Zbilansowana dieta aktywnego seniora – zasady, o których warto pamiętać
Dla seniorówOdżywianie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zbilansowana dieta aktywnego seniora – zasady, o których warto pamiętać

Żywienie starszych, aktywnych fizycznie osób jest kluczowe dla utrzymania dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oto kilka reguł, których należy przestrzegać, aby cieszyć się zdrowiem.

Prawidłowe nawodnienie

Osoby aktywne fizycznie muszą dbać o regularne dostarczanie organizmowi utraconej wody. Zasada ta w szczególności dotyczy aktywnych seniorów, gdyż ich organizm ma zwiększone zapotrzebowanie. Z wiekiem ludzki organizm traci umiejętność oszczędzania wody, dlatego starsze osoby mogą nieco rzadziej odczuwać pragnienie. Z tego powodu powinny zwracać jeszcze większą uwagę na ilości przyjmowanych płynów. Po każdym treningu, spacerze lub jakiejkolwiek innej aktywności seniorzy powinni uzupełniać poziom wody w organizmie. Szacuje się, że osoby po 60. roku życia powinny przyjmować od 2 do nawet 3 litrów płynów w ciągu dnia. Oprócz wody można pić również inne zdrowe napoje. Dobrze sprawdzają się napary ziołowe, zielona herbata, naturalne soki owocowe, mleczne koktajle czy zupy warzywne. W przypadku seniorów odpowiednia ilość wody wspomaga układ trawienny i poprawia pracę nerek.

Spożywanie produktów z błonnikiem

Z wiekiem pogarsza się metabolizm oraz prawidłowa praca układu trawiennego. Objawia się to bólem brzucha, biegunką, zatwardzeniem, uczuciem napięcia w brzuchu i zmniejszonym apetytem. Przed odczuwaniem tego typu dolegliwości może uchronić spożywanie produktów z dużą ilością błonnika. Składnik odżywczy wspiera także pracę serca i zmniejsza ryzyko zaburzeń układu nerwowego. Aktywność fizyczna u seniorów wspomaga metabolizm, jednak jej działanie nie jest wystarczające. Włączenie do diety błonnika może znacznie polepszyć pracę jelit i ochronić organizm przed niechcianymi dolegliwościami. Najwięcej odżywczego mikroelementu można znaleźć w pełnoziarnistych produktach, na przykład makaronach, pieczywie, mące, brązowym ryżu, awokado, bananach, borówkach, orzechach oraz w kukurydzy.

Zminimalizowanie ilości soli

Seniorzy aktywni fizycznie powinni zadbać także o zminimalizowanie soli w diecie, ponieważ wypłukuje ona sól z organizmu. Z wiekiem pogarsza się także smak, dlatego sól warto zamienić na świeże zioła i przyprawy, które nadadzą potrawom równie wyrazisty smak. Świetnie sprawdzi się curry, kurkuma, czosnek, bazylia czy rozmaryn. Nadmierne spożywanie soli w podeszłym wieku, może prowadzić do podniesienia ciśnienia tętniczego, a w efekcie zwiększać ryzyko zachorowania na choroby serca lub udar mózgu czy zawał.

Korzystanie ze zdrowych tłuszczy

Z diety aktywnego seniora warto wyeliminować także tłuszcze nasycone, które szkodzą organizmowi. Oprócz wpływu na pracę narządów kwasy tłuszczowe podnoszą także poziom cholesterolu, zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy i tworzą tkankę tłuszczową, zwiększając wagę organizmu. Niezdrowe tłuszcze można w łatwy sposób zastąpić korzystnymi tłuszczami jednonienasyconymi, które pomagają zapobiegać stanom zapalnym, znacząco zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby serca i nie wpływają na poziom cholesterolu. Najzdrowszym składnikiem odżywczym dla aktywnego seniora są kwasy tłuszczowe omega-3, które można znaleźć w oliwie z oliwek, orzechach, awokado, rybach (tuńczyk, makrela), a także w nasionach lnu i oleju rzepakowym.

Uzupełnianie witamin i mikroelementów

Zbilansowanie diety to także regularne dostarczanie organizmowi potrzebnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Seniorzy aktywni fizycznie powinni w pierwszej kolejności zadbać o suplementację witaminą D, która wspiera układ odpornościowy, wzmacnia kości i poprawia pracę mózgu. Równie istotna w diecie seniora jest witamina A odpowiadająca za poprawę wzroku, wzmocnienie pracy wątroby i prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Decydując się na aktywność fizyczną w podeszłym wieku, warto także zadbać o suplementację witamin C, B12 oraz E.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
10 pomysłów na jesienne aktywności na dworze dla całej rodziny
10 pomysłów na jesienne aktywności na dworze dla całej rodziny
Szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu? Oto nasze propozycje!
Jak utrzymać sprawność mięśni po 65. roku życia?
Jak utrzymać sprawność mięśni po 65. roku życia?
Ćwiczenia siłowe mogą wykonywać również osoby starsze, po 65. roku życia. Sprawdź, jak utrzymać dobrą kondycję w tym wieku.
Pierwszy raz na basenie. O czym pamiętać podczas wizyty na pływalni z małym dzieckiem?
Pierwszy raz na basenie. O czym pamiętać podczas wizyty na pływalni z małym dzieckiem?
Naukę pływania dzieci mogą rozpocząć już w wieku kilku miesięcy. Taka aktywność ma niezwykle pozytywny wpływ na ich organizm.
Ostatnie wpisy