Zdrowe zasady funkcjonowania aktywnej mamy
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zdrowe zasady funkcjonowania aktywnej mamy

Jak wrócić do sylwetki sprzed ciąży? Jakie zasady zdrowego stylu życia warto wprowadzić po narodzeniu dziecka? Tego typu pytania zadaje sobie zapewne każda świeżo upieczona mama. Poniżej prezentujemy najważniejsze zagadnienia związane z tą kwestią.

Dieta dla młodej mamy

Jak schudnąć po ciąży? Pomoże w tym dobrze dobrana, zbilansowana dieta. Zawierać powinna mikroelementy, takie jak witamina C, D, witaminy z grupy B, żelazo oraz magnez. Idealny jadłospis młodej mamy powinien dostarczać energii i przyczyniać się do efektywnego procesu spalania tkanki tłuszczowej. Produktami zalecanymi po porodzie są m.in: makaron pełnoziarnisty, kasze gruboziarniste, chleb żytni, chleb razowy, zielone warzywa liściaste takie jak rukola, szpinak, roszponka czy botwinka, ogórek zielony, papryka czerwona, pomarańcza, grejpfrut, jagody, jeżyny, poziomki, kurczak, indyk, ryby, pestki oraz ziarna. Niewskazane są natomiast: słodycze, słone przekąski, słodkie napoje gazowane, dania typu fast food, pasztety, konserwy, parówki, produkty smażone na głębokim tłuszczu oraz wyroby na bazie białej mąki, takie jak pieczywo czy makaron.

Aby efektywnie schudnąć po ciąży, warto stosować się do poniższych zasad. Śniadanie najlepiej zjeść po około 30 minutach od wstania z łóżka. To sprawdzony sposób na zahamowania procesu odkładania się tłuszczu. Posiłki powinno się spożywać po ok. 3-godzinnych odstępach. Najlepiej jeść małe porcje, ale często. Dzięki temu skutecznie można się ustrzec przed napadami głodu. W godzinach popołudniowych należy z kolei unikać węglowodanów prostych. Można je spożywać w pierwszej części dnia lub tuż po zakończonym treningu. Najlepszymi węglowodanami prostymi są owoce.

Woda to podstawa

Jednym z nawyków, które powinna sobie wyrobić każda młoda mama, jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlaczego jest to tak ważne? Spożywanie zbyt małych ilości wody może skutkować znaczącym spowolnieniem metabolizmu, nieprawidłową pracą układu nerwowego oraz organów wewnętrznych, a także przesuszaniem skóry.

Jaka ilość wody będzie odpowiednia? Warto zadbać o to, aby każdego dnia spożywać co najmniej 2 litry wody. W ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się cellulitu. Gdy nie dostarczamy sobie wystarczającej ilości wody, ciało magazynuje jego zapasy, co ma na celu ustrzec się przed odwodnieniem. Warto również zdawać sobie sprawę, że woda odpowiada za transport najważniejszych witamin i minerałów, które w okresie karmienia piersią odgrywają szczególnie ważną rolę – tak dla mamy, jak i dziecka. Osoby, które nie przepadają za smakiem wody, mogą do niej dodać liście mięty lub kilka plasterków cytryny czy limonki.

Aktywność fizyczna po ciąży

Pierwsze 2 tygodnie warto przeznaczyć na regenerację. Dopuszczalne są tutaj łagodne ćwiczenia rozciągające, niektóre pozycje jogi oraz krótkie spacery. Tego typu aktywności skutecznie przygotują do nieco bardziej wymagających treningów. Dodatkowe kilogramy można z łatwością zgubić podczas codziennej zabawy z dzieckiem. Po upływie około 3-4 tygodni od porodu można zacząć ćwiczyć nieco bardziej intensywnie. Warto tutaj zdawać sobie sprawę, że moment, w którym młoda mama powróci do regularnych treningów, jest kwestią indywidualną i zależy od danego organizmu.

Godne polecenia są tutaj między innymi ćwiczenia pilates. Nie tylko odciążają kręgosłup, lecz również skutecznie spalają kalorie. Kobiety po porodzie mogą też wykonywać trening aerobowy (zwykły spacer czy jazda na rowerku stacjonarnym). Dopuszczalne są nawet ćwiczenia z wykorzystaniem lekkich hantli. Z ćwiczeniami na mięśnie brzucha należy się natomiast wstrzymać do około 2 miesięcy po porodzie.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 patentów, jak wplatać aktywność fizyczną w codzienne obowiązki rodzicielskie
5 patentów, jak wplatać aktywność fizyczną w codzienne obowiązki rodzicielskie
Aktywność fizyczna to nie tylko trening, sprawdź, jak polepszyć swoją kondycję i zdrowie bez chodzenia na siłownię!
Trekking w rodzinnym gronie – jak się do niego przygotować?
Trekking w rodzinnym gronie – jak się do niego przygotować?
Wybierasz się z rodziną w góry, a nie wiesz nic o trekkingu? Doradzamy, co wziąć ze sobą i jak się przygotować.
Naturalna antybiotykoterapia dla całej rodziny – co jeść, aby nie chorować?
Naturalna antybiotykoterapia dla całej rodziny – co jeść, aby nie chorować?
Medycyna naturalna może działać równie skutecznie, jak penicylina czy streptomycyna. Dowiedz się, co jeść, aby nie chorować!
Ostatnie wpisy