Napisz komentarz