Ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk
Dla seniorów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ćwiczenia na cierpnięcie i mrowienie rąk

Dość często odczuwasz mrowienie w dłoniach? Przyczyn może być wiele, poczynając od nadmiernego napięcia mięśni po ucisk na kręgi. Poznaj ćwiczenia, dzięki którym możesz sobie z tym poradzić.

Bardzo dokuczliwe, nieprzyjemne uczucie, jakim jest cierpnięcie i mrowienie rąk to skutek między innymi nadmiernego nacisku na kończyny. Zdarza się tak nocą, kiedy leżysz długo na jednym boku. O poranku wystarczy chwilę poruszać dłońmi, aby mrowienie minęło. Co jednak zrobić, kiedy przyczyna leży głębiej, a cierpnięcie rąk zdarza się także w ciągu dnia? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposób, jak sobie z tym poradzić. Podobny zestaw ćwiczeń stosuje się w fizjoterapii i działa on w większości przypadków.

Gdzie leży problem?

Zazwyczaj drętwienie rąk za dnia to problem z taśmą mięśniowo-powięziową. Zaczyna się ona na środku klatki piersiowej w okolicach mostka, a kończy dopiero na zakończeniach palców dłoni. Problem, który powstaje w okolicach klatki, jest więc jedną z wielu przyczyn bólu, drętwienia czy mrowienia rąk. Wiąże się to przede wszystkim z kłopotami z krążeniem krwi w obszarze mięśnia piersiowego większego w części obojczykowej mniejszej. Właśnie stamtąd krew odchodzi do ramienia, przedramienia i dalej do dłoni. Bardzo często błędnie odczytuje się te sygnały, jako problem z całymi mięśniami klatki piersiowej, czasem nawet z mięśniem sercowym. Jeśli zastosujesz te kilka ćwiczeń a ból w klatce i cierpnięcie rąk miną możesz mieć pewność, że problem leżał właśnie tam!

Wystarczą dwa ćwiczenia!

Okazuje się, że problem drętwienia rąk, którego przyczyna leży w taśmie mięśniowo-powięziowej można usunąć za pomocą dwóch prostych ćwiczeń, które opiszemy poniżej:

Pierwsze ćwiczenie jest banalnie proste, a przy tym bardzo skuteczne. Czego potrzebujesz? Jedynie ściany! Ustaw się do niej bokiem na odległość wyciągniętej ręki. Następnie podnieś ramię i przyłóż do ściany w taki sposób, aby cała dłoń się z nią stykała. Bardzo ważna kwestia – palce mają być skierowane do tyłu, tak aby wewnętrzna część przedramienia była skierowana do przodu. Wyprostuj rękę w łokciu i staraj się wciskać bark w dół. W takiej pozycji rozpocznij skręt tułowia w stronę od ściany. Już po kilku centymetrach skrętu powinieneś czuć dyskomfort w klatce piersiowej. Jeśli tak jest, cofnij się nieco, ma to być rozciąganie, nie zalążek do kontuzji. Nie czujesz dyskomfortu? W takim razie skręć tułów do tego momentu i również nieco się cofnij, gdy go poczujesz. Wisienką na torcie jest przechylenie głowy w kierunku od ściany. Wytrzymaj tak około dwóch minut i powtórz z wykorzystaniem drugiej ręki. Możesz wykonać kilka serii dla zmaksymalizowania efektów.

Teraz rozciągniesz mięśnie pochyłe, które zaczynają się na szyi, a kończą w okolicy drugiego żebra nieco powyżej klatki piersiowej. Jak to zrobić? Stój prosto, połóż dłoń prawej ręki na lewym obojczyku lub odwrotnie ( ćwiczenie wykonasz oczywiście z wykorzystaniem obu dłoni), kolejnym krokiem będzie przechylenie głowy do boku od obojczyka, na którym spoczywa dłoń. To jeszcze nie wszystko – odchylaj głowę w tył, w bok i przód, a także lekko ją skręcaj. Masz znaleźć pozycje, w której poczujesz maksymalne naciągnięcie występujące na przodzie szyi, a kończące się w okolicy kości barkowej czy wyrostka barkowego. To ćwiczenie również powinieneś wykonywać około 2 minuty na jedną stronę. Najlepiej, jeśli uda Ci się wykonać kilka serii. Mogą to być na przykład dwie serie rano i dwie serie wieczorem.

Doznania i efekty!

Już w ciągu kilku minut po zakończonych ćwiczeniach powinieneś poczuć, jak krew dopływa do ramienia, a następnie dłoni. Staną się cieplejsze – w końcu otrzymają tlen i pożywienie pozwalające im lepiej pracować. Na pierwsze efekty będziesz musiał poczekać kilka dni.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest dieta koktajlowa? – czas stosowania, zasady, cele
Czym jest dieta koktajlowa? – czas stosowania, zasady, cele
W poniższym wpisie postaramy się opowiedzieć nieco o diecie koktajlowej. Czy pozornie zdrowa dieta, składająca się ze zmiksowanych warzyw i owoców jest na dłuższą metę odpowiednia dla każdego?
Smog a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Smog a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu
Smog może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, skutecznie utrudniając aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
Jak wybrać idealny smartwatch dla swoich potrzeb: Kluczowe czynniki do rozważenia
Jak wybrać idealny smartwatch dla swoich potrzeb: Kluczowe czynniki do rozważenia
Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jakie czynniki mają największe znaczenie i jakie pytania powinieneś sobie zadać przed podjęciem decyzji.
Ostatnie wpisy