Powody, dla których dzieci powinny uprawiać sport
Dla rodziców
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Powody, dla których dzieci powinny uprawiać sport

Aktywność fizyczna ma niezwykle korzystny wpływ na organizm dziecka. Oto najważniejsze powody, dla których warto zadbać o regularny ruch swojej pociechy.

Sport skutecznie chroni przed wadami postawy

Wady postawy to problem, z którym boryka się coraz więcej dzieci. Związane jest to głównie z tym, że coraz więcej czasu spędzają one w szkolnych ławkach i przed komputerem, ograniczając do minimum codzienną aktywność fizyczną. Przyczynia się to do zmniejszenia ilości doświadczeń sensomotorycznych maluchów, redukuje ich zdolności adaptacyjne oraz zaburza możliwości przystosowawcze. Efekt: stopniowo pogarszająca się wydolność fizyczna i różnego rodzaju choroby cywilizacyjne.

Zapewne nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, lecz do rozwoju wad postawy przyczyniać może się także nieprawidłowa dieta. Brak wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych w codziennym jadłospisie prowadzić może do krzywicy i anemii, czego konsekwencją jest z kolei osłabienie siły oraz wydolności mięśni. Niezdrowa, wysokokaloryczna dieta skutkować może z kolei nadwagą prowadzącą do przeciążenia narządu ruchu i układu krążenia. Każdy rodzic dorastającego dziecka zadbać powinien o dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy D, której niedobór prowadzić może do zniekształcenia kośćca.

Sport pozwala na utrzymanie właściwej masy ciała

Jak pokazują wyniki badań, aż ⅓ dzieci uczęszczających do szkół ponadgimnazjalnych ma nadwagę. Związane jest to zarówno z niezdrową dietą, jak i ograniczeniem aktywności fizycznej do minimum. Do szkoły maluchy najczęściej dojeżdżają samochodem lub autobusem, a popołudnia spędzają przed komputerem czy telewizorem. Regularne uprawianie sportu oraz odpowiednio zbilansowana dieta przyczyniają się do utrzymania właściwej masy ciała, pomagają zapanować nad podjadaniem między posiłkami.

Sport skutecznie chroni przed chorobami cywilizacyjnymi

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko, które jest aktywne już od najmłodszych lat, jest w znacznie mniejszym stopniu narażone na rozwój chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga, osteoporoza czy cukrzyca typu II, niż maluchy, które każdą wolną chwilę spędzają na kanapie.

Sport przyczynia się także do rozwoju układu odpornościowego. Dodatkowo uczy organizm szybkiej oraz efektywnej regeneracji. Sprawia to, że nawet jeżeli pociecha zachoruje lub dozna kontuzji, wróci do zdrowia o wiele szybciej niż dziecko, które prowadzi siedzący tryb życia.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o tym, że sport skutecznie poprawia nastrój, obniża poziom stresu i ułatwia radzenie sobie z problemami. Czyni to z regularnej aktywności fizycznej sprawdzony sposób na ochronę przed rozwojem depresji czy nerwicy.

Sport ułatwia uczenie się

Potencjał małego dziecka rozwijać można na dwa sposoby. Do czynienia mamy tutaj między innymi z potencjałem fizycznym, który w bezpośredni sposób związany jest z naturalnymi fazami rozwoju malucha. Każda z nich cechuje się intensywnym wzrostem konkretnej cechy, takiej jak na przykład wytrzymałość czy gibkość. Po ominięciu którejś z nich nie ma możliwości powrotu do niej. Osoby, które w dzieciństwie rozwijały u siebie poszczególne sprawności, ćwicząc w dorosłym wieku, znacznie szybciej dochodzą do formy.

Kolejny potencjał związany jest natomiast z możliwościami umysłowymi dziecka. Jak pokazują wyniki badań, aktywność fizyczna w połączeniu z właściwie zbilansowanym jadłospisem przyczynia się do powstawania nowych sieci neuronalnych, a co za tym idzie – wzrostu efektywności pracy dziecięcego mózgu. Regularne ćwiczenia to również doskonały sposób na poprawę koncentracji i rozwój pewności siebie, odwagi oraz umiejętności radzenia sobie z problemami i szybkiego podejmowania decyzji.

To jednak nie wszystkie zalety płynące z uprawiania sportu przez dzieci. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o tym, że pozwala to wypracować zdrowe nawyki, które pozostają z nami na całe życie.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nie tylko gimnastyka – domowe ćwiczenia dla seniorów, które pomogą utrzymać sprawność organizmu
Nie tylko gimnastyka – domowe ćwiczenia dla seniorów, które pomogą utrzymać sprawność organizmu
Każdy senior powinien pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. To doskonała profilaktyka chorób wieku podeszłego, takich jak osteoporoza czy nadciśnienie.
Drążek do podciągania – który wybrać i jak często ćwiczyć?
Drążek do podciągania – który wybrać i jak często ćwiczyć?
Poszerz swoją domową siłownię o profesjonalny sprzęt sportowy do budowania siły ramion. Sprawdź, jakie korzyści dają ćwiczenia na drążku!
Jak zacząć dbać o kondycję?
Jak zacząć dbać o kondycję?
Chcesz zadbać o kondycję, ale nie wiesz, od czego zacząć? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy