Symulator wspinaczki, czyli sposób na domowy trening dla dzieci i dorosłych
Sprzęt i akcesoria
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Symulator wspinaczki, czyli sposób na domowy trening dla dzieci i dorosłych

Wspinaczka górska to popularny sport, który posiada mnóstwo zalet. Chcąc go uprawiać, nie trzeba jednak wybierać się w góry! Wystarczy zaopatrzyć się w urządzenie, jakim jest symulator wspinaczki. Jak działa taki sprzęt? Czym kierować się przy jego wyborze?

Trening wspinaczkowy dla początkujących

Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką, w pierwszej kolejności zadbać powinny o ogólną sprawność i wydolność organizmu. Podstawą jest tu trening siłowy, wydolnościowy, stabilizacyjny oraz gibkości. Połączenie wymienionych wyżej elementów pozwala na włączenie do treningu nieco bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

By móc wykonywać aktywność, jaką jest wspinaczka górska, należy regularnie trenować na siłowni. Ma to na celu wzmocnienie mięśni. Ponadto warto popracować nad ogólną wydolnością organizmu. W tym celu można zarówno biegać, jak i jeździć na rowerze czy pływać.

Jak opanować technikę wspinania?

Aby opanować technikę wspinania, można nauczyć się najpierw podciągania na drążku. Chcąc zwiększyć zakres ruchu, należy natomiast wykonywać ćwiczenia rozciągające. Równie istotne są w tym przypadku ćwiczenia stabilizacyjne. Odpowiednie przenoszenie środka ciężkości będzie się przekładać na umiejętność utrzymania równowagi w czasie wspinaczki.

Rodzaje treningów dla początkujących wspinaczy

Z jakiego rodzaju treningami możemy mieć do czynienia w przypadku wspinaczy? Jednym z nich są ćwiczenia kondycyjne, które mają na celu optymalizację wytrzymałości tlenowej oraz beztlenowej. Stałe podnoszenie wydolności podczas treningu wspinaczkowego prowadzić będzie do stopniowego wzrostu odporności na zmęczenie. Ćwiczenia tego typu skutecznie zwiększają pułap tlenowy i poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego. Trening kondycyjny rozwija cechy motoryczne, takie jak zwrotność, szybkość oraz gibkość. Co więcej, wzmacnia więzadła, ścięgna, stawy oraz mięśnie.

Drugim rodzajem treningu, na jaki szczególną uwagę powinny zwrócić osoby chcące uprawiać wspinaczkę górską jest trening gibkości. W jego skład wchodzą różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające, które mają za zadanie mocno zwiększyć zakres ruchu, poprawiając elastyczność włókien mięśniowych. Regularne rozciąganie skutecznie zapobiega przykurczom mięśni oraz wzmacnia więzadła. Statyczny stretching wykonywany po intensywnym treningu sprawia, że mięśnie rozluźniają się, a oddech, tętno i ciśnienie krwi – uspokajają się.

Jak wykonywać trening wspinaczkowy w domowym zaciszu?

Obejmować powinien on ćwiczenia uzupełniające oraz kompensacyjne. W jego trakcie przydatny okazać może się między innymi drążek, taśmy TRX, piłka gimnastyczna oraz różnego rodzaju oporowe gumy i taśmy.

Przyrządem, który doskonale sprawdzi się w przypadku wszystkich miłośników wspinaczki, jest specjalny symulator. To dobry sposób na urozmaicenie treningu wytrzymałościowego, core czy ćwiczeń koordynacyjnych.

Główne zalety symulatora wspinaczki

Symulator wspinaczki pozwala na spalenie dużej ilości kalorii w krótkim czasie. Co więcej, jest niezwykle łatwy w użyciu. By móc rozpocząć trening, wystarczy na niego wejść i zacząć się wspinać.

Symulator wspinaczki pozwala również na dopasowanie intensywności ćwiczeń do indywidualnych możliwości. Im szybciej się na nim poruszamy, tym bardziej jest wymagający.

Czym kierować się przy wyborze symulatora wspinaczki?

Warto, aby symulator wspinaczki był wyposażony w kilka poziomów oporu. Równie ważnym elementem jest magnetyczny system hamowania, dzięki któremu taka maszyna pracuje płynnie i cicho.

Profesjonalny symulator wspinaczki powinien być nachylony pod kątem umożliwiającym ćwiczenie w pozycji nienadwyrężającej stawów. Bardzo ważnym elementem każdego urządzenia tego typu jest duży, czytelny wyświetlacz prezentujący wszystkie najważniejsze dane treningowe, takie jak spalone kalorie czy czas treningu.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego sklep internetowy potrzebuje SEO?
Dlaczego sklep internetowy potrzebuje SEO?
Prowadząc sklep internetowy nierzadko dbamy o jego reklamę, by jak najwięcej osób zachęcić do odwiedzin w witrynie, a w dalszej perspektywie - do zakupów.
Ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk
Ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk
Czy istnieją ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk? Oczywiście! Poznaj, gdzie leży przyczyna tych dolegliwości i jak skutecznie sobie z nimi poradzić!
Moc atrakcji nie tylko dla dzieci – największe parki rozrywki w Polsce
Moc atrakcji nie tylko dla dzieci – największe parki rozrywki w Polsce
Zastanawiacie się, jakie parki rozrywki w Polsce są warte odwiedzenia? Oto nasze rekomendacje!
Ostatnie wpisy