Jak zachęcić zaawansowanego wiekiem rodzica do regularnej aktywności fizycznej?
Dla rodzicówDla seniorów
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zachęcić zaawansowanego wiekiem rodzica do regularnej aktywności fizycznej?

Regularne aktywizowanie seniorów pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, znacząco zmniejsza ryzyko niektórych chorób i poprawia ogólną kondycję organizmu. Warto zatem zachęcać osoby starsze do codziennej aktywności fizycznej. Jak to zrobić?

Istnieje przekonanie, że aktywność fizyczna wiąże się z intensywnym wysiłkiem, do którego należy posiadać odpowiednie kompetencje, wyposażenie sportowe, doświadczenie i kondycję. Jest to mylne przekonanie. Sport to nie tylko tytaniczna praca i wykańczające treningi. Ćwiczenie mięśni i aktywizacja pracy organizmu może wiązać się z bardzo przyjemnym doświadczeniem, które nie męczy nadmiernie całego ciała. Aktywność fizyczna, szczególnie u seniorów, poprawia ich samopoczucie, pobudza krążenie i dodaje życiowej energii.

Badanie organizacji Eurobarometr przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że aż 61% osób po ukończeniu 55. roku życia nie uprawia żadnego sportu i nie jest aktywna fizycznie. Wśród głównych powodów takiego stanu rzeczy wskazywano brak motywacji, brak czasu, chorobę, niepełnosprawność, brak towarzystwa do ćwiczeń, czy brak infrastruktury sportowej w pobliżu miejsca zamieszkania. Większość z tych powodów można zniwelować i spróbować przekonać starszych rodziców czy dziadków do systematycznej aktywności fizycznej.

Dobry przykład

Łatwiej będzie przekonać osoby starsze do ćwiczeń, jeśli opowiemy im się o swoich własnych przeżyciach i korzyściach, jakie przyniosły nam regularne treningi. Pomocna może okazać się także propozycja wspólnej aktywności, na przykład wspólny spacer, lekcje tańca, wypad na basen, na siłownie, czy do klubu fitness. W przypadku posiadania kart sportowych, na przykład pakietu MultiSport, można dokupić profil dla osoby powyżej 60. roku życia, tak by mogła swobodnie korzystać z różnego typu aktywności sportowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wspólne ćwiczenia i treningi staną się łatwiejsze. Senior nie będzie musiał martwić się brakiem wyposażenia, towarzystwa do ćwiczeń, czy daleko umiejscowioną siłownią na dworze.

Przedstawienie zdrowotnych korzyści

Skutecznym argumentem podczas dyskusji na temat korzyści wynikających z systematycznej aktywności fizycznej u osób po 60. roku życia, mogą być pozytywne efekty, jakie ma sport na zdrowie i pracę organizmu. Według wytycznych Unii Europejskiej dotyczących uprawiania sportów na poziomie amatorskim można wyróżnić szereg korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

Wśród pozytywnych efektów znajduje się zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób serca, dobre funkcje sercowo-płucne, poprawa krążenia, utrzymanie poprawnych funkcji metabolicznych, zapobieganie i opóźnianie rozwoju nadciśnienia tętniczego krwi, rzadsze występowanie cukrzycy typu 2., utrata wagi, poprawa trawienia, regulacja pracy jelit, utrzymanie funkcji motorycznych, zwiększenie siły i poczucia równowagi, zmniejszone ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów (np. raka prostaty, piersi, jelita grubego), zwiększona wydajność podczas wykonywania codziennych czynności, zmniejszenie ryzyka zachorowania na depresję, powstrzymanie starczej demencji, niższy poziom stresu, znaczna poprawa jakości snu, utrzymanie funkcji poznawczych, wzmocnienie wytrzymałości mięśni, poprawa samopoczucia, czy zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych związanych z procesem starzenia.

Wszystkie te elementy to udowodnione naukowo korzyści z systematycznej aktywności fizycznej, które mogą poprawić stan zdrowia każdego seniora. Świadomość ich istnienia może ułatwić podjęcie decyzji o zmianie trybu życia.


Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Irena 22.04.2021

    Starszym moze się rzeczywiscie po prostu 'mniej chcieć’ tej aktywnosci, jednak w ich przypadku brak ruchu nawet krótkiego spaceru moze skutkowac np. zaparciami. Moja mama ma przewlekłe zaparcia. Wielokrotnie nabawiła sie przez to hemoroidów, które leczyła czopkami proktis. Lepiej jednak zapobiegac niz leczyc, a wystarczy spacer chociazby co drugi dzien.

Rekomendowane
Aquacycling, czyli wodno-rowerowy sposób na żylaki i wzmocnienie serca
Aquacycling, czyli wodno-rowerowy sposób na żylaki i wzmocnienie serca
Aquacycling to w pełni bezpieczne zajęcia, na które z powodzeniem mogą uczęszczać osoby w każdym wieku, w tym seniorzy. Odbywają się one na rowerach zanurzonych w wodzie.
Jak wybrać rower do miejskich wycieczek?
Jak wybrać rower do miejskich wycieczek?
Często wybierasz się na rodzinne przejażdżki rowerem? Podpowiadamy, jakie modele wybrać dla każdego członka rodziny.
Jak dopasować zapalniczkę do swoich gustów i upodobań?
Jak dopasować zapalniczkę do swoich gustów i upodobań?
Poradnik, który pomoże Ci rozeznać się w świecie zapalniczek, zrozumieć, czym kierować się przy ich wyborze oraz jak znaleźć idealny model dopasowany do Twoich potrzeb i stylu.
Ostatnie wpisy