Czy nasze mięśnie wraz z upływem lat muszą ulegać znaczącemu osłabieniu? Absolutnie nie! Jednym ze sposobów na uniknięcie tego jest suplementacja BCAA. Czym są te składniki aktywne?
Osłabienie mięśni w dojrzałym wieku
Stopniowa utrata muskulatury prowadzić może do wzrostu podatności na urazy, ograniczenia mobilności oraz osłabienia mięśni. Jest to w pełni naturalny proces, który zachodzi u każdego człowieka i jest spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Wbrew pozorom nie jest to przypadłość osób starszych. Wspomniane zmiany rozpoczynają się średnio około 40. roku życia i ulegają stopniowej intensyfikacji. Każda osoba dorosła powinna zwrócić na to szczególną uwagę i zadbać o stosowną profilaktykę.
Na czym polega balans białek?
U osób w podeszłym wieku do czynienia mamy z różnego rodzaju zmianami w syntezie białek w organizmie oraz procesami powiązanymi z ich rozpadem. Jak jednak pokazują wyniki badań, utrata mięśni w dużym stopniu zależy od diety oraz aktywności fizycznej. Co za tym idzie, seniorzy zadbać powinni o odpowiednią dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Najlepszym rozwiązaniem w ich przypadku będą stosownie skomponowane ćwiczenia siłowe oraz jadłospis bogaty w pełnowartościowe białko zawierające niezbędne aminokwasy.
Warto wspomnieć tutaj o wynikach badań zaprezentowanych w magazynie „The Journal of Nutrition”. Pokazują one, że seniorzy – inaczej niż osoby młodsze – powinni stosować białkowe suplementy diety. Najlepsze rozwiązanie w ich przypadku to zastąpienie posiłku odżywką białkową, zamiast traktowanie jej w charakterze dodatku do niego. Istnieje również spore prawdopodobieństwo, że wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność do korzystania z białek w klasycznej diecie.
Suplementy dedykowane seniorom winny mieć zatem większy efekt anaboliczny na jednostkę energii. Osoby w podeszłym wieku potrzebują wydajnych związków aminowych do utrzymania równowagi białek mięśniowych i masy mięśni. Spośród białek dostępnych na rynku, wyroby odznaczające się szybkim wchłanianiem, takie jak m.in. serwatka, charakteryzują się lepszym efektem anabolicznym w porównaniu z wyrobami wchłaniającymi się wolno, do których zalicza się chociażby kazeina.
Mięśnie seniorów a BCAA
We wspomnianych powyżej badaniach udało się również wykazać, że mięśnie seniorów są w stanie w dalszym ciągu reagować na aminokwasy, w szczególności na podstawowe oraz rozgałęzione (inaczej BCAA), które to bardzo mocno stymulują syntezę białek mięśniowych. Oddziaływanie to związane jest zapewne z bezpośrednim wpływem leucyny – jednego z trzech aminokwasów zaliczanych do BCAA. Stała suplementacja aminokwasów jest w stanie skutecznie zapobiegać oraz neutralizować utratę mięśni.
Leucyna i jej kluczowa rola
Warto wspomnieć tutaj także o rezultatach badań przeprowadzonych przez naukowców z McMaster University, którzy testowali spożycie leucyny przez 20 mężczyzn w przedziale wiekowym od 65 do 85 lat. Jedna część z nich przyjmowała zalecaną dawkę białka w ilości 0,8 g na 1 kg masy ciała dziennie, reszta – 1,2 g białka na 1 kg masy ciała na dzień. W ciągu pierwszych 2 dni badania każda z grup zażywała placebo zamiast leucyny, a przez ostatnie 3 dni – 5 g leucyny na posiłek. Dodatkowo mężczyźni wykonywali trening siłowy przez cały czas trwania testów. Jak pokazały wyniki badań, u osób przyjmujących leucynę doszło do wzrostu syntezy białek w mięśniach. Uzyskane rezultaty były podobne dla grupy przyjmującej większą ilość białka. Trening oporowy przyczynił się do wzrostu syntezy białek u wszystkich badanych mężczyzn.
Jadłospis i aktywność fizyczna
Jak podkreślają naukowcy, ważne jest przyjmowanie nie tyle białka w czystej postaci, co jego efektywnych form, takich jak chociażby BCAA, czyli aminokwasów o rozgałęzionych leucynach. Godne polecenia są w szczególności wyroby, w których do czynienia mamy z przewagą leucyny, która to jest w stanie w największym stopniu stymulować syntezę białek mięśniowych. Bardzo ważną rolę u osób w podeszłym wieku odgrywają również ćwiczenia siłowe.
Zdjęcie wyróżniające: Freepik