Czym kierować się podczas zakupu rolek?
Sprzęt i akcesoria
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym kierować się podczas zakupu rolek?

Jak się zabezpieczyć przy zakupie rolek, żeby nie wpaść w marketingową pułapkę? Który typ rolek jest dla Ciebie? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu!

Jakiego typu szukasz?

W pierwszej kolejności musisz określić typ rolek, których poszukujesz. Dwa najpopularniejsze to quad oraz inline. Pierwsze z nich to po prostu wrotki. Drugie są bardziej standardowe – koła mają ułożone w linii. 

Inline

Ich główną zaletą jest łatwość manewrowania. Wiele osób wykorzystuje je zatem do robienia tricków, ale także jako zamiennik dla łyżew. Niektóre osoby zalecają naukę jazdy na łyżwach właśnie poprzez sięgnięcie po inline. Pewną przeszkodą dla niektórych może być utrzymanie równowagi.

Quad

Znane z dawnych lat wrotki wracają do mody. Ułożenie kół sprawia, że są stabilniejsze od inline. Dlatego wielu początkujących preferuje typ quad jako swoje pierwsze rolki. Są gorsze do manewrowania oraz wykonywania złożonych tricków. Świetnie natomiast sprawdzą się w ramach tańca. Istnieją całe zestawy choreograficzne, których możesz się nauczyć na quadach.

Warto zaznaczyć, że hamulec w typie inline jest zamocowany z tyłu. W przypadku wrotek znajduje się on na przodzie buta.

Rolki na zewnątrz czy po zamkniętym pomieszczeniu?

Równie istotną kwestia jest to, gdzie zamierzasz korzystać z rolek. Ma to znaczenie przy doborze kół. Nie wszystkie są przecież takie same. Ich różnice wynikają właśnie z dostosowania do przestrzeni, po której chcesz się poruszać. 

Tak zwane łyżwy halowe, jak sama nazwa wskazuje, są dostosowane do przestrzeni zamkniętych. Założenie jest takie, że mają one twardszą budowę, ale są mniej przyczepne. Pozwala to zwiększyć możliwość manewrowania, ślizgania, wykonywania tricków itp. W takim sprzęcie możesz spokojnie śmigać po specjalnie przygotowanych torach z przeszkodami. 

Koła do przestrzeni zewnętrznych preferowane są przez osoby, które chciałyby mieć większą przyczepność. Szczególnie polecane dla początkujących. Ich miękka struktura amortyzuje większą ilość wstrząsów, dlatego też możemy jeździć po nierównych chodnikach itd.

Istnieje oczywiście trzeci typ – uniwersalny. Twardość kół została wyśrodkowana pomiędzy dwoma powyższymi typami. Taki rodzaj kół zazwyczaj kupuje się najmłodszym albo całkowicie początkującym. Im bardziej Twój poziom będzie się podnosił, tym bardziej sam zauważysz, że wybranie któregoś z określonych rodzajów przynosi więcej korzyści.

Rolki ze stanem wysokim czy niskim?

Ostatnią kwestią, na którą naszym zdaniem powinieneś zwrócić uwagę, jest wybór wysokości stanu. Jedne rolki sięgają za kostkę, inne natomiast do niej. Różnica nie dotyczy tylko komfortu stopy w bucie, choć i to jest bardzo ważne. Jeżeli jednak jesteś początkującym i chciałbyś po prostu pojeździć na rolkach, to rzeczywiście wybierz ten typ, w którym czujesz się wygodniej.

Jeżeli jednak chcesz skoncentrować się na intensywnej jeździe i wybrać określony styl, to stan ma znaczenie. Pomijając kwestie wizualne, rolki kończące się przed kostką są zazwyczaj używane do jazdy na dalekie dystanse. Świetnie sprawdzą się na derbach, w przypadku wycieczek, po terenach wyczynowych itp. Wysoki stan będzie lepszy z kolei dla osób, które zajmują się jazdą profesjonalną, artystyczną itd.

Zdj. główne: Jean-Baptiste Burbaud/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Orliki wracają do łask! Ruszył program „Lokalny Animator Sportu”
Orliki wracają do łask! Ruszył program „Lokalny Animator Sportu”
Przywrócone do życia w lutym Orliki odegrają kluczową rolę w projekcie „Lokalny Animator Sportu”, który wystartował w poniedziałek 1 marca. […]
Regeneracja dla aktywnych mam – 10 najlepszych sposobów
Regeneracja dla aktywnych mam – 10 najlepszych sposobów
W dzisiejszym świecie niezwykle trudno jest znaleźć czas dla samych siebie. Szczególnie, gdy do obowiązków zawodowych, domowych oraz treningów dochodzi […]
Czym objawia się niedobór najważniejszych składników odżywczych u dziecka?
Czym objawia się niedobór najważniejszych składników odżywczych u dziecka?
Niedobór podstawowych składników odżywczych w organizmach dzieci może być dla nich niebezpieczny. Jak poznać, czy Twojemu maluchowi nie brakuje witamin i minerałów? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy