Specjaliści przekonują, że aktywny senior to zdrowszy senior. Postanowiliśmy sprawdzić, ile kroków dziennie powinni wykonywać seniorzy, aby taka aktywność korzystnie wpłynęła na stan ich zdrowia.

Dlaczego ruch w podeszłym wieku to dobry pomysł?

Siedzący tryb życia może bardzo niekorzystnie wpływać na stan zdrowia i to nie tylko u seniorów. Nie trzeba angażować się w wyczerpującą aktywność fizyczną, aby na własnej skórze poczuć dobroczynne działanie, jakie może spowodować codzienna dawka ruchu. Krótki spacer – tyle wystarczy, aby poczuć się lepiej i sprawić, by organizm nieco sprawniej funkcjonował. Liczy się nie tyle długość czy intensywność spaceru, ile regularność ćwiczeń. Jeżeli raz na kilka tygodni wybierzesz się na długi i męczący spacer, to nie spodziewaj się, że stan Twojego zdrowia nagle się poprawi. Zamiast takiej “zrywanej” aktywności, postaw na regularne spacery – w miarę możliwości każdego dnia dokładaj kolejną cegiełkę do lepszej kondycji fizycznej. Wytrwaj w tym postanowieniu, a zdziwisz się, jak szybko poczujesz się młodziej!

Zrób pierwszy krok – pokonaj własne ograniczenia

Jak przed laty śpiewała pewna znana piosenkarka: „najtrudniejszy pierwszy krok”. Później pójdzie jak z przysłowiowego płatka. Pamiętaj, że wiele ograniczeń tkwi w Twojej głowie, a najgorsze z nich to lenistwo, brak motywacji oraz obawa o to, co pomyślą sobie inni. Jeszcze do niedawna widok seniora dbającego o dobrą kondycję fizyczną powodował krzywe uśmieszki i kąśliwe uwagi. Na szczęście to się zmienia – w dzisiejszych czasach nawet na siłowni można spotkać specjalne zajęcia organizowane z myślą o seniorach.

Ile kroków dziennie wykonać, aby być zdrowszym?

Celem, do którego powinny dążyć osoby zdrowe, jest liczba 10000 kroków każdego dnia. To około 6 kilometrów. Czy to dużo, czy mało – zależy od indywidualnej kondycji. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że w przypadku osób starszych, taki dystans do przebycia może być nieosiągalny. Jak donosi Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego, już 5000 kroków pozwoli na poprawę stanu zdrowia. Pamiętaj, że w tę liczbę wliczają się wszystkie kroki, jakie wykonasz od przebudzenia do położenia się spać. Chcesz skrupulatnie liczyć kroki? Zainwestuj w odpowiedni sprzęt. Nie musisz kupować zegarka sportowego z GPS-em. Wystarczy prosty krokomierz – podstawowe modele kosztują kilkadziesiąt złotych.

Jak zwiększyć dzienną liczbę kroków?

Najlepszym sposobem na zwiększenie dziennej liczby kroków, są spacery. Możesz spacerować w pojedynkę, a możesz na przechadzkę zaprosić kogoś ze znajomych. Jeżeli jednak nie masz na tyle czasu, aby każdego dnia wybrać się na dłuższy spacer, to korzystaj z okazji, które się pojawiają w ciągu dnia. Dojeżdżasz do lekarza, znajomych czy do sklepu autobusem? Wysiądź przystanek wcześniej – zawsze to przynajmniej kilkaset dodatkowych kroków do pokonania. Jeździsz samochodem? Też możesz wykorzystać ten trik – zaparkuj samochód przecznicę wcześniej! Masz dobrą kondycję? Zamień windę na schody. Ta opcja jest jednak tylko dla osób, które są w pełni zdrowe.

Jakie aktywności fizyczne będą odpowiednie dla seniorów?

Obserwując aktywnych fizycznie seniorów, coraz częściej można się przekonać o tym, że wiek nie stanowi żadnej bariery w przypadku większości sportów czy aktywności fizycznych. Jednak, aby zyskać pewność, że Twój stan zdrowia pozwala na wysiłek o określonej intensywności, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Może się okazać, że do właściwej oceny stanu zdrowia będziesz musiał wykonać kilka badań. Jest jednak pewna aktywność, która w przypadku większości seniorów jest bezpieczna – mowa o spacerach! To świetny sposób na poprawę kondycji i lepszy humor. Dostosuj długość i intensywność spaceru do swoich możliwości. Chcesz nieco bardziej urozmaicić spacery? Weź w garść specjalne kijki i spróbuj swoich sił na ścieżce nordic walking w pobliskim lesie lub parku! Każdy krok przybliży Cię do lepszego zdrowia i samopoczucia. Regularna aktywność fizyczna to szansa na redukcję tkanki tłuszczowej i lepsze dotlenienie organizmu.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Napisz komentarz